Naukowcy we współpracy z urzędnikami na pętli w Oliwie chcą stworzyć rozwiązanie, które z jednej strony zapewni pasażerom bezpieczeństwo w czasie pandemii koronawirusa, a z drugiej poprawi jakość przestrzeni publicznej. Wypracowana koncepcja zakłada stworzenie tzw. zielonej poczekalni wewnątrz pętli tramwajowej, gdzie znajduje się 3,5 tys. m kw. niezagospodarowanej powierzchni.
Pętla będzie służyła także jako laboratorium do badań nad ekologicznymi i samowystarczalnymi przestrzeniami publicznymi w mieście, jednocześnie zapewniając pasażerom wyższe bezpieczeństwo podróży transportem zbiorowym. Będzie to element międzynarodowego projektu badawczego SUGI FWE Nexus Crunch, który koordynuje Uniwersytet Portsmouth w Wielkiej Brytanii.
- Podczas pandemii nasze miasta przeszły rewolucję i są teraz miastami hybrydowymi, funkcjonującymi w dużej mierze "zdalnie" - mówi dr Joanna Bach-Głowińska z Wydziału Architektury PG, koordynatorka projektu. - Niezbędne jest zatem wprowadzenie do nich rozwiązań zupełnie innych od stosowanych do tej pory. Jednym z nich jest domykanie przepływu energii i wody, ale też np. żywności, w zamkniętych i współzależnych obiegach rozproszonych w różnych częściach dzielnicy, czy miasta. Pętla w Oliwie będzie "otwarciem" dla tego projektu w Gdańsku. Dzięki niemu Miasto będzie mogło sprawdzać nowatorskie i ekologiczne rozwiązania i technologie na żywym organizmie, jednocześnie poprawiając komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców żyjących na co dzień w "hybrydowym" mieście - dodaje.
Koncepcja przewiduje wykonanie pojedynczego wejścia dla pasażerów na teren położony wewnątrz pętli. Umożliwi to m.in. dokładną analizę kierunków przepływu ludzi i przeprowadzenie badań dot. zwiększenia bezpieczeństwa w przemieszczaniu się transportem zbiorowym. Na dotychczas niezagospodarowanym terenie mogłyby pojawić się, oprócz ławek i koszy na śmieci, na przykład leżaki, zieleń, informacja dla pasażerów, ogród deszczowy lub miejsce do wystawiania czasowych ekspozycji artystycznych.
– Choć głównym założeniem tego projektu są cele naukowo-badawcze, to ma on również szerokie zastosowywanie praktyczne i użytkowe – podkreśla Joanna Tobolewicz, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdańska ds. Energetyki. – „Zielona poczekalnia” znacząco uatrakcyjni czas oczekiwania pasażerom na tramwaj czy autobus. Umożliwi im też bezpieczny dostęp do rozległego terenu zielonego, a o jego docelowym zagospodarowaniu będą mogli zdecydować sami mieszkańcy, korzystający z pętli na co dzień.
Aktualnie trwa projektowanie nowej przestrzeni. Realizację opisanej koncepcji zaplanowano już na czerwiec 2021 roku. Projekt będzie finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach międzynarodowego projektu CRUNCH1.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.