Podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się uroczystość nadania tytułu honoris causa Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu.
Tytuł przyznany zostanie mu, jak czytamy na stronie uczelni „Za wytrwałe promowanie wolności gospodarczej i obywatelskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz za afirmację prawa do niepodległości państw dominowanych przez ustroje totalitarne, znajdującą potwierdzenie w podjętych decyzjach w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych”.
Uroczystości zaplanowano na 1 października 2024 roku w gmachu Biblioteki Głównej UG. Będzie w niej uczestniczyć kilkaset osób, w tym władze uczelni (z Rektorem UG prof. dr. hab. Piotrem Stepnowskim na czele), ludzie nauki, goście z kraju i zagranicy oraz studenci i doktoranci. Po otrzymaniu tytułu doktora honoris causa UG Jan Krzysztof Bielecki wygłosi wykład inauguracyjny, będący tradycyjnym elementem otwarcia roku akademickiego. Laudację wygłosi prof. Dariusz Filar.
Z inicjatywą nadania tytułu honorowego UG wyszli byli dziekani sopockich wydziałów poprzedniej kadencji: dr hab. Monika Bąk, prof. UG (Wydział Ekonomiczny) i prof. dr hab. Mirosław Szreder (Wydział Zarządzania). Kandydatura Jana Krzysztofa Bieleckiego została jednogłośnie poparta przez recenzentów, tj. Joschka Fischera, wybitnego niemieckiego polityk, byłego wicekanclerza i szefa dyplomacji Niemiec, prof. Timothy Snydera, amerykańskiego historyka, znakomitego znawcę dziejów Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, naukowca i wykładowcę Uniwersytetu Yale oraz prof. dr hab. Annę Zielińską-Głębocką, ekonomistkę, nauczycielkę akademicką związaną z Uniwersytetem Gdańskim, polityczkę, profesor nauk ekonomicznych, posłankę na Sejm V i VI kadencji i członkini Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016.
Kim jest Jan Krzysztof Bielecki?
Bielecki to były premier RP, minister ds. ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. W życiu politycznym i gospodarczym Polski obecny jest od ponad 20 lat.Od października 2003 do stycznia 2010 roku pełnił funkcję Prezesa Banku Pekao S.A. Od 2008 roku jest członkiem Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.W listopadzie 2009 roku został powołany na Przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i pełnił tę funkcję do grudnia 2015. PISM jest czołowym środkowoeuropejskim think tankiem, zajmującym się polityką zagraniczną, integracją europejską, bezpieczeństwem oraz międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi.
W marcu 2010 r. został powołany przez premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Podstawowym zadaniem Rady Gospodarczej jest przedstawianie premierowi niezależnej i obiektywnej opinii na temat bieżących i planowanych działań rządu. Rada ocenia również sytuację społeczno-ekonomiczną Polski na tle zjawisk zachodzących w Europie i gospodarce globalnej. Pełnił swoją funkcję do grudnia 2014.
W styczniu 2015 dołączył do EY Polska jako przewodniczący Rady Partnerów. Od 2010 roku Jan Krzysztof Bielecki prowadzi wykłady dla studentów na Uniwersytecie Gdańskim. W 1991 otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej – Wielki Oficer. W tym samym roku otrzymał Grand Gwanghwa Medal – ”Order of Diplomatic Service Merit” przyznawany przez władze Korei Południowej.
W 2010 roku Bronisław Komorowski prezydent RP wręczył Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego. W tym samym roku otrzymał także cywilne odznaczenie „Merito Bene” wręczane przez Ministra Spraw Zagranicznych. W 2013 roku The Slovak Atlantic Commission and The Czech Euro-Atlantic Council Jagello 2000 przyznała w Bratysławie Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu Nagrodę za zasługi w propagowaniu idei wolności oraz budowaniu demokracji w Europie Centralnej.
Karierę zawodową Jan Krzysztof Bielecki rozpoczął w 1973 roku jako wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pracował do 1981 roku. Wówczas został zwolniony za polityczną działalność antykomunistyczną.
We wczesnych latach osiemdziesiątych był doradcą czołowych postaci Solidarności i uczestniczył w organizacji historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w roku 1981. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych Jan Krzysztof Bielecki brał aktywny udział w działalności zdelegalizowanej wówczas Solidarności – wydając podziemne materiały o tematyce politycznej oraz działając jako łącznik dla komitetu wykonawczego podziemnej Solidarności. W tym okresie Bielecki przyczynił się do stworzenia polityki gospodarczej Solidarności opracowując plan podejścia rynkowego jako alternatywy dla centralnego planowania gospodarki komunistycznej ówczesnej Polski.
Przeczytaj też: Licealistka z Gdańska z dwoma medalami. Międzynarodowy sukces maturzystki za granicą
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.