Niecałą godzinę od Gdańska, w liczącym zaledwie 8 tysięcy mieszkańców Pelplinie, przechowywana jest jedna z najcenniejszych ksiąg na świecie. W pobliżu tamtejszej katedry znajduje się Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, w którym można zobaczyć jeden z zaledwie 47 egzemplarzy Biblii Gutenberga.
Czym Biblia Gutenberga różni się od innych egzemplarzy?
Pelplińska kopia ma coś, co odróżnia ją od pozostałych. Wszystko za sprawą niewielkiego “mankamentu” – prostokątnej plamki widocznej na marginesie pod lewą kolumną tekstu. To właśnie ten szczegół czyni polski egzemplarz Biblii Gutenberga unikatowym na skalę światową.Potwierdzają to liczni specjaliści, którzy badali wspomniany „mankament”. Jest on najprawdopodobniej odbiciem kształtu czcionki, która mogła wypaść rzemieślnikowi podczas druku. Jednak to nie jedyna rzecz czyniąca ten egzemplarz wyjątkowym. Posiada on również niezwykłe czerwone objaśnienia na początku i na końcu prologów oraz ksiąg. Wszystko to wpływa na jego zawrotną wartość, szacowaną na 200 mln złotych.
Historia ukrycia i powrotu do Polski
Biblia Gutenberga to pierwsza książka wydrukowana ruchomą czcionką około 1455 roku w Moguncji. Była przełomem w rozpowszechnianiu wiedzy i miała ogromny wpływ na rozwój edukacji. Zachowało się około 47 egzemplarzy z pierwotnego nakładu, a jeden z nich znajduje się właśnie w Pelplinie.Pelplińska Biblia Gutenberga to jeden z najcenniejszych skarbów polskiego dziedzictwa. Sprowadzona na początku XIX wieku, przetrwała II wojnę światową dzięki ukryciu i wywiezieniu do Kanady. W 1959 roku powróciła do Polski i dziś można ją podziwiać w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.