reklama

Szczątki znalezione na Westerplatte. To prawdopodobnie polski jeniec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Roman Jocher/IPN

Szczątki znalezione na Westerplatte. To prawdopodobnie polski jeniec - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

foto fot. Roman Jocher/IPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskNa terenie Westerplatte archeolodzy odkryli szczątki kolejnej, czwartej już osoby. Znalezisko miało miejsce w pobliżu stanowiska polskiej armaty polowej, gdzie wcześniej znaleziono już trzy inne szkielety.
reklama

Pod koniec września Aleksandra Trawińska, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, informowała o trzech szkieletach ofiar cywilnych, odnalezionych przez archeologów MIIWŚ na Westerplatte. Znajdowały się nieopodal stanowiska polskiej armaty polowej - tzw. putiłówki. Teraz dowiadujemy się o kolejnym, czwartym szkielecie.

Szkielet odnaleziony na Westerplaatte

Szkielet został odnaleziony w pozostałościach drewniano-ziemnego schronu wschodniego, który był częścią stanowiska polowej armaty wz. 1902 kal. 76,2 mm. Co ciekawe, przy szczątkach znaleziono ołówek z polskiej fabryki „St. Majewski”, co może sugerować, że ofiara była polskim cywilem zmuszonym do pracy na terenie Westerplatte po zakończeniu walk. *fabryka ołówków „St. Majewski” SA założona w Pruszkowie w 1889 r., działała również w okresie międzywojennym, a w 1948 roku została upaństwowiona).

reklama

Obok szczątków znaleziono również łuskę karabinu Mauser, co sugeruje, że osoba ta mogła zostać zastrzelona.

Ofiara to polski jeniec?

Śledztwo w sprawie odkrytych szczątków prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Wstępne analizy antropologiczne wykazały uszkodzenia w obrębie twarzoczaszki, miednicy oraz klatki piersiowej. Szczegóły na temat pochodzenia tych uszkodzeń mają zostać ustalone po dalszych badaniach w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez archeologów, ofiara była ubrana w skórzane półbuty i roboczy kombinezon, co wzmacnia hipotezę, że był to polski jeniec cywilny zmuszony przez Niemców do porządkowania terenu Westerplatte.

reklama

To już czwarty przypadek odkrycia ofiary w tej okolicy, co wskazuje na możliwość masowych egzekucji po zakończeniu bitwy.

Co odkryto wcześniej?

W ostatnich latach Westerplatte stało się miejscem intensywnych badań archeologicznych. Od 2016 roku na tym terenie odkryto wiele artefaktów i szczątków związanych zarówno z polskimi, jak i niemieckimi żołnierzami. W 2019 roku archeolodzy odnaleźli szczątki dziewięciu polskich obrońców Westerplatte, z których siedem udało się zidentyfikować. Obszar badań obejmuje już ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych, a archeolodzy odkryli tam ponad 82 tysiące zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o wartości historycznej. Znaleziska te stanowią nieocenione źródło informacji o historii walk na Westerplatte oraz o codziennym życiu polskich żołnierzy na tym terenie.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama