reklama

Czy Trójmiejskie szkoły są przyjazne LGBTQ+? Sprawdzi to m.in. nowy ranking

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Różycki

Czy Trójmiejskie szkoły są przyjazne LGBTQ+? Sprawdzi to m.in. nowy ranking - Zdjęcie główne

Czy szkoły w Trójmieście są przyjazne LGBTQ+? | foto Kamil Różycki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW poniedziałek 3 marca w siedzibie Kuratorium Oświaty w Gdańsku przy ulicy Chmielnej odbyła się konferencja prasowa dotycząca 7. edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W jej trakcie zapowiedziano start ankiety oceniającej szkoły pod kątem tolerancji, akceptacji i bezpieczeństwa uczniów. Po raz pierwszy inicjatywa ta jest tak zdecydowanie wspierana przez kuratoria oświaty oraz nowo utworzone Ministerstwo ds. Równości.
reklama

Głos w trakcie konferencji zabrali Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger oraz Marta Magott, Radna Miasta Gdańska. Podkreślili oni, jak ważne jest dla uczniów poczucie przynależności do wspierającej społeczności.

Pomorski Kurator Oświaty zaznaczył, że zazwyczaj jest przeciwnikiem rankingów, ale ten uważa za wyjątkowy. Marta Magott dodała:

(Ranking) jest zwróceniem uwagi na te miejsca, które na swoich sztandarach niosą wartości takie jak: szacunek, wolność, różnorodność, akceptacja, miłość do drugiego człowieka. Jest zwróceniem uwagi na przestrzenie bezpieczne, które poprzez postawę osób w nich pracujących udowadniają, że każda osoba, niezależnie od tego kim jest, może czuć się sobą i może rozwijać swoje wewnętrzne piękno.

reklama

Jak działa Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+?

W konferencji wzięły udział również przedstawicielki odpowiedzialnej za powstanie rankingu fundacji GrowSpace, Sandra Krawczyk i Nina Katka. Hasłem tegorocznej edycji jest "Otwarta Szkoła".

Jak podkreśla koordynatorka województwa pomorskiego w fundacji GrowSPACE, w ankiecie może wziąć udział każdy uczeń. Na podstawie zebranych odpowiedzi wyłonione zostaną najbardziej i najmniej przyjazne szkoły w Polsce. Aby szkoła mogła pojawić się w rankingu, konieczne będzie zebranie odpowiedniej liczby wypełnionych ankiet.

Jakie kryteria są oceniane?

W badaniach dla rankingu analizowane są m.in. kwestie bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa oraz poziomu akceptacji dla różnorodności. Ankiety można składać do maja. Co istotne, w tym roku po raz pierwszy szkoły biorące udział w rankingu będą premiowane w Rankingu Perspektyw.

reklama

Dzięki temu rankingowi uczniowie mogą wskazać, które placówki rzeczywiście tworzyć będą bezpieczne przestrzenie dla wszystkich. Jak podkreślają jego twórcy, to krok w stronę bardziej otwartego i akceptującego systemu edukacji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo