reklama

Kicz zniknie z centrum Gdańska? Wraca pomysł Parku Kulturowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kicz zniknie z centrum Gdańska? Wraca pomysł Parku Kulturowego - Zdjęcie główne

foto Grzegorz Mehring/gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskMiasto wraca do pomysłu utworzenia Parku Kulturowego na Głównym Mieście. Celem jest uporządkowanie przestrzeni, ograniczenie hałasu, tandetnych pamiątek i nielegalnego handlu. Nowa uchwała ma być wypracowana wspólnie z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Pierwsze konsultacje ruszą już we wrześniu.
reklama

Czy Główne Miasto w Gdańsku wreszcie odzyska estetyczny i uporządkowany charakter? Władze Gdańska wracają do koncepcji utworzenia Parku Kulturowego, czyli rozwiązania, które ma zrewolucjonizować sposób zarządzania przestrzenią publiczną w najbardziej reprezentacyjnym obszarze miasta. Projekt ten, choć już wcześniej podejmowany, teraz powraca z nową siłą, konkretnym planem działania i zaproszeniem do dialogu społecznego.

Obszar, który ma objąć Park Kulturowy (mat.prasowe)

Czas na porządek w sercu miasta

Park Kulturowy to narzędzie prawne pozwalające miastom skutecznie chronić dziedzictwo kulturowe i kształtować harmonijną przestrzeń publiczną. Dzięki uchwale, której opracowanie właśnie rusza, możliwe będzie wprowadzenie regulacji dotyczących m.in. wyglądu reklam, prowadzenia handlu ulicznego, użytkowania przestrzeni czy tras i standardów funkcjonowania meleksów.

reklama

Dziś, bogatsi o doświadczenia i wizyty studyjne w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu, lepiej rozumiemy, co w praktyce zadziała. Uchwała pomoże uporządkować kwestie estetyki oraz umożliwi wprowadzenie jednolitych zasad także na terenach prywatnych – mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

To nie nowy pomysł

Prace nad uchwałą o Parku Kulturowym już raz zostały przerwane w 2023 roku. Dziś sytuacja gospodarcza jest stabilniejsza, a inwestycje, jak remont Długiego Pobrzeża, zakończone, czym władze tłumaczą porażkę poprzedniego podejśćia. Władze samorządowe zapowiadają szeroki proces konsultacyjny, który potrwa co najmniej do połowy 2026 roku.

reklama

To działanie ma być skutecznym narzędziem do utrzymania ładu i porządku w historycznym centrum Gdańska. To ‘salon miasta’, o który zabiegają zarówno mieszkańcy, jak i turyści oraz przedsiębiorcy – zaznacza radna Kamila Błaszczyk.

Co konkretnie się zmieni?

Uchwała ma nie tylko poprawić estetykę przestrzeni, ale też wprowadzić równe zasady gry dla wszystkich. Jak zapowiadają urzędnicy, w końcu będzie można skutecznie przeciwdziałać:

  • nielegalnemu handlowi i przypadkowej sprzedaży ulicznej,
  • hałasowi generowanemu przez meleksy i muzyków ulicznych,
  • nieestetycznym reklamom i ogródkom gastronomicznym bez ładu.
Długi Targ ma w końcu stać się bardziej przyjazny dla mieszkańców i turytów. 

reklama

Reprezentacyjne przestrzenie jak Długi Targ powinny być wolne od przypadkowych atrakcji i tandetnych pamiątek – podkreśla radny Piotr Dzik.

W szczególnym zainteresowaniu urzędników znajdzie się również turystyka transportowa.

Kolejnym dużym wyzwaniem, wskazywanym przez mieszkańców, jest kwestia funkcjonowania meleksów: zarówno tras przejazdu, jak i ich stanu technicznego oraz bezpieczeństwa – mówi prezydent Dulkiewicz.

Kiedy i jak będą konsultacje?

Już 10 września odbędzie się pierwszy spacer badawczy po Głównym Mieście. Jesienią zaplanowano kolejne spotkania tematyczne dotyczące m.in. estetyki, działalności artystów ulicznych, handlu, iluminacji i funkcjonowania gastronomii. W listopadzie 2025 roku powstaną wnioski z konsultacji, a gotowy projekt uchwały ma trafić pod obrady w pierwszej połowie 2026 roku.

reklama

Satysfakcja z uchwały będzie możliwa tylko wtedy, gdy znajdziemy kompromis. Dlatego apelujemy do mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich podmiotów działających w obrębie Głównego Miasta – weźcie udział w tym procesie – mówi radna Jolanta Banach.

Dialog, nie zakazy

Park Kulturowy ma być nie tylko zbiorem przepisów, ale też narzędziem budowania społecznej odpowiedzialności.

To nie zakazy, lecz dbałość o wspólną przestrzeń i codzienny komfort życia– zaznacza Karol Ważny, radny Miasta Gdańska.

Za projekt odpowiadać będzie interdyscyplinarny zespół ekspertów, a mieszkańcy otrzymają poradniki dotyczące m.in. estetyki i zasad prowadzenia działalności w obszarze parku.

Główne Miasto to serce Gdańska – Park Kulturowy ma zadbać o to, by ta przestrzeń była uporządkowana, zadbana i funkcjonowała według jasnych, równych zasad dla wszystkich użytkowników – podsumowuje Michał Kaczmarek, menadżer Śródmieścia.

Najbliższym krokiem będzie uchwała intencyjna, która trafi pod głosowanie Rady Miasta pod koniec maja.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo