Jak powstał dzwon Vox Patris?
Od kilku dni brazylijskie media żyją tym niezwykłym wydarzeniem, które swój początek ma w Polsce. Jak pisze wydawany w Rio de Janeiro dziennik “O Globo”, już za dwa tygodnie „Vox Patris” wyruszy w podróż do Brazylii.Mierzący 4 metry wysokości i 4,5 metra średnicy dzwon został wyprodukowany w Polsce przez firmę Rduch Bells & Clocks z Rydułtów. "Głos Ojca", bo tak tłumaczy się jego nazwę, waży ponad 55 ton, dzięki czemu przewyższa o 4 tony dotychczasowego rekordzistę z Japonii. Dla porównania największy dzwon w Polsce – „Maryja Bogurodzica” – waży 14 ton, a słynny „Dzwon Zygmunta” – 11 ton.
Harmonogram transportu dzwonu
Gigantyczny dzwon przez 4 dni będzie transportowany na specjalnej platformie niskopodłogowej do portu w Gdańsku, skąd 5 kwietnia wypłynie do Brazylii. Oczekuje się, że statek dopłynie do portu Santos w São Paulo 10 maja. Ostatecznie do Trindade, gdzie znajduje się bazylika. w której zawiśnie dotrze między 26 a 28 maja.
“Vox Patris” przez 4 dni będzie transportowany do portu w Gdańsku, z którego wypłynie 5 kwietnia. Oczekuje się, że statek do portu w porcie Santos w São Paulo zacumuje 10 maja. Już podczas podróży w Brazylii będzie przejeżdżał przez kilka miast, gdzie odprawiane będą specjalne msze, aż dotrze do Trindade 26–28 maja — czytamy w brazylijskim dzienniku.
Dzwon, który przejdzie do historii
Prace nad stworzeniem "Vox Patris" trwały ponad rok. Odlew wykonano w Krakowie, ale większość prac realizowano na Śląsku, w rodzinnej firmie Rduch Bells & Clocks. Już w czerwcu dzwon podziwiać będą setki tysięcy pielgrzymów odwiedzających budowane od 2012 roku Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade.To wydarzenie, które zapisze się w historii zarówno Polski, jak i Brazylii. "Vox Patris" nie tylko pobił rekordy, ale bez wątpienia stanie się także jednym z najważniejszych dzwonów na świecie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.