reklama

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Westerplatte to dla Polaków wzór odwagi i patriotyzmu

Opublikowano:
Autor:

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Westerplatte to dla Polaków wzór odwagi i patriotyzmu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Jak co roku o 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, z udziałem Prezydenta RP, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów oraz harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
reklama

Punktualnie o godz. 4.45, jak co roku zostały włączone syreny alarmowe, które nawiązują do rozpoczęcia niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku.

- II wojna światowa położyła się cieniem dla Polaków na dziesięciolecia. Kto wie, jak wyglądałaby dziś Polska i ile by nas tu mieszkało, gdybyśmy nie zostali zdradziecko napadnięci przez Niemców idących ramię w ramię z Sowietami. Tak, to była absolutnie jedna z najstraszliwszym tragedii w naszych dziejach. Nie tylko dlatego, że odebrała nam wolność. Nie tylko dlatego, że odebrała nam państwo - bo po sowieckim ataku na Polskę i po uściśnięciu sobie dłoni przez sowieckich i niemieckich żołnierzy, polskie państwo zniknęło z mapy po raz, niestety, kolejny w dziejach. Ale także dlatego, że wojna ta pociągnęła za sobą miliony ofiar wśród polskich obywateli i nieprzeliczone, niepowetowane straty dla naszej ojczyzny i dla naszego narodu - mówił na Westerplatte prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent przekazał notę identyfikacyjną przedstawicielom rodziny odnalezionego na Westerplatte żołnierza - starszego legionisty Zygmunta Zięby.  Jego szczątki, wraz z ośmioma innymi żołnierzami, odnaleziono jesienią 2019 roku. Po ponad 80 latach, dzięki współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, udało się ustalić tożsamość starszego legionisty Zygmunta Zięby.

Wicepremier Mariusz Błaszczak zaapelował, aby czcić pamięć o ofierze, jaką polscy bohaterowie złożyli podczas obrony Westerplatte.

- Westerplatte to dla Polaków wzór odwagi i patriotyzmu, a dla świata przestroga przed despotyzmem, imperializmem i politycznym asekuranctwem. Pamiętać to nasz obowiązek - mówił Błaszczak.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia wieńców. Uroczystości towarzyszył również przelot amerykańskich myśliwców F-22 i polskich samolotów F-16.

Od 2020 roku obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie. Wcześniej gospodarzami uroczystości byli harcerze oraz władze Gdańska. 

Miejskie uroczystości

Miejskie uroczystości w Gdańsku będą trwały przez cały dzień:

  • godz. 9.00 - Miejskie uroczystości pod tablicą hm. Jana Ożdżyńskiego na budynku przy ul. Dyrekcyjnej 2
  • godz. 12.00 - Hołd dla obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
  • godz. 17.00 - Uroczystość na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie z modlitwą międzywyznaniową
[news:1048758]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama