Nowe regulacje wynikające z unijnej dyrektywy zobowiązują wszystkie gminy w Polsce do selektywnego zbierania odpadów tekstylnych. Chociaż wiele osób obawia się, że oznacza to konieczność podróży na drugi koniec miasta z parą dziurawych skarpetek, w Gdańsku system zbiórki działa już od kilku lat. Urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy mają do dyspozycji różne rozwiązania, zarówno komunalne, jak i społeczne.
– Możliwość ta została wprowadzona wcześniej – już w 2020 roku. Obecnie mieszkańcy mogą przekazywać stare zużyte ubrania i tekstylia do dwóch działających Sorterowni (PSZOK-ów) funkcjonujących w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami – mówił w rozmowie z Pulsem Gdańska Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
W tych miejscach oddasz stare ubrania
Punkty zlokalizowane są przy ul. Jabłoniowej 55 oraz Elbląskiej 66, a w planach są kolejne – m.in. przy ul. Meteorytowej i Hynka. Mieszkańcy, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z PSZOK-ów, nie muszą się jednak obawiać konsekwencji.
– Mieszkańcy mają możliwość oddzielnego zbierania odpadów odzieży i tekstyliów i przekazania ich do sorterowni przy jednoczesnym braku zakazu wyrzucania takich odpadów do frakcji resztkowej – mówił Sieliwończyk.
To oznacza, że osoby, które nie mają dostępu do innych form segregacji, mogą nadal – choć niezalecanie – wrzucać zużyte ubrania do pojemników na odpady zmieszane. Magistrat zachęca jednak, by dawać tekstyliom drugie życie, szczególnie jeśli są one w jeszcze dobrym stanie.
– Promować natomiast będziemy niewyrzucanie tekstyliów, tylko nadawanie im drugiego życia – mówił Sieliwończyk– Poza sorterowniami zużyte ubrania można zostawić w wybranych sklepach z odzieżą lub wrzucić do kontenerów na tekstylia ustawionych na terenie miasta, można je sprzedawać na platformach internetowych lub przekazywać do schroniska Promyk na legowiska dla zwierząt.
Miasto podkreśla również znaczenie inicjatyw lokalnych i rozwiązań, które angażują mieszkańców w ponowne wykorzystywanie rzeczy, zamiast ich wyrzucania.
– Mieszkańcy mogą korzystać także z rozwiązań alternatywnych – Na przykład z platform internetowych (OLX, Vinted), zbiórek organizowanych przez fundacje, punktów w sklepach odzieżowych i komisach, akcji takich jak „Ubrania do oddania”, wymianek czy usługi EKOzwroty, która umożliwia oddawanie ubrań za pośrednictwem paczkomatów.
Równolegle Gdańsk prowadzi działania edukacyjne, których celem jest nie tylko wskazanie, jak pozbyć się ubrań, ale przede wszystkim, jak ich nie produkować w nadmiarze.
– Wskazujemy na konieczność systemowego podejścia do gospodarki tekstyliami i wzywamy do wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) również dla branży odzieżowej – dodaje Sieliwończyk – Tak, aby to nie mieszkańcy, lecz producenci ponosili ciężar związany z przetwarzaniem zbędnych ubrań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.