Zmiany we władzach mediów publicznych dosięgnęły także tych lokalnych placówek – TVP3 Gdańsk i Radia Gdańsk. TVP3 Gdańsk od wczoraj nie nadaje. Nie działa też jej strona internetowa. Przy próbie wejścia, następuje przekierowanie do strony głównej TVP.
Działa za to Radio Gdańsk. Część jego dziennikarzy, pracujących w rozgłośni jeszcze przed 2016 rokiem, kiedy PiS przejął kontrolę nad mediami publicznymi, napisała krytyczny wobec poprzedniej władzy centralnej list otwarty. Jego treść prezentujemy poniżej.
- My dziennikarze Radia Gdańsk zrzeszeni w Syndykacie Dziennikarzy Polskich wyrażamy poparcie dla zmian dokonywanych w mediach publicznych. Naszym zdaniem są konieczne, czekamy na nie od lat. Mamy dość cenzury, mobbingu, kolesiostwa i wszechobecnej amatorszczyzny, które są znakiem firmowym odchodzącej ekipy. Jednocześnie nie życzymy sobie, aby posłowie, działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy występowali w naszym imieniu w obronie mediów publicznych. Nikt po 1989 roku nie przyczynił się bardziej niż oni do ich zdewastowania i upodlenia.
Liczymy, że z Radia Gdańsk znikną osoby, które są dyspozycyjne politycznie i nigdy nie były w naszym środowisku nazywane dziennikarzami. Wielokrotnie jako Syndykat Dziennikarzy Polskich koło przy Radiu Gdańsk protestowaliśmy przeciwko wprowadzanym zmianom i decyzjom obecnego kierownictwa, w tym zatrudnianiu i dopuszczaniu do anteny osób z prawomocnymi wyrokami sądowymi. Dysponujemy dowodami, że łamane były zasady pluralizmu i bezstronności. Odmawiano nam możliwości prezentowania stanowisk odmiennych od oficjalnej linii partii rządzącej.
Wierzymy, że Radio Gdańsk odzyska zaufanie i sympatię Słuchaczy. Mamy nadzieję, że nasza stacja wróci na szczyt w badaniach słuchalności. Wierzymy, że dziennikarze w mediach publicznych będą mogli swobodnie wykonywać obowiązki, nie obawiając się o zwolnienie z pracy za rzetelność. Dlatego apelujemy, aby do władz spółek medialnych nie byli powoływani działacze partyjni" – czytamy w liście części dziennikarzy Radia Gdańsk.
W ostatnich latach popularność publicznego, lokalnego Radia Gdańsk mocno spadła. W latach 2013-2015 stacja cieszyła się słuchalnością na poziomie od 7 do 9%. Obecnie jej udział w słuchalności wynosi 3,6%.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.