W sobotę, 13 maja w Śródmieściu odbyło się odsłonięcie tablicy z nazwą skweru imienia księdza infułata Stanisława Bogdanowicza.
- Dzisiaj dużo słów padło o księdzu Stanisławie Bogdanowiczu jest to piękne podsumowanie na epitafium, które od kilku lat wisi w Bazylice Mariackiej, tam, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki: „Kościołowi, Polsce, Gdańskowi poświęcił siły i talenty” i myślę, że to nie jest tylko wspomnienie człowieka, który tak wiele zasług ma właśnie dla Kościoła, dla Polski i Gdańska, ale myślę, że to także zadanie dla nas wszystkich. Myślę, że w pełni utożsamiał naszym gdańską maksymę Nec temere nec timide, czyli bez strachu, ale z rozwagą - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Geneza skweru
Inicjatorami i wnioskodawcami był Klub Radnych Wszystko dla Gdańska. Skwer imienia księdza infułata Stanisława Bogdanowicza znajduje się w samym centrum miasta. Otacza go kilka ulic: Świętego Ducha, Latarniowa, Szeroka i Targu Drzewnego. Lokalizację placu omówiono z rodziną księdza Bogdanowicza, a w lutym, podczas sesji Rady Miasta Gdańska, radni jednogłośnie podjęli decyzję o nadaniu imienia temu miejscu.
- Pragnę podziękować wszystkim państwu, tak jakby to uczynił mój świętej pamięci brat. Bóg zapłać, żeście upamiętnili mnie, prostego pracownika winnicy pańskiej nazwaniem moim imieniem skweru w ukochanym mieście Gdańsku - komentuje Antoni Bogdanowicz, brat księdza infułata.
W realizację całego projektu zaangażowany był również Piotr Dzik, radny z klubu Wszystko dla Gdańska, który nadzorował formalne procedury i pomagał w wyborze miejsca. Natomiast osobą, która zabiegała w Radzie Miasta Gdańska o uhonorowanie księdza infułata Bogdanowicza w przestrzeni miejskiej była Barbara Imianowska z PiSu.
- Zgromadziliśmy się tu w licznym gronie, a to też świadczy o tym, jak wielką postacią był ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz pochodzący z Wilna. Ksiądz infułat starał się, aby bazylika odzyskała swój dawny blask, zawdzięczamy mu powrót wielu cennych dzieł sztuki sakralnej do właśnie tej korony Gdańska. Więzień polityczny, nieustannie wspierał opozycję antykomunistyczną w PRL, był kapelanem kombatantów. Te wszystkie działania i szereg innych, których przecież dzisiaj nie sposób nawet wymienić. Doprowadziły w 2004 roku Radę Gdańska do uhonorowania go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - przypomina Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miast Gdańska.
Żywot Stanisława Bogdanowicza
Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwiryni na Ziemi Wileńskiej. W 1963 ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne, a w 1967 roku został absolwentem pedagogiki pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 pełnił funkcję proboszcza Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.Jego starania przyczyniły się do odzyskania wielu zabytki sztuki sakralnej, zdobiących dziś wnętrze Bazyliki Mariackiej. Pozostawił po sobie zbiór 60 publikacji i ponad 300 artykułów omawiających dzieje Gdańska i historii gdańskiego kościoła, które upowszechniły wiedzę o grodzie nad Motławą. Ksiądz Bogdanowicz brał również czynny udział w przemianach demokratycznych w Polsce, szczególnie tutaj, w Gdańsku. Wspierał działaczy opozycji i osoby represjonowane przez reżim komunistyczny. W historii Gdańska na zawsze zapiszą się odprawiane przez niego msze w intencji ojczyzny oraz manifestacje patriotyczne, które wyruszały z Bazyliki Mariackiej.
W 2001 roku, za działania na rzecz popularyzacji dziejów naszego miasta i podejmowane inicjatywy na rzecz gdańskich zabytków, został odznaczony Medalem Świętego Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. W 2005 roku dostał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2008 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 20 października 2017 roku. Został pochowany w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej w kościele Najświętszej Maryi Panny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.