W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają głównie mężczyźni urodzeni w 2005 roku. Magistrat przypomina, że obowiązek nie jest spowodowany sytuacją na Ukrainie, a jest to standardowa procedura realizowana co roku.
- Kwalifikacja wojskowa jest standardową procedurą, odbywającą się każdego roku i nie ma związku z obecną sytuacją w Ukrainie - mówi Paulina Chełmińska z UM w Gdańsku.
Osoby wezwane będą musiały stawić się w siedzibie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy alei Grunwaldzkiej 244.
Kto podlega kwalifikacji wojskowej?
Każdy, kto podlega kwalifikacji wojskowej, powinien otrzymać imienny list polecony. Osoba objęta obowiązkiem, która nie otrzyma takowego wezwania, nie jest zwolniona z kwalifikacji. Poniżej przedstawiamy, kto musi stawić się w komisji:
- mężczyźni zameldowani na terenie miasta Gdańska na pobyt stały lub czasowy powyżej trzech miesięcy, urodzeni w 2005r
- mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie zgłosili się jeszcze do kwalifikacji wojskowej i nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 1520)
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 64 ust. 4 i ustawy o z dnia 11 marca 2022r. o obronie Ojczyzny, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
Przed przyjazdem do komisji należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe, posiadaną dokumentację medyczną w przypadku chorób przewlekłych oraz dokument potwierdzający poziom wykształcenia (świadectwo ukończenia szkoły) lub pobieranie nauki (zaświadczenie ze szkoły).
Konsekwencje mogą być surowe
Warto przypomnieć, że niestawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może nieść za sobą surowe konsekwencje. W grę wchodzi nawet ograniczenie wolności.
- Osoby, które bez usprawiedliwionych powodów nie zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zastosowanie tych kar może być poprzedzone nałożeniem grzywny w celu przymuszenia albo wydaniem zarządzenia o przymusowym doprowadzeniu przez policję - informuje Paulina Chełmińska.
Wszelkich informacji udziela Referat Spraw Wojskowych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku pod numerem telefonu 58 778 60 20 lub 778 60 27 do 9 lutego.
Jeżeli konieczna jest zmiana terminu wskazanego na wezwaniu, również należy skontaktować się z powyższymi numerami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.