reklama

Pierwszy taki zabieg w historii UCK. To przełom w leczeniu nowotworów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UCK

Pierwszy taki zabieg w historii UCK. To przełom w leczeniu nowotworów - Zdjęcie główne

foto UCK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskUniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) zapisało nowy rozdział w historii chirurgii onkologicznej, przeprowadzając pierwszy w szpitalu całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku. Operacja okazała się pełnym sukcesem – pacjent opuścił szpital po zaledwie tygodniu, a jego rekonwalescencja przebiegła bez komplikacji.
reklama

Nowotwór połączenia przełykowo-żołądkowego – wyzwanie współczesnej onkologii

Rak wpustu żołądka, znany również jako rak połączenia przełykowo-żołądkowego, to szczególnie agresywny rodzaj gruczolakoraka, który najczęściej dotyka mężczyzn po 60. roku życia. Choroba lokalizuje się w miejscu, gdzie przełyk łączy się z żołądkiem, co czyni ją trudną do leczenia z uwagi na złożoną anatomię i bliskość kluczowych struktur.

Leczenie tego nowotworu zależy od stadium zaawansowania. W początkowych etapach możliwe jest leczenie chirurgiczne polegające na resekcji dolnej części przełyku i górnej części żołądka. W zaawansowanych przypadkach stosuje się chemioterapię lub radioterapię, często w połączeniu z operacją.

reklama

– Leczenie choroby zależy od stadium jej zaawansowania. W początkowych etapach możliwe jest leczenie chirurgiczne, które często obejmuje radykalną resekcję dolnej części przełyku i górnej części żołądka lub całego żołądka. W zaawansowanych przypadkach stosuje się chemioterapię lub radioterapię, w części przypadków w połączeniu z leczeniem operacyjnym – tłumaczy dr n. med. Michał Szymański z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Małoinwazyjne metody – przyszłość chirurgii onkologicznej

Zabieg w UCK został wykonany przy współpracy zespołów z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej. Połączenie technik laparoskopowych i torakoskopowych pozwoliło na ograniczenie liczby nacięć do kilku małych otworów.

reklama

– W porównaniu do klasycznego dostępu, takie zabiegi wymagają tylko kilku małych nacięć, co znacząco zmniejsza uraz tkanek. Mniejsze cięcia oznaczają również krótszy czas gojenia, co zwykle skraca czas hospitalizacji oraz przyspiesza powrót do codziennych aktywności. Pacjenci po małoinwazyjnych zabiegach odczuwają zazwyczaj mniejszy ból, zmniejsza się również ryzyko zakażeń pooperacyjnych oraz innych powikłań. Dla niektórych osób ważne jest także to, że blizny po zabiegu są znacznie mniejsze, co może być istotnym czynnikiem estetycznym – wymienia dr Szymański.

Histopatologiczne badanie pooperacyjne potwierdziło, że resekcja była radykalna – usunięto cały obszar zmieniony chorobowo, minimalizując ryzyko wznowy nowotworu.

reklama

Nowy standard w leczeniu nowotworów

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela, ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej, podkreśla, że małoinwazyjne techniki stają się standardem w leczeniu nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego.

– Zastosowanie technik małoinwazyjnych wchodzi na trwałe do kanonu technik chirurgicznych  stosowanych w leczenia nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku i żołądka. Jest ono możliwe tylko w wysokospecjalistycznych szpitalach oferujących kompleksową opiekę okołooperacyjna oraz wielodyscyplinarny zespół. Stosowane wcześniej szerokie otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej powinno być stosowane już tylko w wybranych, najbardziej zaawansowanych przypadkach –mówi dr hab. n. med. Jarosław Kobiela, ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

reklama

W skład zespołu operacyjnego weszli doświadczeni specjaliści: dr n. med. Michał Szymański, prof. dr hab. n. med. Monika Proczko-Stepaniak, dr n. med. Maciej Wilczyński oraz dr hab. n. med. Tomasz Marjański. Ich wspólna praca pokazuje, jak kluczowa jest współpraca multidyscyplinarnych zespołów w osiąganiu sukcesów terapeutycznych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama