reklama

Rolnicy żądają pomocy dla polskiego zboża. Protest zablokował centrum Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Rolnicy żądają pomocy dla polskiego zboża. Protest zablokował centrum Gdańska - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW czwartkowe przedpołudnie (13 kwietnia) odbył się w Gdańsku protest rolników. Chcieli oni w ten sposób zwrócić uwagę na problem słabej kontroli importu ukraińskiego zboża do Polski. Dodatkowo miało to być "manifestacja niezadowolenia katastrofalnym stanem polskiego rolnictwa".
reklama

Rolnicy zebrali się pod bramą numer 2 Stoczni Gdańskiej, skąd ruszyli na ulice Gdańska. Wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom, szli Podwalem Grodzkim, czym sparaliżowali ruch w centrum miasta na blisko godzinę.

Protest trwał przez około 3 godziny. Całość zakończyła się, kiedy przedstawiciele Pomorskiej Izby Rolniczej oraz Agrounii złożyli na ręce pomorskiego wojewody petycję skierowaną do rządu.

- Problemy rolnictwa wpływają też na życie zwykłych ludzi. Problem z ukraińskim z zbożem jest tylko jednym z wielu - mówi Evelina Visnevska, liderka Agrounii Pomorze.

Dodatkowo rolnicy domagają się upublicznienia nazw firm z województwa pomorskiego, które sprowadzały i kupowały ukraińskie zboże. Chcą również wiedzieć, z jakiego zboża są wytwarzane mąki i pasze.

reklama

Protest ten miał zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się polscy rolnicy. Mowa między innymi o dosyć świeżej sprawie - niekontrolowanym imporcie ukraińskiego zboża do Polski. 

Czego domagają się rolnicy?

Aktualna sytuacja sprawiła, że rolnicy nie są w stanie sobie samodzielnie radzić i jak twierdzą, potrzebują pomocy ze strony państwa. Pomorska Izba Rolnicza wystosowała 6 żądań, które miałyby poprawić stan polskiego rolnictwa:

  • natychmiastowego wstrzymania importu z Ukrainy: zbóż, kukurydzy, rzepaku, drobiu i mięsa drobiowego, jaj, wołowiny i mięsa wołowego, mleka i jego przetworów, cukru, mąki zbożowej, gotowych pasz dla zwierząt, śrut zbożowych, miodu, owoców miękkich i pozostałych art. rolno-spożywczych;
  • pilnego zdjęcia z polskiego rynku nadmiaru zbóż, kukurydzy, rzepaku i pozostałych art. rolno-spożywczych;
  • stworzenia rzeczywistych korytarzy solidarności do przewozu tranzytem produktów rolno-spożywczych pochodzących z Ukrainy;
  • uruchomienia morskich terminali w województwie pomorskim do eksportu art. rolno-spożywczych;
  • uruchomienia nadzwyczajnej pomocy finansowej, polegającej m.in. na możliwości długofalowego kredytowania wszystkich polskich producentów rolnych;
  • zawieszenia na okres co najmniej dwóch lat wdrażania wymogów „Zielonego Ładu” /Plan Strategiczny WPR/, uproszczenia procedur w udzielaniu dopłat bezpośrednich oraz zniesienia sankcji związanych z dopłatami bezpośrednimi;
Rolnicy dodatkowo zapowiadają, że jeżeli obecne protesty nie przyniosą skutków, to zablokują drogę numer 7. Będą liczyć tiry z ukraińskim zbożem jadące do trójmiejskich portów. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama