Ataki psów na ludzi nie zdarzają się codziennie. Osoby, które doświadczają tego typu sytuacji mogą być więc nimi zszokowane.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do Policji trafiło 27 zgłoszeń dotyczących pogryzienia przez psa. Tego typu sytuacje mogą być kwalifikowane zarówno jako przestępstwo jak i wykroczenie, zależy to od obrażeń, których doznała osoba poszkodowana.
- Funkcjonariusze prowadzą 8 postępowań dotyczących przestępstw, jednej osobie został przedstawiony zarzut nieumyślnego spowodowania uszkodzenia ciała, a także odebrano jej zwierzęta i przekazano je pod opiekę pracowników schroniska. Za tego typu przestępstwo grozi kara roku więzienia - mówi asp.szt. Mariusz Chrzanowski Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku
Policjanci z Komendy Miejskiej w Gdańsku w ciągu pół roku skierowali do sądu dwa wnioski o ukaranie w związku z niezachowaniem ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Jeden właściciel czworonoga został ukarany mandatem.
W danym momencie w gdańskim schronisku „Promyk” przebywa 8 psów z interwencji. Aż siedem zwierząt zostało odebranych po ataku na Biskupiej Górce, a jeden dotkliwie pogryzł swojego właściciela.
- Zwierzęta takie [które ugryzły człowieka - przyp. red.] w schronisku podlegają obserwacji, a w czasie późniejszym behawiorysta wdraża program naprawczo - socjalizacyjny w oparciu o dokonane obserwacje. Wszystkie postępy, incydenty, odstępstwa od normatywnych zachowań są rejestrowane, a program ulega dalszym modyfikacjom. Praca ta prowadzona w oparciu o zaangażowanie pracowników, wolontariuszy kontynuowany jest do momentu osiągnięcia sukcesu tj. wyeliminowaniu niepożądanych zachowań - mówi Małgorzata Kass-Bagnucka Lekarz weterynarii w gdańskim schronisku „Promyk”.
Jak możemy unikać ataku zwierzęcia?
Przede wszystkim powinniśmy unikać sytuacji, w których zwierzę może poczuć się zagrożone. Nie wolno patrzeć psom w oczy, gdyż wiele z nich odbiera to jako prowokację. Zwłaszcza latem należy mieć świadomość, że widok rowerzysty lub biegacza to impuls, który wyzwala instynktowne zachowanie psów, czyli gonienie ofiary. Jeśli pies zaczął Cię gonić, zatrzymaj się. Stań spokojnie, obserwuj psa, ale nie patrz mu w oczy.
Co robić, kiedy zwierzę już nas zaatakuje?
Kiedy zwierzę już nas zaatakuje trzeba oddzielić się od psa czymkolwiek, co mamy przy sobie, a co może osłonić nas od ataku i oddalić od jego zębów i pazurów. Przegrodę możemy stworzyć z roweru, plecaka lub torby.Jeśli pies chwyci przedmiot, rozładuje agresję na martwym obiekcie. Warto pamiętać, żeby nie wyrywać tego za co złapie zwierzę, ponieważ może to jeszcze bardziej pobudzić je do walki i zwiększyć jego agresję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.