reklama

Inwestycja, która otwiera nową erę. Co powstanie na wodach Zatoki Gdańskiej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mat. Baltica Hub, źródło: gdansk.pl

Inwestycja, która otwiera nową erę. Co powstanie na wodach Zatoki Gdańskiej? - Zdjęcie główne

foto mat. Baltica Hub, źródło: gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW Gdańsku rusza ambitny projekt, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Terminal T5, który powstanie na terenie Portu Gdańsk, będzie nowoczesną bazą instalacyjną dla morskich farm wiatrowych, zbudowaną z myślą o przyszłości sektora offshore wind.
reklama

Wydzierżawiony przez PGE Polska Grupa Energetyczna oraz duńską firmę Ørsted, terminal T5 stanie się centrum operacyjnym dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

Umowa na dzierżawę terminalu T5

Formalna umowa na dzierżawę terminalu T5 została zawarta pomiędzy spółką Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, należącą do PGE i Ørsted, a firmą Istrana – spółką celową odpowiedzialną za budowę tego nowoczesnego obiektu. Istrana została powołana specjalnie w tym celu, a jej właścicielami są w 85% Polski Fundusz Rozwoju, a w 15% Baltic Hub, jedyny terminal głębokowodny na Bałtyku.

Dzięki tej współpracy, terminal będzie gotowy do użytku w 2026 roku, kiedy to zakończą się prace budowlane. Istrana wygrała przetarg na dzierżawę gruntów pod wodami zlokalizowanych w granicach Portu Gdańsk, co pozwoli na rozwój terminalu instalacyjnego, który odegra kluczową rolę w procesie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

reklama

Znaczenie T5 dla projektu Baltica 2

Dzierżawa terminalu T5 przez PGE i Ørsted jest ściśle powiązana z realizacją projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Terminal zapewni niezbędną infrastrukturę portową, która umożliwi instalację turbin wiatrowych na morzu. Jak podkreśla Dariusz Marzec, prezes PGE, T5 stanie się jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych obiektów tego typu na Bałtyku.

- Dzięki temu powstanie jeden z najważniejszych oraz najnowocześniejszych tego typu obiektów na Bałtyku. Port w Gdańsku to także wielka szansa dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w basenie Morza Bałtyckiego – mówi Dariusz Marzec. 

Władze PGE i Ørsted podkreślają, że Gdańsk ma bardzo dobre warunki nawigacyjne oraz korzystną lokalizację względem obszaru, na którym powstanie ich pierwsza wspólna morska farma wiatrowa. 

reklama

Korzyści z budowy i funkcjonowania terminalu T5

Budowa terminalu T5 to nie tylko kluczowy krok w realizacji projektu Baltica 2, ale także znaczący impuls dla polskiego sektora energetyki wiatrowej. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym. Terminal zostanie wyposażony w infrastrukturę niezbędną do załadunku i rozładunku komponentów turbin wiatrowych, a także kompleksowej obsługi statków instalacyjnych.

- Gwarancja wykonania usługi w porcie na czas jest krytycznym elementem powodzenia całego projektu, dlatego cieszymy się, że prace przygotowawcze do budowy terminalu nabrały tempa. Lokalizacja portu instalacyjnego w Gdańsku to również ważny element rozwoju polskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Porty instalacyjne na polskim wybrzeżu będą służyć także w kolejnych fazach rozwoju offshore wind w Polsce, wykraczających poza obecną dekadę – komentuje Agata Staniewska–Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

reklama

Szczegóły dotyczące terminalu T5

Terminal T5 powstanie poprzez pokrycie lądem obszaru morskiego o powierzchni ponad 21 hektarów. Obiekt będzie wyposażony w nabrzeża cumownicze do obsługi statków instalacyjnych oraz strefę Ro-Ro o długości 105 metrów, z rampą przeznaczoną do rozładunku statków transportowych typu roll-on/roll-off. Terminal wyposażony będzie w dwa nabrzeża – jedno o długości 451 metrów, będąc.e przedłużeniem istniejącego nabrzeża T1 oraz drugie, przeładunkowe o długości 349 metrów.

Inwestycja będzie mogła jednocześnie obsługiwać kilka jednostek instalacyjnych, co znacznie przyspieszy proces budowy morskich farm wiatrowych.

Baltica 2 i 3 to kluczowe projekty dla transformacji energetycznej Polski. Projekt Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej wspólnie przez PGE i Ørsted. Drugi etap, Baltica 3 ma zakończyć się w 2030 roku, a jego moc wyniesie około 1 GW. W połączeniu z Baltica 2, która dostarczy 1,5 GW energii do końca 2027 roku, cała Morska Farma Wiatrowa Baltica osiągnie imponującą moc 2,5 GW.

Dzięki tej inwestycji Polska będzie w stanie dostarczać zieloną energię do blisko 4 milionów gospodarstw domowych. Co ważne, PGE i Ørsted mają już zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty oraz podpisane umowy dotyczące instalacji turbin dla projektu Baltica 2.

PGE i Ørsted – liderzy w transformacji energetycznej

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce, a jej 6-procentowy udział w rynku energii odnawialnej czyni ją liderem w tym segmencie. \

Z kolei Ørsted, z siedzibą w Danii, jest jednym z największych graczy na globalnym rynku offshore wind, z szerokim doświadczeniem w budowie i eksploatacji farm wiatrowych oraz magazynów energii. Duńska firma od lat uznawana jest za lidera działań na rzecz klimatu, a jej cel zerowej emisji netto został zatwierdzony przez Science Based Targets initiative. Wspólna współpraca PGE i Ørsted w ramach projektu Baltica 2 i Baltica 3 jest kluczowa dla przyszłości polskiej energetyki odnawialnej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama