Zielona energia na potrzeby lotniska
Carport fotowoltaiczny, który stanie na terenie o powierzchni około trzech hektarów, ma produkować rocznie niemal 2700 MWh energii elektrycznej.Celem inwestycji fotowoltaicznej jest uzyskanie energii elektrycznej na potrzeby własne Portu Lotniczego. Planowana farma ma wytwarzać rocznie prawie 2700 MWh. Jest to około 12% zapotrzebowania całego gdańskiego lotniska na energię elektryczną i przyczyni się do redukcji o około 13,5% śladu węglowego (z 2023 r.). Ilość energii produkowana przez farmę to równowartość zapotrzebowania prawie 1,5 tysiąca lokali mieszkalnych, które średnio zużywają około 150 kWh miesięcznie. Szacujemy, że nasza instalacja przyczyni się do redukcji 2 milionów kilogramów ekwiwalentu CO2”.
Inwestycja wpisuje się w strategię lotniska na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
– Jako Port Lotniczy Gdańsk jesteśmy zaangażowani w zrównoważony rozwój, przyjmując na siebie odpowiedzialność środowiskową, społeczną i korporacyjną. Stale pracujemy nad zmniejszeniem naszego wpływu na środowisko i zwiększeniem efektywności wykorzystania zasobów, wykraczającą także poza sferę nałożonych na nas wymagań prawnych i regulacyjnych. Celujemy w osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w działalności portu lotniczego do 2050 roku. W polityce naszego przedsiębiorstwa zależy nam na gwarantowaniu sprawiedliwego, bezpiecznego i atrakcyjnego środowiska dla naszych pracowników, partnerów i klientów, a także stałej kooperacji z ośrodkami samorządowymi w celu zapewnienia spójnego rozwoju regionu – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Rozbudowa parkingu w Gdańsku i większy komfort pasażerów
Nowa infrastruktura parkingowa pod zadaszeniem fotowoltaicznym zwiększy liczbę miejsc postojowych na lotnisku do 6,5 tysiąca. Obecnie Port Lotniczy Gdańsk oferuje 4700 miejsc, a w 2024 roku liczba ta wzrośnie o kolejne tysiąc.
– Świętujemy wspólnie uroczyste podpisanie umowy na realizację kompleksowej inwestycji carportu fotowoltaicznego wraz z infrastrukturą parkingową dla Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy z Gdańsku. Cieszy nas fakt, że rozpoczynamy współpracę z Portem Lotniczym Gdańsk. Dołożymy wszelkich starań, by poprawić komfort klientów lotniska i zrealizować kolejną inwestycję energetyczną – budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 2,5 MWp zielonej energii oraz ponad 900 nowych miejsc parkingowych – mówi Marzena Hebda-Sztandkie, wiceprezes Polimex Mostostal S.A.
Dalsze działania na rzecz środowiska
Port Lotniczy Gdańsk od dawna wdraża inicjatywy związane z ochroną środowiska. Wprowadzenie zeroemisyjnych pojazdów elektrycznych do floty, wymiana oświetlenia na energooszczędne, optymalizacja zużycia ciepła sieciowego oraz ekologiczne procedury odladzania to tylko niektóre z działań, jakie realizuje port. Monitorowanie jakości wód opadowych i roztopowych oraz promowanie segregacji odpadów wśród pasażerów i kontrahentów również odgrywają istotną rolę w strategii zrównoważonego rozwoju lotniska.Tomasz Kloskowski podkreśla zaangażowanie lotniska w działania proekologiczne.
– W trosce o środowisko i klimat i w związku z realizacją systematycznej redukcji śladu węglowego, prawie rok temu Port Lotniczy w Gdańsku wprowadził do swojej floty zeroemisyjne Mercedesy z napędem elektrycznym. Tymi autami wożeni są pasażerowie VIP, jeżdżą nimi także pracownicy działu operacyjnego portu – wyjaśnia Tomasz Kloskowski.
Projekt fotowoltaiczny to kolejny krok ku bardziej ekologicznemu funkcjonowaniu lotniska. Poprzez wymianę oświetlenia i urządzeń na bardziej energooszczędne, lotnisko zmniejszyło zużycie energii, co niezwykle ważne jest w dzisiejszych czasach, gdy tak dużo mówi się o ochronie środowiska, i kiedy każdy ruch w kierunku zielonej energii to duży krok dla ochrony klimatu, w którym żyjemy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.