W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący prac związanych z budową nowego muzeum na terenie Westerplatte. Zdaniem władz Gdańska, decyzja NSA oznacza, że teren na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i pomnik Obrońców Wybrzeża wraca w zarządzanie miasta.
Innego zdania jest dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej, która zaprzecza stanowisku miejskich urzędników i tłumaczy, że zgodnie z wyrokiem NSA instytucja pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości. MIIWŚ utrzymuje też, że nadal ma prawo kontynuować na Westerplatte działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
[news:1220162]
Dulkiewicz: Westerplatte nie należy do jednej opcji politycznej
Do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego odniosła się również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Pamięć o bohaterskich obrońcach Westerplatte nie należy do jednej opcji politycznej, a upamiętnienie ofiar wojny obronnej 1939 roku nie może być powodem do współczesnej wojny polsko-polskiej. To, co stanowi o tożsamości wspólnoty, jest w istocie bardzo osobiste i intymne. A nad tą sferą żadna władza nie ma władzy - uważa Dulkiewicz.
Jak podkreśliła prezydent Gdańska, władze samorządowe powinny po wyroku NSA przejąć odpowiedzialność za to, co dzieje się na Westerplatte.
- Ta decyzja sądu nie oznacza, że na spornym terenie pojawią się zasieki albo że moja administracja uniemożliwi dalsze prace. Nie tego oczekuje od nas historia. Nie to należy się polskim żołnierzom walczącym pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego! Dlatego apeluję do obecnie rządzących Polską, z prezesem Rady Ministrów panem Mateuszem Morawieckim na czele, do narodowej zgody w sprawie upamiętnienia naszych polskich bohaterów - napisała w oświadczeniu Aleksandra Dulkiewicz.
Morawiecki: święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego
O spór wokół przejęcia terenu Westerplatte zapytany podczas konferencji prasowej został Mateusz Morawiecki. Jak pokreślił premier, "to święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego".
- Nie będę polemizował z wyrokami sądów, natomiast mogę wyrazić moją własną opinię. Westerplatte, miejsce, od którego zaczęła się II wojna światowa, najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości, tragedia dla narodu polskiego, tragedia Rzeczypospolitej, to święte miejsce całego polskiego narodu - mówił Mateusz Morawiecki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.