reklama

Mało chętnych na samorządowy węgiel

Opublikowano:
Autor:

Mało chętnych na samorządowy węgiel - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Gdańskie Centrum Świadczeń notuje niskie zainteresowanie zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Władze miasta zapewniają, że realizacja złożonych wniosków odbywa się bez przeszkód, a węgiel trafia do mieszkańców.
reklama

Zaledwie nieco ponad 300 wniosków o preferencyjny zakup węgla wpłynęło do gdańskich urzędników. To o wiele mniej wniosków, niż wpłynęło w ramach dodatku węglowego, czyli wcześniejszej, rządowej formy pomocy osobom palącym tym surowcem.

- Do wczoraj do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło nieco ponad 300 wniosków na zakup węgla. Spodziewamy się wzrostu, bo o dodatki węglowe wystąpiło nieporównywalnie więcej gospodarstw domowych. Liczymy się jednak z tym, że część tych osób kupiła już węgiel gdzie indziej. Od wtorku, od kiedy trwa dystrybucja, ponad 80 rodzin węgiel otrzymało – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wnioski o dodatek węglowy w Gdańsku złożyło ponad 8000 mieszkańców. Do tej pory został przyznany 5700 gospodarstwom domowym. Aby ubiegać się o preferencyjny zakup węgla, trzeba być beneficjentem dodatku węglowego. Na preferencyjną cenę zakupu mają szansę osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o dodatek węglowy, ale spełniają warunki do jego otrzymania.

Uruchomienie procesu dystrybucji węgla przez gdański samorząd zajęło około 2 tygodni.

- Tak, jak deklarowaliśmy, potrzebowaliśmy około 2 tygodni, aby uruchomić cały proces. Ten czas potrzebny był także, aby dopiąć wszelkie formalności związane z podpisaniem umowy ze spółką PGE Paliwa, czyli przedsiębiorstwem, które wprowadza węgiel do dystrybucji. Obecnie mamy też podpisaną umowę z jednym składem. Jest to podmiot, który dysponuje wystarczającymi siłami, aby w pełni zrealizować zapotrzebowanie, które mamy we wnioskach – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski.

Jak informują urzędnicy, zapotrzebowanie na węgiel, wynikające ze złożonych wniosków, wynosi ponad 420 ton, z czego 28% to groszek, a 72% to orzech. Zdecydowana większość mieszkańców, bo aż 70% dokonuje wpłat w wysokości 3 tys. zł, co pozwala na zakup 1,5 t węgla. Prawie ćwierć wpłat opiewa na kwotę 2 tys. zł, co pokrywa koszt 1 tony tego surowca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama