Odbudowa Ukrainy bez prezydenta
Na Forum Odbudowy Ukrainy (URC) w Gdańsku zagoszczą głowy państw, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz liderzy światowego biznesu. Na wydarzeniu zabraknie jednak głowy państwa – prezydenta Karola Nawrockiego.
Marcin Przydacz - prezydencki minister, odnosząc się do tej sytuacji na konferencji prasowej, skomentował:
Prezydent nie został zaproszony, więc nie wybiera się na imprezę, na którą nie wystosowano do niego zaproszenia przez pana premiera Donalda Tuska. Z tego samego powodu w wydarzeniu nie wezmą udziału urzędnicy z jego kancelarii.
Jednocześnie szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że mimo braku zaproszenia, prezydent liczy na to, iż rząd podejmie decyzje korzystne dla polskiej racji stanu.
Wielkie kontrakty w grze
Forum Odbudowy Ukrainy koncentruje się na kontraktach inwestycyjnych i przyszłej rekonstrukcji kraju, której koszt szacuje się na blisko 500 miliardów dolarów. Po spotkaniach w Lugano, Londynie, Berlinie i Rzymie, teraz to Polska staje się logistyczną i biznesową bramą dla tego historycznego projektu. Poprzednie edycje miały charakter głównie polityczny i deklaratywny. Gdańska konferencja ma być przełomowa, ponieważ skupia się na konkretach. Dzięki funduszom z programu Ukraine Facility, w halach AMBEREXPO mają zapaść decyzje dotyczące wielomiliardowych kontraktów, które na dekady mogą napędzić europejski i polski przemysł budowlany – od odbudowy miast, po nowoczesną sieć energetyczną.
Protesty środowisk prawicowych
Decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy „Bohaterów UPA” wywołała w Polsce falę oburzenia. Dyplomatyczny zgrzyt przerodził się w otwarty kryzys: w geście protestu prezydent Karol Nawrocki odebrał ukraińskiemu przywódcy Order Orła Białego.
Napięcie przenosi się na ulice. Środowiska prawicowe, narodowe oraz organizacje kresowe zapowiadają masowe protesty w Gdańsku. Czwartek, dzień oficjalnego otwarcia URC przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, ma być kulminacyjnym momentem demonstracji. Jedna z nich zaplanowana jest na godzinę 17:00 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Komentarze (0)