reklama

Plac Czerwonych Gitar przy Cristalu we Wrzeszczu. Uchwała przegłosowana

Opublikowano:
Autor:

Plac Czerwonych Gitar przy Cristalu we Wrzeszczu. Uchwała przegłosowana - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskPo burzliwej dyskusji radni Gdańska przegłosowali uchwałę o nadaniu placowi przy ul. Klonowej i al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu imienia Czerwonych Gitar. Za nadaniem nazwy głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny.
reklama

O nadanie placowi przy Cristalu imienia Czerwonych Gitar wnioskowali radni klubu Wszystko dla Gdańska. Pomysł uzasadniono faktem, iż Czerwone Gitary są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów wywodzących się z Gdańska. Ich przeboje od 56 lat są znane zarówno babciom, dziadkom, jak i ojcom, matkom i ich dzieciom. Do dziś, choć w zmienionym składzie grają i śpiewają, a na ich koncerty przychodzi już czwarte pokolenie słuchaczy. Wybór placu nie jest przypadkowy. Do właśnie w 1965 w kawiarni Cristal we Wrzeszczu zespół został założony.

Sprawa nadania nazwy wzbudziła podczas sesji Rady Miasta Gdańska gorącą dyskusję. O ile sam pomysł nadania placowi imienia Czerwonych Gitar nie spotkał się z dezaprobatą radnych, o tyle kontrowersje wzbudził sposób wprowadzenia nazwy. Urzędnicy pominęli bowiem opinię Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, którzy proponowali nazwę Plac Przyjaciół Wrzeszcza. Po kilkudziesięciominutowej debacie 22 radnych zagłosowało za nazwą Plac Czerwonych Gitar. Jedenastu radnych wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. 

reklama

Podczas sesji nadano kolejną nazwę, tym razem jednogłośnie. Chodzi o jedną z ulic w Oliwie, której nadano nazwę Jana i Macieja Kilarskich. Z taką inicjatywą wystąpi Zarząd Rady Dzielnicy Oliwa. Ulica przebiega w pobliżu Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS i łączy Al. Grunwaldzką z ul. Józefa Czyżewskiego. Nowi patroni ulicy to ojciec i syn. Obaj są zasłużeni w ratowaniu gdańskich zabytków. Jan Kilarski był pedagogiem, krajoznawcą i działaczem turystycznym okresu przed i powojennego. Był współorganizatorem Muzeum Miejskiego, późniejszego Muzeum Narodowego. Był autorem kilku przewodników po Gdańsku. Maciej Kilarski był z kolei historykiem sztuki i konserwatorem zabytków. Był zaangażowany w zabezpieczanie zabytków i odbudowę historycznej części Gdańska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama