reklama

Atrakcje Gdańska. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku? [TOP 32]

Opublikowano:
Autor:

Atrakcje Gdańska. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku? [TOP 32] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaNa weekend, jednodniowy wypad, czy dłuższy pobyt. Gdańsk to miasto, które warto odwiedzić niezależnie od planowanej długości pobytu. Stolica Pomorza to pełne atrakcji i tętniące życiem miasto, które można zwiedzać przez wiele dni (a pewnie nawet tygodni). Jednak już krótki wypad do Trójmiasta i grodu Neptuna pozwoli zobaczyć, na czym polega jego ogromna popularność wśród turystów.
reklama

Stolica Pomorza jest częstym celem turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Sprawdzamy, jakie atrakcje cieszą się popularnością wśród odwiedzających Gdańsk. Jakiej atrakcji nie może zabraknąć na liście punktów do odwiedzenia w 2023 roku?

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Najważniejsze atrakcje

Pięknych miejsc na terenie Gdańska nie brakuje, a lista zabytków, z jakimi można się spotkać podczas spacerów po mieście, jest bardzo długa. Na jakie perełki warto zatem zwrócić szczególną uwagę? Prezentujemy Wam 10 obowiązkowych atrakcji turystycznych. Miejsca te przyciągają każdego roku tysiące turystów z całego świata.

1. Główne Miasto

Niesłusznie nazywane przez niektórych Starówką, Główne Miasto w Gdańsku to prawdziwe serce ponad tysiącletniego miasta. Wąskie, różnokolorowe kamieniczki przy brukowanych uliczkach tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat, którego nie znajdziemy w żadnym innym mieście.

reklama

To właśnie na Głównym Mieście umiejscowione są takie sztandarowe zabytki Gdańska, jak Żuraw Gdański, Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Dom Uphangena, Złota Brama czy ulica Mariacka. Latem na ulicach Głównego i Starego Miasta odbywa Jarmark św. Dominika. 

W bocznych uliczkach można znaleźć piękne kolorowe kamieniczki z zachowanymi w kilku miejscach przedprożami oraz rzeźbionymi rzygaczami.

Na Głównym Mieście znajduje się Droga Królewska czyli ulica Długa i Długi Targ. To jedno z miejsc, którego nie może zabraknąć w galerii zdjęć z wakacji w Gdańsku.

[news:1360624]

2. Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Droga Królewska zwana też Traktem Królewskim, stanowiła najdłuższą oś urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Ulice kiedyś zamieszkiwali najbardziej wpływowi mieszkańcy miasta. Nawet krótka przechadzka wzdłuż ulicy Długiej i Długiego Targu pozwoli poczuć ducha dawnego miasta. Przy tej ulicy stoi Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, a zaraz obok (na Długim Targu) znajdziemy jeden z symboli Gdańska - Fontannę Neptuna. Tuż obok znajduje się wejście do Dworu Artusa - uważanego za jedną z najpiękniejszych kamienic Gdańska. Resztą warto zwrócić uwagę również na inne bogato zdobione fasady, które przyciągają uwagę herbami, rzeźbami i figurami.

reklama

Przechadzka po Drodze Królewskiej to też okazja, aby zakupić tradycyjne wyroby z bursztynu sprzedawane na ulicznych straganach. Latem w tym miejscu znajdziemy też lokalnych artystów sprzedających swoje dzieła, między innymi obrazy, czy rękodzieło.

Na Długim Targu warto też zwrócić uwagę na barometr i termometr Gabriela Fahrenheita, wzorowane na oryginale z 1752 roku. Warto dodać, że Gabriel Fahrenheit to jedna ze sławnych osób urodzonych w Gdańsku.

3. Fontanna Neptuna

W XVI wieku przed Dworem Artusa znajdowała się bliżej nieznana studnia. Dzięki staraniom ówczesnych rajców oraz burmistrza Bartłomieja Schachmanna w 1633 roku na miejscu studni pojawił się wodotrysk przedstawiający rzymskiego boga wód, chmur i deszczu - Neptuna. Po kilku miesiącach dodano żelazną kratę z polskimi orłami oraz gdańskimi lwami. Bóg mórz zwrócony jest przodem ku kamienicom, które były siedzibą królów podczas ich pobytu w Gdańsku.

reklama

Według jednej z miejskich legend, Neptun z Długiego Targu przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki – Goldwassera. Legenda głosi, że bóg mórz oburzony wrzucanymi do fontanny monetami, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złote monety w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem ziołowy likier.

Sama figura Neptuna ma 2 metry wysokości i waży 650 kilogramów. Za ciekawostkę można uznać fakt, że "figowy listek" (a właściwie nie listek, ale płetwa konia morskiego) pojawił się na pomniku władcy mórz i oceanów dopiero w 1988 roku. 

4. Katownia i Wieża Więzienna

Wchodząc na Trakt Królewski mija się niepozorne budynki, które skrywają ogromną dawkę historii. Tuż za Bramą Wyżynną znajduje gotycko-renesansowe Przedbramie ulicy Długiej. W jego skład wchodzą Katownia i Wieża Więzienna. Budynki powstały w połowie XIV wieku. Były częścią fortyfikacji miasta. Katownia do połowy XVI wieku była obiektem broniącym dostępu do miasta. Od XVII do XIX wieku w kompleksie mieściło się miejskie więzienie. Wewnątrz budynków znajdują się liczne cele. Według miejskiej legendy w wieży "straszy" pieniek katowski. Na ścianie budynku więziennego od strony Złotej Bramy nadal dojrzeć można pozostałości dawnego pręgierza.

reklama

5. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Znajdująca się na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha, Bazylika Mariacka nazywana jest "koroną Gdańska". Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest największą, ceglaną, gotycką świątynią w Europie. Kościół zbudowany jest na planie nieregularnego krzyża łacińskiego. Jego budowa trwała prawie 160 lat (1343-1502).

We wnętrzu świątyni znajduje się wiele dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej. W bazylice znajdziemy m.in. ołtarz główny powstały w latach 1510-1517 autorstwa Michała z Augsburga, kamienną Pietę z początku XV wieku, kopię Sądu Ostatecznego namalowanego przez Hansa Memlinga w roku 1472 oraz zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Düringera.


Ołtarz główny w Bazylice Mariackiej /Fot.wjarek/iStock

Na szczycie masywnej wieży, na wysokości około 77 metrów, znajduje się galeria widokowa. Można z niej podziwiać można panoramę Śródmieścia.

6. Archikatedra Oliwska

Drugim kościołem, który warto odwiedzić w Gdańsku, jest świątynia cysterska z XIII wieku. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, bo o nim mowa, to znajdująca się w Oliwie siedziba archidiecezji gdańskiej.

Katedra została zbudowana na rzucie łacińskiego krzyża. Po wielkim pożarze w 1350 r. kościół został odbudowany w formie gotyckiej i bez większych zmian przetrwał do dziś. Jednak oryginalne wnętrze świątyni spłonęło w 1577 roku. Do dziś zachowało się jednak barokowe wnętrze z XVI wieku.

Największą ozdoba i dumą katedry jest rokokowy prospekt organowy z lat 1763-1788. Organy wykonane zostały przez mistrza Jana Wulffa i Fryderyka Rudolfa Dalitza. W momencie ich powstania uchodziły za największe w Europie. Organy zdobione są 25 figurkami aniołków grających na różnych instrumentach. W sumie w całych organach znajduje się aż 7876 piszczałek. 

Codziennie podczas wakacji odbywają się koncerty pokazowe - wówczas można poznać pełne możliwości instrumentu.

[news:1430395]

7. Westerplatte

Zwiedzanie Gdańska warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę na Westerplatte. Miejsce to wskazywane jest przez turystów jako jedno z najważniejszych do odwiedzenia podczas wizyty w Trójmieście.

Nazwa Westerplatte (dawniej West Platte) w języku niemieckim oznacza zachodnią wyspę. I rzeczywiście do końca XIX wieku Westerplatte było wyspą, dopiero z czasem połączone zostało ze stałym lądem.

Do wybuchu I Wojny Światowej miejsce to kojarzyło się z odpoczynkiem, gdyż funkcjonował tu znany, ekskluzywny kurort uzdrowiskowy. W latach 1926–1939 teren Westerplatte stanowił eksklawę Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska.

Od 1 września 1939 roku miejsce to kojarzone jest głównie z wybuchem II Wojny Światowej. Od 1966 roku na terenie półwyspu znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz znany nie tylko w kraju napis-pomnik "Nigdy więcej wojny".

[news:1181344]

8. Stocznia Gdańska

Dla tych, którzy chcą lepiej poznać współczesne dzieje naszego kraju, nie lada gratką będzie wizyta na terenie Stoczni Gdańskiej. Jest to bowiem miejsce wydarzeń, które miały ogromny wpływ na obecny kształt kraju oraz polityki. Niegdyś Stocznia była jednym z największych zakładów pracy w regionie, w którym pracował Lech Wałęsa. Tutaj narodził się ruch społeczny nazwany "Solidarność", który przekształcił się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność”.

Dziś stocznia funkcjonuje na ograniczonym terenie. Spora część terenu dostępna jest do zwiedzania. Zachowała się między innymi słynna brama wejściowa, przez którą skok Lecha Wałęsy stał się symbolem nadchodzących zmian. Zwiedzać można również historyczną salę BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe.

Obecnie tereny dawnego zakładu stoczniowego to ogromny obszar, z widocznymi potężnymi żurawiami, halami produkcyjnymi oraz dokami. Postoczniowe tereny stała się też miejscem, w którym organizowane jest życie imprezowe miasta. Odbywają się tu klimatyczne imprezy, ogromne koncerty i widowiska artystyczne.

Spacerując po terenie Stoczni Gdańskiej można zaobserwować coraz więcej dzieł współczesnych artystów. Niezliczone instalacje artystyczne i rzeźby odwołują się do industrialnego charakteru tego miejsca.

9. Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście to przykład sztuki fortyfikacyjnej, przykład dobrze zachowanego portowego zespołu obronnego z pierwszej połowy XVII wieku. Jego nazwa pochodzi z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy.

Twierdza Wisłoujście była ważnym strategicznie terem. Obiekt pozwalał kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Trzeba pamiętać, że dawny port znajdował się bliżej obecnego centrum miasta - nad Motławą, kilka kilometrów od brzegu morskiego. Dlatego tak ważną funkcję pełniła wówczas Twierdza. Osłaniała Gdańsk od strony morza i zabezpieczała mieszczan przed atakiem nieprzyjaciela od strony Zatoki Gdańskiej.

Obecnie Twierdza Wisłoujście to oddział Muzeum Gdańska. Zwiedzać można między innymi wieżę – najstarszy budynek w całym zespole fortyfikacji. Warto dodać, że kiedyś pełniła rolę latarni morskiej.

10. Gdańskie plaże

Nawet podczas krótkiego pobytu w Gdańsku koniecznie trzeba zawitać na jedną z pięknych plaż. Każda plaża w Gdańsku ma swój urok. Najczęściej wybierana przez rodziny z dziećmi plaża Jelitkowo kusi bliskością pięknego Parku Jelitkowskiego oraz świetną dostępnością komunikacyjną. Na plaży w Brzeźnie znajdziemy urokliwe molo oraz szeroką infrastrukturę gastronomiczną.

Plaża na Stogach jest nieco oddalona od centrum Gdańska, co jednak rekompensuje duża przestrzeń do dyspozycji plażowiczów, nowoczesne udogodnienia takie jak darmowe wifi oraz zapierające dech widoki na terminal kontenerowy (szczególnie wieczorem).

[news:1192291]

Gdzie na spacer w Gdańsku? Miejsca nie tylko w centrum miasta

Poznaj ciekawe miejsca w Gdańsku, gdzie warto wybrać się na spacer. Poniższe miejscówki będą idealne dla dzieci i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

11. Murale na Zaspie

Na gdańskiej Zaspie znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników street artu, czyli kolekcja ponad 50 monumentalnych murali na ścianach bloków. Kompozycje te tworzone były przez artystów z całego świata od lat. Pierwsze prace powstały w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu, który zorganizowano w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska.

Murale swoją tematyką nawiązują do takich dziedzin jak lotnictwo, podbój kosmosu – spora część murali znajduje się bowiem na ulicy Pilotów, a także historia naszego kraju oraz miejsce człowieka we współczesnym świecie.

Gigantycznym muralom towarzyszy kilkanaście wejść do klatek schodowych, które również zostały ozdobione kolorowymi, artystycznymi malowidłami.

12. Park Oliwski

Park Oliwski, którego patronem jest Adam Mickiewicz, powstał w XVIII wieku i liczy obecnie 11,3 ha powierzchni. Wcześniej na tym terenie znajdowały się ogrody klasztorne cysterskich mnichów. Na terenie parku można spotkać okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata. Założony na terenie parku w 1956 roku Ogród Botaniczny posiada bogatą kolekcję drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Rosną tu między innymi tulipanowiec amerykański, orzech szary, mamutowiec olbrzymi, metasekwoję chińską, miłorzęby japońskie oraz świerki maxvella. W parku znajdziemy też alpinarium (ogród skalny), oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego.

Na terenie oliwskiego parku działają dwa oddziały Muzeum Narodowego – Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów oraz Oddział Etnografii w Spichlerzu Opackim.

Park Oliwski to odpowiednie miejsce na długie, romantyczne przechadzki. W czasie wakacji w altance parkowej odbywają się koncerty plenerowe. Zimą można tu podziwiać efektowne iluminacje świetlne.

Warto pamiętać, że teren jest zamykany na noc. Godziny otwarcia parku oliwskiego różnią się w zależności od okresu:

  • maj-wrzesień 5:00 - 23:00
  • październik-kwiecień 5:00 - 20:00
[news:1440100]

Wodospad w Parku Oliwskim

13. Park Oruński

Park Oruński im. Emilii Hoene to trzeci co do wielkości park miejski w Gdańsku. Zajmuje obszar prawie 19 hektarów. Jego początki sięgają XVII wieku, kiedy na terenie obecnej Oruni zbudowany został dworek myśliwski. Wokół niego, zgodnie z ówczesnymi tradycjami, park typu dworskiego ze stawami, strumieniami oraz punktami widokowymi.

Spacery po Parku Oruńskim urozmaicają wody Potoku Oruńskiego, ozdobne stawy z kaskadą oraz czterema mostkami. Park jednak to przede wszystkim zieleń - znajdziemy tu stary drzewostan, żywopłoty, skupiny krzewów ozdobnych, kwietniki sezonowe oraz rabaty bylinowe.

Na terenie Parku Oruńskiego znajduje się oczywiście zabytkowy dwór. Nie jest on jednak dostępny dla mieszkańców i turystów. Znajduje się w nim publiczne przedszkole. Jednak spacerując alejkami można odnaleźć dwa inne budynki należące do dawnego dworu. W ich wnętrzach obecnie swoją siedzibę ma Ośrodek Kultury Tatarów Polskich.

14. Park Kuźniczki

Park Kuźniczki to mały, położony nad Potokiem Strzyża we Wrzeszczu teren zielony. Zajmuje obszar jedynie 0,6 ha. Założony został przez gdańskiego rajcę Michaela Gottfrieda Schmidta, który w latach 1763 – 1802 był właścicielem dworku z przyległym terenem.

Obszar ogrodu został objęty rewitalizacją w latach 2004 – 2005. Znajdziemy w nim drewnianą altankę i niewielki plac zabaw dla dzieci. Przez teren przepływa Potok Strzyży. Zieleń parkowa nie wyróżnia się od spotykanej w innych tego typu miejscach - obejmuje drzewostan, żywopłoty, byliny oraz rozległe powierzchnie runa parkowego. Dlaczego zatem trafił na naszą listę? Jest bowiem wspaniałym przykładem małego parku, położonego w ścisłym centrum dzielnicy.

[news:1335016]

15. Długie Pobrzeże

Długie Pobrzeże to jedno z ulubionych miejsc spacerów gdańszczan. Jest to też obowiązkowy punkt w programie przyjeżdżających na weekend do Gdańska. Deptak powstał z połączenia drewnianych pomostów, które znajdowały się przed każdą bramą wodną. Służyły do załadunku i wyładunków towarów. Po II wojnie, podczas odbudowy zdecydowano o poszerzeniu bulwaru i wyłożeniu go pływami chodnikowymi.

Podczas przechadzki Długim Pobrzeżem możemy podziwiać przycumowane statki białej floty, galeony czy statek-muzeum Sołdek. Wśród mijanych budynków wyróżnia się jeden z symboli Gdańska - Żuraw Gdański. Jest to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Zbudowany został w latach 1442-1444. Żuraw spełniał w średniowieczu aż trzy ważne funkcje: wspierał stawanie masztów, służył do przeładunku towarów oraz pełnił rolę bramy miejskiej.

16. Molo w Brzeźnie

Ponad 100-metrowe molo w Brzeźnie każdego roku przyciąga tysiące spacerowiczów. W przeciwieństwie do podobnego obiektu z Sopotu, wstęp na brzeźnieńskie molo jest bezpłatny.

Drewniany pomost jest wspaniałym miejscem do spacerów oraz podziwiania widoków na Zatokę Gdańską, statki wpływające do portu oraz panoramę Gdańska i Sopotu.

W okolicy mola znajduje się piękna, szeroka plaża oraz kilkanaście punktów gastronomicznych.

[news:1323842]

17. Ptasi Raj

Dla fanów kontaktów z naturą idealnym miejscem będzie Wyspa Sobieszewska. Położony u ujścia Wisły Śmiałej rezerwat przyrody "Ptasi Raj" o powierzchni 188 ha to unikalny obszar przyrodniczy. Został utworzony w 1959 w celu ochrony ostoi ptactwa wodnego i błotnego.

Do rezerwatu można wejść bez problemu - jest on dostępny dla mieszkańców oraz turystów. Dla spacerowiczów przygotowana została ścieżka dydaktyczna. Oprócz licznych tablic informacyjnych na jej trasie znajdziemy dwie duże wieże widokowe z widokiem na przymorskie jeziora. Z wież można też podziwiać mieszkające w Rezerwacie ptaki wodne. Długość całej ścieżki wynosi około 6 kilometrów. Rezerwat jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale najlepiej odwiedzać go od kwietnia do października.

Co zwiedzić w Gdańsku? Najciekawsze muzea

Co robić w Gdańsku podczas deszczu? Jak spędzać czas podczas brzydkiej pogody? Gdańsk może się pochwalić nie tylko cennymi skarbami architektury, ale i placówkami muzealnymi, w których czekają na zwiedzających wspaniałe ekspozycje. Czas poświęcony na ich zwiedzanie z pewnością nie będzie czasem straconym. I to nie tylko podczas brzydkiej pogody.

[news:1207512]

18. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności to muzeum szczególne dla wszystkich, którym bliska jest najnowsza historia Polski, a zwłaszcza czasy upadku PRL i tworzenia się III RP.

W Europejskim Centrum Solidarności można prześledzić całą historię powstania NSZZ Solidarność, z którą nierozerwalnie związane są warunki życia i pracy w PRL, kwestie geopolityczne oraz kulturowe.

Chronologicznie prezentowane eksponaty obejmują autentyczne sprzęty, meble i maszyny z okresu formowania się Solidarności, takie jak suwnica Anny Walentynowicz czy też biurko Jacka Kuronia.

Z kolei na dachu utrzymanego w industrialnym stylu budynku ECS znajduje się dostępny przez cały rok za darmo punkt widokowy. Roztacza się z niego doskonały widok nie tylko na pobliskie tereny byłej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, ale również na zabytkowe centrum Gdańska, czyli Stare Miasto i Główne Miasto z wyróżniającymi się swoją wysokością takimi obiektami jak Bazylika Mariacka czy też słynny Żuraw nad Motławą.

Strona internetowa ECS: www.ecs.gda.pl

19. Sala BHP

Po wizycie w ECS warto też zajrzeć do położonej nieopodal sali BHP. Niekiedy bywa ona co prawda wynajmowana na wyłączność na różne eventy, ale przy odrobinie cierpliwości można zobaczyć to ważne dla historii III RP miejsce, w którym podpisano porozumienia sierpniowe. To wspaniałe uzupełnienie wiedzy po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności.

20. Muzeum II Wojny Światowej

Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej. Wybierając się do Gdańska na weekend warto zatem odwiedzić jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Muzeum II Wojny Światowej. To jedna z największych wystaw na świecie poświęconych tej tematyce. Na ponad 5 tysiącach kilometrów kwadratowych zaprezentowano historię konfliktu, którzy autorzy przedstawili z różnych perspektyw - ofiar i sprawców, bohaterów i zwykłych ludzi. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny”, "Groza wojny” oraz "Długi cień wojny”. Na wystawie zaprezentowano również, często pomijane w szkole, informacje o wojnie poza Europą.

Na wystawie głównej znajduje się około 2 tysięcy eksponatów oraz prawie 250 stanowisk multimedialnych. Oprócz głównej ekspozycji znajduje się również wystawa dla dzieci "Podróż w czasie”.

W każdy wtorek całkowicie za darmo można zwiedzać wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Co ważne, na wtorkowe terminy nie ma możliwości zakupu biletów online – odbiór darmowych wejściówek odbywa się wyłącznie stacjonarnie w kasach muzeum.

[news:1375682]

Strona internetowa Muzeum II Wojny Światowej: www.muzeum1939.pl

21. Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańsk nazywany jest światową stolicą bursztynu. Jak na stolicę przystało, w mieście funkcjonuje muzeum poświęcone temu szlachetnemu surowcowi. Od 2021 roku Muzeum Bursztynu swoją siedzibę ma w Wielkim Młynie przy ulicy Rajskiej. W zabytkowym budynku swój dom znalazło ponad 1000 eksponatów związanych z powstawaniem, właściwościami i metodami wydobycia bursztynu.

Na stałej ekspozycji znajdziemy też bryłki z inkluzjami sprzed 40 mln lat, zabytkowe obiekty wykonane przez dawnych bursztynników oraz użytkowe produkty współczesnych artystów.

W Muzeum Gdańska znajduje się również największy na świecie okaz bursztynu. Waży aż 68 kilogramów i pochodzi z Sumatry.

Muzeum otwarte jest przez sześć dni w tygodniu - oprócz wtorków. Dniem wolnego wstępu jest poniedziałek.

[news:1360606]

22. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Ciekawe miejsce, które warto zwiedzić w czasie pobytu w Gdańsku, to Muzeum Poczty Polskiej. Nie znajdziemy tu jednak historii firmy obecnie funkcjonującej pod tą nazwą. Muzeum gromadzi dokumenty i eksponaty związane z obroną gdańskiego budynku poczty 1 września 1939 roku. Był to jeden z symboli polskości w Wolnym Mieście Gdańsku.

Misją placówki jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z WMG oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku.

Muzeum otwarte jest przez sześć dni w tygodniu - oprócz wtorków. Dniem wolnego wstępu jest środa.

23. Statek Sołdek

Stacjonujący na Motławie statek Sołdek to unikatowy przykład techniki okrętowej. Jest jedynym rudowęglowcem z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Sołdek był pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w kraju po II wojnie światowej. W czasie swojej służby jednostka odbyła 1479 rejsów, przewożąc łącznie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza. Poza samym statkiem, podczas wizyty na pokładzie, poznamy historię rodzimego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie minionego wieku.

Sołdek to część Narodowego Muzeum Morskiego, które posiada też Ośrodek Kultury Morskiej. Jest to nowoczesne centrum wiedzy o morzu, portach, przemyśle stoczniowym oraz statkach i historii żeglarstwa.

24. Dom Uphagena

Znajdujący się przy ulicy Długiej, w sercu Głównego Miasta Dom Uphagena to zabytkowa kamienica, w której niezwykle wiernie odtworzono mieszczańskie wnętrza mieszkalne z XVIII w. Jeszcze przed II wojną światową w budynku – najprawdopodobniej będącym wówczas jedyną kamienicą w Gdańsku z zachowanymi oryginalnymi osiemnastowiecznymi wnętrzami - urządzone zostało cieszące się ogromną popularnością muzeum.

Całkowicie zniszczony i ograbiony w czasie wojny Dom Uphagena został odbudowany niedługo po jej zakończeniu. Po gruntownej rekonstrukcji wnętrz na podstawie pochodzących z XVIII w. dokumentów i ikonografii pod koniec lat 80. w kamienicy znów rozpoczęło swoją działalność muzeum.

W każdą środę można odwiedzić to jedyne w swoim rodzaju muzeum zupełnie za darmo.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży w Gdańsku

Jakie atrakcje w Gdańsku będą najlepsze dla rodzin z dziećmi? Co robić w mieście podczas deszczu? Co warto zwiedzić i zobaczyć w czasie pobytu w Gdańsku z dziećmi.

25. Hevelianum

Zlokalizowane w centrum Gdańska Hevelianum to nowoczesne centrum nauki. Znajduje się na obszarze dawnego fortu Góry Gradowej, położonego na północnym krańcu terenu zwanego Grodziskiem.

Twórcy Hevelianum chcieli w atrakcyjny sposób przybliżyć najmłodszym zawiłości matematyki, fizyki, chemii, biologii i historii. Interaktywne zabawy są doskonałą okazją do poznania różnych otaczających nas zjawisk.

Gdańskie centrum nauki proponuje nieszablonowy sposób zdobywania wiedzy. To łatwy sposób na kontakt z historią oraz nauką. W czasie pobytu w Hevelianum można wziąć udział w warsztatach i eksperymentach.

Strona internetowa Hevelianum: www.hevelianum.pl

26. ZOO

Gdański Ogród Zoologiczny jest domem dla prawie 800 przedstawicieli z 156 gatunków zwierząt. Na 126 hektarach znajdziemy setki ptaków, kangury, lwy, żyrafy, szympansy oraz foki. Kilkadziesiąt zwierząt mieszkających w Oliwie to gatunki objęte Europejskim Programem Ochrony Zwierząt.

Podczas wizyty z dziećmi warto zajrzeć również do Małego ZOO. Jest to miejsce, gdzie najmłodsi mogą pogłaskać, czy nakarmić zwierzęta. Kolejną atrakcją będzie Ogród Matyldy czyli miejsce gdzie rośnie ponad 80 jadalnych roślin.

W gdańskim ZOO oprócz zwierząt na gości czekają dodatkowe atrakcje – pokazy karmienia zwierząt, warsztaty edukacyjne, park linowy oraz retro kolejka.

Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie to idealne miejsce spędzanie czasu z dziećmi. ZOO Gdańsk otwarte jest codziennie, nawet w dni świąteczne i długie weekendy. Godziny otwarcia zależą od okresu w roku.

[news:1333546]

27. Galeria Starych Zabawek

Galeria Starych Zabawek w Gdańsku to prywatne muzeum założone w 2011 roku. Na zbiory tego miejsca składają się historyczne zabawki, pochodzące z różnych części kraju - 100% zbiorów pochodzi z polskich fabryk i spółdzielni. Wszystkie zabawki zostały wyprodukowane w latach 1920 - 1989. Część z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zazwyczaj wykonywane ręcznie.

Na ekspozycji znajdziemy ponad 4000 różnego rodzaju zabawek m.in. lalki oraz pluszowe zwierzęta, pojazdy, wyposażenie domków dla lalek, drewniane klocki oraz gry planszowe. Ciekawostką będą również popularne kiedyś projektory obrazkowe. Muzeum posiada też pokaźną kolekcją bajek na kliszach celulozowych.

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Za wstęp trzeba zapłacić od 6 do 8 złotych.

Gdańsk z wysokości - ciekawe punkty widokowe

Gdańsk można podziwiać z wysokości. Z licznych punktów krajobrazowych widać doskonale najciekawsze atrakcje Gdańska. Polecamy wybrać się jeden z kilku punktów widokowych, skąd roztacza się doskonała panorama na Gdańsk. Można też zobaczyć, jak rozrastało się miasto - gdzie historyczna zabudowa łączy się z nowoczesnymi biurowcami.

28. Góra Gradowa

Nieopodal stacji Gdańsk Główny oraz dworca PKS znajduje się Góra Gradowa. To naturalne wzniesienie, nad którym góruje majestatyczny Krzyż Millenijny, umiejscowione jest w bardzo niedużej odległości od zabytkowego Głównego Miasta i z tego powodu roztaczają się z niego naprawdę wspaniałe widoki. Z tego miejsca można podziwiać z góry nie tylko Główne Miasto i architekturę gdańskiego Śródmieścia, ale również Stocznię Gdańską. A gdy już skończymy podziwiać panoramę miasta, to na Górze Gradowej warto zobaczyć również imponujące i świetnie zachowane pozostałości po miejskich fortyfikacjach.

29. Olivia Star

Na gdańskiej Oliwie, przy alei Grunwaldzkiej znajduje się Olivia Business Centre, czyli imponujący swoimi rozmiarami kompleks nowoczesnych biurowców. Jest to nie tylko centrum biznesowe i siedziba wielu korporacji, ale również miejsce bardzo interesujące dla turystów. Na terenie Olivia Business Centre znajdują się bowiem dwie atrakcje warte odwiedzenia. Pierwsza z nich to Olivia Garden, czyli czynny przez cały rok egzotyczny ogród pod szkłem, pełen roślin z całego świata, którym optymalne warunki do wzrostu zapewnia najnowocześniejsza technologia sterowania klimatem.

Na 32 piętrze budynku Olivia Star znajduje się najwyżej położony w mieście punkt widokowy - to druga atrakcja OBC. Na wysokości aż 130 metrów nad ziemią znajduje się restauracja z tarasem, który zapewnia niesamowity widok na kilkanaście dzielnic Gdańska, Sopot, a nawet Gdynię. Przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Półwysep Helski.

Na samą górę wyjazd odbywa się oczywiście specjalną windą (przejazd to tylko 45 sekund). Taras jest łatwo dostępny dla rodzin z wózkami oraz osób niepełnosprawnych. Kupując bilet na Olivia Star otrzymujemy też możliwość wejścia do Olivia Garden czyli tropikalnego ogrodu, który mieści się na parterze kompleksu biurowego.

30. Pachołek

Nieopodal Parku Oliwskiego położone jest wzgórze o nazwie Pachołek. Znajduje się ono w kompleksie Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa o takiej samej nazwie. Naturalne wzniesienie ma wysokość 101 m. n.p.m. Ze stalowej platformy umieszczonej na wysokości 15 metrów rozpościera się widok na Oliwę, północne dzielnice Gdańska oraz przybrzeżnych wód Bałtyku.

Na Pachołek prowadzą dwa dojścia: pierwsze leśnymi schodami od strony ulicy Spacerowej, drugie (łagodniejsze) od ulicy Tatrzańskiej.

31. Latarnia Morska

Latarnia morska, która znajduje się w Nowym Porcie uważana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu obiektów w basenie Morza Bałtyckiego. Do gdańskiego portu pomagała wpływać statkom od 1894 roku, We wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane historyczne urządzenia optyczne.

Z górnego poziomu latarni rozciąga się widok na gdański port, Westerplatte oraz Gdynię. Przy dobrej widoczności można dostrzec również Hel.

Latarnia otwarta dla zwiedzających od maja do września.

32. AmberSky - koło widokowe na Ołowiance

W Londynie jest London Eye, a w Gdańsku AmberSky. Koło widokowe w Gdańsku znajduje się na wyspie Ołowianka nad samą Motławą, obok popularnego punktu do zdjęć z wielkim napisem GDAŃSK. Przejazd AmberSky pozwala podziwiać miasto z wysokości aż 50 metrów. Dla chętnych przygotowano 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama