reklama

Gdański budynek wpisany na listę zabytków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Gdański budynek wpisany na listę zabytków - Zdjęcie główne

foto fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskGmach dawnej pruskiej Szkoły Wojennej (Kriegsschule) przy ul. 3 Maja 9 w Gdańsku, znany wielu mieszkańcom jako były urząd pracy, został wpisany na listę zabytków. Budynek, pochodzący z końca XIX wieku, szczęśliwie przetrwał II wojnę światową i zachował swój pierwotny charakter. Wpis ten stanowi najwyższą formę ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że wszelkie prace budowlane i remontowe muszą być prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.
reklama

Ochrona prawna i znaczenie budynku

Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podkreśla, że wpisanie budynku do rejestru zabytków gwarantuje jego ścisłą ochronę.

– Wpis do rejestru zabytków, który dokonał się ostatnio, oznacza najwyższą formę ochrony konserwatorskiej. Wszelkie prace w tego rodzaju budynku muszą odbywać się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a nieprzestrzeganie jego wytycznych grozi dla inwestora szykanami - tłumaczy Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Dariusz Chmielewski, wskazuje na szerokie znaczenie historyczne dawnej Szkoły Wojennej. „Budynek odegrał istotną rolę w militarnej historii Gdańska i dawnych Prus Wschodnich. Jest także cennym przykładem architektury szkół wojennych tamtego okresu” – podkreśla Chmielewski.

reklama

Historia budynku

Jak podaje Gedanopedia, pierwotnie na miejscu obecnego budynku znajdował się cmentarz. W XIX wieku wzniesiono tam koszary dla saperów, które w latach 1893–1894 przekształcono w Szkołę Wojenną. Budynek zyskał wtedy dodatkowe piętro i poddasze, a jego elewacje wykonano z czerwonej cegły licowej i kamiennych detali architektonicznych. Centralna część budynku, z reprezentacyjnym portalem wejściowym, łączy dwa boczne skrzydła.

Wewnątrz znajdowały się m.in. biuro komendanta, kantyny, sala bilardowa, biblioteka oraz pomieszczenia mieszkalne dla kadetów i oficerów. Szkoła kształciła kandydatów na oficerów w trakcie 35-tygodniowego kursu, obejmującego zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Wśród absolwentów znaleźli się tak znani dowódcy, jak Erwin Rommel, zwany „lisem pustyni”, oraz Lothar von Richthofen, brat słynnego „Czerwonego Barona”.

reklama

Przekształcenia i współczesność

Po zakończeniu działalności Szkoły Wojennej budynek pełnił różnorodne funkcje. W okresie międzywojennym mieścił urząd podatkowy i główną kasę finansową Wolnego Miasta Gdańska. W czasie II wojny światowej kompleks ponownie przejęło wojsko. Po wojnie służył jako siedziba Zarządu Miasta, Miejskiej Rady Narodowej, Urzędu Stanu Cywilnego i Powiatowego Urzędu Pracy.

W ostatnich latach budynek pozostawał nieużytkowany, ale jego wpisanie na listę zabytków otwiera nowe możliwości związane z jego ochroną i potencjalną adaptacją.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama