reklama

Dostępność schronów przeciwlotniczych w Gdańsku. Wiele z nich wymaga dużego remontu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dostępność schronów przeciwlotniczych w Gdańsku. Wiele z nich wymaga dużego remontu - Zdjęcie główne

Gdzie są schrony w Gdańsku? | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW ostatnich dniach w Polsce wiele mówi się na temat dostępności schronów w Warszawie. Jak się okazuje, ich dostępność w Gdańsku również jest ograniczona, a wiele z nich wymaga modernizacji. Gdzie więc szukać bezpiecznego schronienia?
reklama

Obecnie liczba miejsc w gdańskich schronach jest niewystarczająca, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Choć nic nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenie, sytuacja międzynarodowa skłania do refleksji nad stanem infrastruktury obronnej. Większość istniejących obiektów wymaga remontu, a ich pojemność ogranicza się do kilku procent populacji miasta.

Gdzie znajdują się schrony w Gdańsku?

Na terenie miasta schrony zlokalizowane są m.in. pod peronem stacji Gdańsk Główny, w biurowcu C200 przy ul. Marynarki Polskiej oraz w budynku byłego szpitala przy ul. Klinicznej. Jeden z bunkrów znajduje się także przy ul. Olejarnej 3 – obecnie działa tam klubogaleria, ale w razie potrzeby może on ponownie pełnić funkcję ochronną.

reklama

Jeden ze schronów jeszcze kilka lat temu mógł całkowicie zniknąć z mapy miasta. Podczas rozbudowy linii kolejowej SKM do Gdańska Śródmieścia planowano jego rozbiórkę, ponieważ kolidował z nowym odcinkiem trasy. Ostatecznie udało się ocalić fragment obiektu, dzięki czemu nadal może on pełnić swoją pierwotną funkcję w razie potrzeby.

Lista największych schronów w Gdańsku

  • Schron pod szpitalem przy ul. Klinicznej
  • Schron pod biurowcem C-200 przy ul. Marynarki Polskiej
  • Bunkier przy ul. Olejarnej (obecnie klub)
  • Schron obok Hali Dominikańskiej (dawna kręgielnia)
  • Schron pod peronem SKM stacji Gdańsk Główny
  • Schron przy Muzeum II Wojny Światowej

Gdzie znaleźć informacje o miejscach schronienia?

Państwowa Straż Pożarna udostępnia interaktywną mapę, na której można sprawdzić lokalizację schronów i miejsc doraźnego schronienia. Obiekty podzielono na trzy kategorie: schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Mapa zawiera jedynie budowle należące do instytucji publicznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz podmiotów gospodarczych, pomijając prywatne schrony.

reklama

Interaktywna mapa jest dostępna pod adresem: strazpozarna.maps.arcgis.com

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo