Aktualnie trwają prace przy tworzeniu Studium Miasta Gdańska dla Zachodniego Pasa Nadmorskiego. Ma ono ma zawierać takie rozwiązania planistyczne, które poprawią jakość życia mieszkańców oraz poprawią jakość przestrzeni publicznych. Według jego założeń w dzielnicy Brzeźni będą wzmocnione funkcje rekreacyjno-turystyczne. Ważnym elementem jest także odtworzenie pewnych historycznych elementów w tej okolicy.
- Na terenie, który podlega planowi, w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu pieszo-rowerowego przewidziane są funkcje usługowe, restauracja, która tu jest potrzebna. Słyszeliśmy zarzuty, że nie powinno być tu funkcji mieszkaniowej, podkreślam, że takiej funkcji nigdy nie miało być. Od początku zależało nam, żeby był to teren ogólnodostępny dla mieszkańców i turystów – mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Chcielibyśmy stworzyć tu Partnerstwo Prywatno-Publiczne. W oparciu o potencjał tej działki, o której mówimy, tak aby np. miała szansę powstać tu marina – dodaje.
Pierwsze wyłożenie planu do konsultacji z mieszkańcami odbyło się w styczniu. Część uwag mieszkańców zostało uwzględnionych, dlatego wkrótce odbędzie się powtórne wyłożenie planu. W odpowiedzi na sugestie mieszkańców zwiększeniu uległy na przykład o 1 hektar tereny parkowe. Ich powierzchnia ma wynieść łącznie 5,1 hektarów. Ponadto przyjęto uwagi na temat zmniejszenia wysokości zabudowy gastronomicznej wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej. Odrzuceniu uległy na przykład uwagi odnośnie likwidacji zabudowy usługowej.
- Część uwag, tych najbardziej istotnych, została uwzględniona, szczególnie w zakresie zachowania zieleni. Obniżona została także wysokość zabudowy do 16 m przy samym ciągu pieszo-rowerowym i do 19 w głębi działki – tu najważniejszym powodem jest, aby zabudowa nie była wyższa od linii drzew, tak aby patrząc na przykład od strony molo widoczna była zieleń. Ważną decyzją była też likwidacja parkingu kubaturowego. W tej chwili, po uwzględnieniu uwag dopuszczony jest parking terenowy. Uwzględniony jest także parking dla rowerów, na min. 50 pojazdów - mówiła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Wróci funkcja kurortu?
Władze miasta, a także rada dzielnicy i okoliczni mieszkańcy chcieliby również przywrócić Brzeźnu dawną funkcję kurortu. Pierwsze starania w tym kierunku już poczyniono poprzez prowadzony aktualnie remont Domu Zdrojowego.- Znajdująca się w części starego Brzeźna budowa ma na celu zachowanie wartości historycznych, a jednocześnie być miejscem żywym – m.in. z zieloną szkołą. Dziś natomiast rozmawiamy o planie, który ma wziąć udział w budowaniu nowej części kurortu Brzeźno. Chcemy, aby przyjeżdzający do Brzeźna mogli korzystać z funkcji kuracyjnej, hotelowej czy spacerowo-rekreacyjnej – Piotr Grzelak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.