Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa to standardowa procedura, która odbywa się co roku. Pozwala ona na określenie zdolności obywateli do pełnienia służby w wojsku. Muszą się na nią stawić mężczyźni w określonym wieku oraz kobiety, które spełniły określone warunki.
Kto musi się stawić na kwalifikację wojskową?
Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy mężczyzn zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przekraczający trzy miesiące na terenie miasta Gdańska, którzy urodzili się w 2006 roku. Obejmuje również mężczyzn z roczników 2001–2005, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej i nie mają ustalonej kategorii zdolności do służby wojskowej.
Do kwalifikacji zobowiązane są również kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają kwalifikacje potrzebne do służby wojskowej, a dotąd nie stawały przed komisją. Dotyczy to również kobiet kształcących się w zawodach lub na kierunkach uznanych za przydatne do służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 ukończą naukę. Wykaz tych zawodów i kierunków określono w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 roku.
Ponadto obowiązek dotyczy osób, które w latach 2023–2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeśli okres tej niezdolności kończy się przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Dotyczy to również tych, u których okres czasowej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, pod warunkiem, że złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności przed zakończeniem kwalifikacji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny.
Nie zgłosisz się? Zostaniesz surowo ukarany
Wszystkie osoby, które są zobowiązane do stawienia się na komisji wojskowej otrzymały wezwanie imienne listem poleconym. Jeżeli do kogoś nie dotarło wezwanie, to nie jest ta osoba zwolniona z obowiązku stawienia się. Tym, którzy nie zgłoszą się na komisję grożą surowe konsekwencje.
— W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji — poinformowała nas Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Osoby, które nie stawią się na komisję mogą być ukarane nie tylko karą grzywny, ale również karą więzienia. Osoby, które nie mogą stawić się w wyznaczonym terminie w celu jego zmiany muszą skontaktować się z Referatem Spraw Wojskowych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Z referatem można kontaktować się telefonicznie pod numerami: (58) 778-60-26 bądź 778-60-27.
Co trzeba mieć ze sobą?
Stawienie się na komisję wojskową nie wymaga specjalnego przygotowania. Na miejscu nie będą wykonywane testy sprawnościowe, a jedynie badania lekarskie. Konieczne jest jednak zabranie ze sobą kilku rzeczy:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.
- posiadaną dokumentację medyczną w przypadku chorób przewlekłych,
- dokument potwierdzający poziom wykształcenia (świadectwo ukończenia szkoły) lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.