reklama

Rodziny czekają na mieszkania, których nie ma. Sytuacja gdańskich lokali komunalnych

Opublikowano:
Autor:

Rodziny czekają na mieszkania, których nie ma. Sytuacja gdańskich lokali komunalnych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk1700 rodzin oczekujących, a tylko 31 mieszkań gotowych do przekazania. Zasoby Gdańskich Nieruchomości nie wystarczają przy ilości zainteresowanych otrzymaniem mieszkania komunalnego. Lukę po części mogłyby załatać lokale, które wymagają remontu, ale czy będzie za co je wykonać?
reklama

W kolejce do otrzymania mieszkania komunalnego w Gdańsku jest ustawione ponad 1700 rodzin. Jednak zasoby Gdańskich Nieruchomości nie wystarczają, aby tych ludzi osiedlić gdziekolwiek, mimo około tysiąca pustostanów.

Gmina Miasta Gdańska posiada ponad 15 tys. lokali mieszkalnych, z czego ponad tysiąc stoi pustych. Jednak jak podają władze miasta, jedynie 31 z tych mieszkań nadaje się do zakwaterowania. 59 nie ma uregulowanego stanu prawnego, który pozwalałby na wprowadzenie się tam lokatorów. 386 zostało przeznaczone do remontu, a 646 lokali czeka sprzedaż lub kompleksowa rewitalizacja obszarowa przez podmioty zewnętrzne.

Wymagane remonty

Na remont łącznie oczekuje około 800 lokali należących do Gdańskich Nieruchomości (zamieszkałych i niezamieszkałych). Wśród lokali zasiedlonych, 1813 mieszkań nie posiada łazienki, 193 nie ma dostępu do kanalizacji, a 5799 nie ma zainstalowanego centralnego ogrzewania.

reklama

- Miasto Gdańsk, w budżecie na 2024 rok zmniejsza dofinansowanie dla Gdańskich Nieruchomości m.in. na bieżące utrzymanie. To będzie oznaczać mniej remontów, drobnych napraw, a więc już niedługo kolejne lokale nie będą nadawały się do zamieszkania - stwierdził miejski radny Przemysław Majewski.

Wśród 1713 osób/rodzin, które czekają na przyznanie lokalu komunalnego, 572 spełnia wszelkie kryteria do udzielenia pomocy mieszkaniowej przez gminę. Jednak pomieszczenie tych ludzi w 31 mieszkaniach gotowych do przekazania jest niewykonalne i są oni zmuszeni czekać na zakończenie remontów, które wcale nie trwają specjalnie prędko.

Jak twierdzi Majewski, władze miasta nie potrafią w racjonalnym terminie zapewnić oczekującym lokali, a sytuacja po zmianach w budżecie nie ulegnie poprawie. Określił te działania jako szkoda dla interesu publicznego.

reklama

Przypadek ulicy Przetocznej

O dramatycznych warunkach w lokalach Gdańskich Nieruchomości zrobiło się głośno jakiś czas temu przy okazji sprawy budynku przy ulicy Przetocznej. 16 rodzin tam żyjących przez ponad miesiąc nie miało dostępu do ciepłej wody i ogrzewania, po tym, jak awarii uległ znajdujący się tam piec gazowy. Mieszkańcy o ogólnym stanie budynku informowali urzędników od lat, ale bez skutku. 

- Tutaj nic nie było robione przez 15 lat. Tylko czekamy, aż nam sufit spadnie na głowy. Pisaliśmy pisma, że szczury biegają. Jest tu zimno. Bez odzewu. Tyle razy interweniowaliśmy i mamy czekać. Muszę cały czas mieć włączony grzejnik, bo jest zimno. Jak przyjdą nam rachunki za prąd, to złapiemy się za głowy. Nie wiadomo, co z tym piecem. Mieszkają tu dzieci, w tym mój 11-letni syn. Muszę nastawiać dwa garnki, żeby się umył. Grzejniki dali nam po to, aby zamknąć nam buzie - mówiła dla Radia Gdańsk jedna z mieszkanek.

reklama

W tamtej sytuacji również interweniował radny Majewski, który zwrócił się do miasta o załatwienie sprawy kotła. Finalnie mieszkańcom przywrócono ogrzewanie i ciepłą wodę, a władze miasta zapewniały w listopadzie, że umowa m.in. o remont dachu zostanie niedługo podpisana. Zastępca dyrektora Gdańskich Nieruchomości Karolina Pacholska obiecywała wtedy, że ulica Przetoczna będzie jednym z pierwszych adresów, gdzie wykonawca rozpocznie swoją pracę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama