Czy Główne Miasto w Gdańsku wreszcie odzyska estetyczny i uporządkowany charakter? Władze Gdańska wracają do koncepcji utworzenia Parku Kulturowego, czyli rozwiązania, które ma zrewolucjonizować sposób zarządzania przestrzenią publiczną w najbardziej reprezentacyjnym obszarze miasta. Projekt ten, choć już wcześniej podejmowany, teraz powraca z nową siłą, konkretnym planem działania i zaproszeniem do dialogu społecznego.
Obszar, który ma objąć Park Kulturowy (mat.prasowe)
Czas na porządek w sercu miasta
Park Kulturowy to narzędzie prawne pozwalające miastom skutecznie chronić dziedzictwo kulturowe i kształtować harmonijną przestrzeń publiczną. Dzięki uchwale, której opracowanie właśnie rusza, możliwe będzie wprowadzenie regulacji dotyczących m.in. wyglądu reklam, prowadzenia handlu ulicznego, użytkowania przestrzeni czy tras i standardów funkcjonowania meleksów.
– Dziś, bogatsi o doświadczenia i wizyty studyjne w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, lepiej rozumiemy, co w praktyce zadziała. Uchwała pomoże uporządkować kwestie estetyki oraz umożliwi wprowadzenie jednolitych zasad także na terenach prywatnych – mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
To nie nowy pomysł
Prace nad uchwałą o Parku Kulturowym już raz zostały przerwane w 2023 roku. Dziś sytuacja gospodarcza jest stabilniejsza, a inwestycje, jak remont Długiego Pobrzeża, zakończone, czym władze tłumaczą porażkę poprzedniego podejśćia. Władze samorządowe zapowiadają szeroki proces konsultacyjny, który potrwa co najmniej do połowy 2026 roku.
– To działanie ma być skutecznym narzędziem do utrzymania ładu i porządku w historycznym centrum Gdańska. To ‘salon miasta’, o który zabiegają zarówno mieszkańcy, jak i turyści oraz przedsiębiorcy – zaznacza radna Kamila Błaszczyk.
Co konkretnie się zmieni?
Uchwała ma nie tylko poprawić estetykę przestrzeni, ale też wprowadzić równe zasady gry dla wszystkich. Jak zapowiadają urzędnicy, w końcu będzie można skutecznie przeciwdziałać:
- nielegalnemu handlowi i przypadkowej sprzedaży ulicznej,
- hałasowi generowanemu przez meleksy i muzyków ulicznych,
- nieestetycznym reklamom i ogródkom gastronomicznym bez ładu.
– Reprezentacyjne przestrzenie jak Długi Targ powinny być wolne od przypadkowych atrakcji i tandetnych pamiątek – podkreśla radny Piotr Dzik.
W szczególnym zainteresowaniu urzędników znajdzie się również turystyka transportowa.
– Kolejnym dużym wyzwaniem, wskazywanym przez mieszkańców, jest kwestia funkcjonowania meleksów: zarówno tras przejazdu, jak i ich stanu technicznego oraz bezpieczeństwa – mówi prezydent Dulkiewicz.
Kiedy i jak będą konsultacje?
Już 10 września odbędzie się pierwszy spacer badawczy po Głównym Mieście. Jesienią zaplanowano kolejne spotkania tematyczne dotyczące m.in. estetyki, działalności artystów ulicznych, handlu, iluminacji i funkcjonowania gastronomii. W listopadzie 2025 roku powstaną wnioski z konsultacji, a gotowy projekt uchwały ma trafić pod obrady w pierwszej połowie 2026 roku.
– Satysfakcja z uchwały będzie możliwa tylko wtedy, gdy znajdziemy kompromis. Dlatego apelujemy do mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich podmiotów działających w obrębie Głównego Miasta – weźcie udział w tym procesie – mówi radna Jolanta Banach.
Dialog, nie zakazy
Park Kulturowy ma być nie tylko zbiorem przepisów, ale też narzędziem budowania społecznej odpowiedzialności.
– To nie zakazy, lecz dbałość o wspólną przestrzeń i codzienny komfort życia– zaznacza Karol Ważny, radny Miasta Gdańska.
Za projekt odpowiadać będzie interdyscyplinarny zespół ekspertów, a mieszkańcy otrzymają poradniki dotyczące m.in. estetyki i zasad prowadzenia działalności w obszarze parku.
– Główne Miasto to serce Gdańska – Park Kulturowy ma zadbać o to, by ta przestrzeń była uporządkowana, zadbana i funkcjonowała według jasnych, równych zasad dla wszystkich użytkowników – podsumowuje Michał Kaczmarek, menadżer Śródmieścia.
Najbliższym krokiem będzie uchwała intencyjna, która trafi pod głosowanie Rady Miasta pod koniec maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.