reklama

Przemoc domowa w Gdańsku - od stycznia interweniowano ponad 100 razy. Gdzie szukać pomocy?

Opublikowano:
Autor:

Przemoc domowa w Gdańsku - od stycznia interweniowano ponad 100 razy. Gdzie szukać pomocy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie apeluje: stop przemocy domowej! Tylko w tym roku instytucja udzieliła wsparcia w 114 przypadkach, choć skala problemu jest z pewnością znacznie większa. Warto pamiętać, że miejska jednostka ma narzędzia do interwencji i jest gotowa pomagać na wielu płaszczyznach.
reklama

Przemoc domowa to niestety zjawisko o dość dużej skali. Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że w 2022 roku wypełniono prawie 62 tysiące formularzy "Niebieska Karta", z kolei ponad 70 tysięcy osób może być dotknięte przemocą domową. Specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie przypominają, że problemy z są bardzo zróżnicowane, tak samo zresztą jak formy wsparcia.

Zawalcz o siebie i bliskich

Niezależnie od wieku, nikt nie ma prawa stosować jakiegokolwiek rodzaju przemocy. Należy pamiętać, że krzywdę można wyrządzić nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Od wielu lat Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku wspiera ofiary takich zachowań na przykład w ramach akcji "Dom bez przemocy".

- Od początku roku do końca lipca specjalistki i specjaliści Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. Ks. Gustkowicza 13 w Gdańsku udzielili różnych form wsparcia łącznie 114 mieszkankom i mieszkańcom, którzy doznali zachowań agresywnych od bliskich. Potrzebujący byli w różnym wieku. Przemoc jest problemem społecznym, który może dotknąć każdego - tłumaczy Sylwia Ressel, rzeczniczka prasowa MOPR-u w Gdańsku.

Specjaliści i specjalistki z Ośrodka Interwencji Kryzysowej informują o dostępnych, bezpłatnych formach wsparcia, a jeśli zaistnieje taka konieczność, to udzielają wielowymiarowej pomocy. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, ośrodek oferuje schronienie w hostelu interwencyjnym oraz zapewnia wsparcie pedagogiczne, psychologiczne i socjalne. 

- Chodzi przede wszystkim o wsparcie w zakresie szeroko rozumianej pomocy psychologicznej i socjalno-bytowej, dla osób w trudnej sytuacji życiowej - dodaje Sylwia Ressel.

Warto nadmienić, że wsparcie jest zapewniane też uchodźcom oraz uchodźczyniom z Ukrainy, którzy przebywają w Gdańsku. 

Wsparcie również dla osób z problemem przemocy

Dla wielu osób może być to zdziwieniem, ale Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce oferuje kompleksowe wsparcie nie tylko dla osób dotkniętych przemocą ale i dla osób z jej problemem. Skąd taka decyzja?

- Najtrudniej przyznać się przed sobą, że „to ja mam problem, to ja potrzebuję terapii,
to z mojej winy cierpią ludzie, na których mi przecież zależy” – mówi Anna
Libiszewska, kierowniczka OIK MOPR w Gdańsku. – Uświadomienie sobie problemu
i jego konsekwencji są bardzo ważne. Potem trzeba podjąć kolejne kroki: powiedzieć
sobie „STOP”, zdecydować się na terapię i wytrwać w niej. Przy wsparciu
specjalistów walka o siebie, o zmianę niepożądanych zachowań i postaw będą
łatwiejsze i skuteczniejsze.

Osoby z problemem przemocy często nawet nie są jego świadome, albo przejmują zachowania, których nauczyli się we własnym domu. Trzeba również podkreślić, że każdy człowiek jest inny, więc i również bardziej lub mniej wrażliwy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby być świadomym swoich zachowań i nie krzywdzić przy tym innych. Stwierdzenie, że "on/ona już tak ma", jest już dawno nieaktualne. 

[news:1342138]

W ramach programu „Bądź po dobrej stronie. Chcę być lepsza/y dla bliskich” MOPR oferuje indywidualne lub grupowe spotkania z psychologiem. Ścieżka oraz czas wsparcia są dobierane w zależności od osoby i jej problemu. 

Gdzie szukać pomocy?

Wszystkie działania kierowane do osób dotkniętych przemocą i osób z problemem przemocy wpisują się w kampanię "Gdańsk Miastem Równości", realizowaną od zeszłego roku. Trzeba pamiętać, że specjaliści i specjalistki dysponują różnymi formami pomocy, a każda osoba zgłaszająca się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej otrzyma możliwe wsparcie. Poniżej prezentujemy odpowiednie kontakty.

Dla ofiar przemocy:

  • w języku polskim - tel.: 797 909 112 lub adres e-mail: [email protected],
  • w języku ukraińskim - tel.: +48 508 293 279 (czynny pon. – sob., w godz. 8.00 – 20.00).
Dla sprawców przemocy:

  • w języku polskim - tel.: 58 511 01 21 lub adres e-mail: [email protected],
  • w języku ukraińskim - tel.: +48 508 293 279 (czynny pon. – sob., w godz. 8.00 – 20.00).
[news:1182971]

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama