Miasto piętnastominutowe: Wizja nowoczesnego centrum
Centrum Południe ma stać się realizacją idei miasta piętnastominutowego. To koncepcja urbanistyczna zakładająca, że wszystkie kluczowe usługi, takie jak edukacja, zdrowie, rekreacja czy sklepy, znajdują się w zasięgu krótkiego spaceru.Teren o powierzchni 6 hektarów, położony na styku dzielnic Jasień i Ujeścisko-Łostowice, stanie się przestrzenią spójną i przyjazną dla mieszkańców. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że planowane inwestycje obejmują m.in. rozbudowę infrastruktury transportowej, nowe obiekty publiczne, a także zielone przestrzenie rekreacyjne.
Wyróżnione projekty – innowacja i funkcjonalność
II Nagroda dla zespołu X86 Architekci Tomasz Małachowicz, Rafał Stemporowski, Tomasz MałachowiczArchitekci zaprezentowali projekt oparty na osi kompozycyjnej, która prowadzi użytkowników przez kluczowe punkty Centrum Południe – od placu komunikacyjnego, przez deptak, po zielony plac z biblioteką. Cechą wyróżniającą jest dbałość o różnorodność przestrzeni: publiczne, półprywatne i rekreacyjne.
II Nagroda: "Serce Południa"
Koncepcja Michała Strupińskiego, Ady Jaśkowiec, KIngi Murawskiej i Zuzanny Sekuły wyróżnia się integracją przestrzeni publicznych oraz miejskim charakterem zabudowy. Projekt podkreśla równowagę między terenami zabudowanymi a naturalnymi, oferując miejsce zarówno dla rekreacji, jak i pracy.Nagrodę przyznano szczególnie ze względu na:
- wyznaczenie głównej osi północ-południe (cardo) łączącej węzeł z hubem mobilności poprzez plac centralny do placu parkowego;
- wyznaczenie lokalnej osi wschód-zachód (decumanus) łączącej nowe centrum usługowe z sąsiadującymi osiedlami;
- oparcie osi cardo o dominanty architektoniczne pełniące funkcje publiczne;
- integrację przestrzeni publicznych, półprywatnych i prywatnych dających poczucie inkluzywności i swobody przemieszczania się;
- miejski charakter pierzei ul. Lawendowe Wzgórze;
- płynne przenikanie się terenów naturalnych i zabudowanych.
III Nagroda dla autorów: JAZ+Architekci
Projekt łączy nowoczesność z lokalnym kontekstem. Przestrzenie publiczne przeplatają się z zielonymi skwerami, tworząc harmonijną całość. Dzięki dobrze zaprojektowanej zielonej infrastrukturze mieszkańcy będą mogli cieszyć się zdrowym, przyjaznym środowiskiem.
– Na szczególną uwagę zasługuje sposób kształtowania przestrzeni pokrytych zielenią, uwzględniających zasady tworzenia zielonej infrastruktury i wykorzystujących istniejącą topografię terenu. Mocną stroną pracy jest właściwe rozwiązanie połączeń z otaczającą zabudową, poprzez powiązanie i kontynuowanie istniejących ciągów pieszych i osi komunikacyjnych – czytamy w uzasadnieniu.
III Nagroda: "Zielona Przestrzeń Dialogu"
Projekt Janusza Gujskiego, Izabeli Burdy, Jacka Józekowskiego i Jakuba GorzkaProjekt podkreśla znaczenie natury w strukturze miejskiej. Kompozycja zbiorników wodnych oraz powiązanie z parkiem miejskim to kluczowe elementy, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter.
Wyróżnienie: "Zielona Pętla"
Pomysł Alicji Maculewicz i jej zespołu koncentruje się na tworzeniu zielonego krajobrazu miejskiego. Linie parku oraz propozycje pierzei wzdłuż ulic Warszawskiej wprowadzają równowagę między urbanistyką a przyrodą.
Centrum Południe jako nowa wizytówka Gdańska
Profesor Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego, podkreśliła, że wyróżnione prace są materiałem do dalszych przemyśleń. Ich różnorodność oraz poziom profesjonalizmu świadczą o wielkim potencjale, jaki kryje się w projektowaniu urbanistycznym. Przestrzenie te będą powstawały przez wiele lat, ale już dziś wiadomo, że ich realizacja przyczyni się do podniesienia jakości życia w południowych dzielnicach Gdańska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.