reklama

Jak często gdańscy nauczyciele łamią prawa uczniów?

Opublikowano:
Autor:

Jak często gdańscy nauczyciele łamią prawa uczniów?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Rośnie świadomość wśród uczniów na temat ich praw w szkole. Gdy rozmowy z dyrekcją nie przynoszą efektów, młodzi ludzie zgłaszają swoje problemy do kuratorium.
reklama

W ubiegłym roku do kuratorium wpłynęło 27 zgłoszeń, sygnalizujących łamanie praw ucznia przez gdańskich nauczycieli. Skargi dotyczyły głównie niesprawiedliwego systemu oceniania oraz braku pomocy w zakresie psychologiczno - pedagogicznym. Warto zaznaczyć, że nadzorowi kuratora podlega dyrektor placówki, a nie nauczyciel. Do dyrektora trafiają specjalne zalecenia, do których musi się dostosować. 

- Każda sprawa zgłaszana do kuratorium dotyczy indywidualnych przypadków i rzadko zdarza się, aby po kontroli i wydaniu zaleceń w danej szkole dochodziło do zgłaszania kolejnych naruszeń prawa uczniów - mówi Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku - wydanie dyrektorowi zaleceń wiąże się z monitorowaniem ich wdrażania przez samego dyrektora (w odniesieniu do nauczycieli), w uzasadnionych przypadkach w szkole prowadzona jest rekontrola - dodaje.

Dla nauczycieli, którzy przekroczyli granice oraz nie zastosowali się do zaleceń, przygotowane są specjalne kary dyscyplinarne. Najłagodniejszą jest otrzymanie nagany z ostrzeżeniem. Kolejne są bardziej poważne i dotyczą zwolnienia z pracy oraz zwolnienia z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela przez okres 3 lat, wydalenia z zawodu nauczyciela. 

Co warto wiedzieć o prawach ucznia?

Czasami zdarza się, że nauczyciele przekraczają swoje kompetencje podczas lekcji, a wielu uczniów nie zdaje sobie często sprawy kiedy łamane są ich prawa. Wszyscy uczniowie mają prawo do sprawiedliwego oceniania, które nie odbiega od sposobu oceniania innych uczniów. Łamaniem praw ucznia może być również nieodpowiednie traktowanie ze strony nauczyciela m.in przez przemoc słowną i fizyczną. Każdy uczeń ma prawo do brania udziału w konkursach, swobody wypowiedzi oraz rozwijania zainteresowań. Ponadto każdy pełnoletni uczeń ma prawo do usprawiedliwiania samodzielnie swoich nieobecności.

Co zrobić kiedy łamane są prawa ucznia ?

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do wychowawcy. Jeżeli rozmowa nie przyniesie oczekiwanych efektów, sprawę powinno się skierować do dyrekcji placówki. Kolejnym krokiem jest udanie się do kuratorium, które podejmie interwencję.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama