O śmierci pisarki poinformował jej syn Tomasz we wtorek, 4 lutego.
– Informuję o śmierci mojej mamy, Gdańskiej Pisarki SF, Królowej Postapo, autorki książek i opowiadań z gatunku SF, kryminałów, bajek dla dzieci, a także wierszy i limeryków.… Emma Popik była w trakcie wydawania ostatnich książek. Do końca tworzyła, a w ostatnim roku przed śmiercią zdążyła jeszcze wydać 3 książki. Jest najbardziej znana za książkę TYLKO ZIEMIA… - poinformował syn pisarki.
Emma Popik do końca pozostawała aktywna literacko. W ostatnim roku swojego życia zdołała wydać trzy nowe książki, a jej największym dorobkiem pozostaje powieść „Tylko Ziemia”.
Pisarze i czytelnicy, którzy chcieliby uczcić jej pamięć, mogą wziąć udział w ceremonii pogrzebowej w Drohiczynie. Syn pisarki zachęca do przyniesienia jednej z jej książek lub ulubionego cytatu. Do Drohiczyna można dotrzeć samochodem lub autobusem z sąsiednich miejscowości, a dla gości przyjezdnych dostępne są miejsca noclegowe w mieście oraz duży hotel poza jego granicami.
Z Kujaw prosto do Gdańska
Emma Popik przyszła na świat 8 marca 1949 roku w miejscowości Skępe na Kujawach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a jej kariera zawodowa obejmowała pracę nauczycielki w szkole podstawowej oraz asystentki w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Bydgoszczy. W latach 80. uczyła w Centrum Kształcenia Ustawicznego Mechaników i Elektryków w Gdańsku oraz pracowała jako redaktor merytoryczny w Wydawnictwie Morskim.Była także członkinią amerykańskiego stowarzyszenia "Mutual UFO Network" i publikowała artykuły na temat Niezidentyfikowanych Obiektów Latających w czasopismach na całym świecie, m.in. w USA, Finlandii, Anglii i Chinach.
Twórczość literacka
Debiutowała w 1983 roku w czasopiśmie „Fantastyka” pod pseudonimem Emma Popiss, publikując opowiadanie „Mistrz”. Jej twórczość obejmowała zarówno fantastykę naukową, jak i kryminały, poezję, bajki dla dzieci oraz limeryki. Była autorką takich dzieł jak „Tylko Ziemia” (1986), „Raport” (1988), „Wrzące powietrze” (1994), „Bramy strachu” (1996), „Genetyka bogów” (1999), „Wejście do baśni” (2004), „Plan” (2009), „Trzeci cycek” (2013) i „Złota ćma” (2020, wydana w 2022 r. w języku angielskim jako „The Golden Moth”).
Jej dzieła były tłumaczone na język japoński, czeski i esperanto.
W latach 2000-2011 była redaktorką naczelną miesięcznika "Nowy Kurier Nadbałtycki", wydawanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Za swój wkład w kulturę Gdańska w 2006 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Emma Popik pozostanie w pamięci czytelników jako jedna z prekursorek polskiej fantastyki naukowej i twórczyni niezapomnianych opowieści.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.