Dlaczego najbliższy weekend nazywa się Świętem Nietoperzy? Już od września zabytkowy, podziemny zbiornik wodny przygotowuje się na przyjęcie tych stworzeń, które w tym miejscu ukrywają się na jesień i zimę. W związku z tym we wspomnianym okresie obiekt pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Teraz nadchodzi więc ostatnia w tym roku do jego odwiedzin.
Weekendowe atrakcje rozwieją wiele mitów dotyczących tych skrzydlatych ssaków. W programie znajduje się m.in. specjalna wystawa i spotkania z ekspertami.
- Przygotowaliśmy dla zwiedzających dodatkowe atrakcje, które będą zlokalizowane na terenie punktu widokowego przy zbiorniku – nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania, wystawa o gatunkach nietoperzy, które występują w zbiorniku, spotkania z chiropterologami, którzy przygotowali ciekawostki na temat nietoperzy – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.
Zbiornik Wody Stara Orunia to wyjątkowy obiekt na mapie Gdańska. Powstał w 1869 roku i stanowił kluczowy element systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Podziemny obiekt cechuje się ceglaną, surową scenerią. Liczne arkady mogą sprawić wrażenie, że przebywamy w obiekcie sakralnym, a nie pośród infrastruktury technicznej. Aby nietoperze miały tu dogodne warunki do przetrwania zimy, zachowano pierwotny charakter zbiornika. Wypełniony wodą obiekt można zwiedzać spacerując po specjalnych pomostach.
Zwiedzanie Zbiornika Wody Stara Orunia z przewodnikiem w najbliższy weekend 29 i 30 sierpnia będzie odbywać się co pół godziny miedzy 11:00 a 22:00. Oprócz standardowego zwiedzania, z okazji Święta Nietoperzy, organizatorzy zapowiadają dodatkowe atrakcje. Podczas zwiedzania będzie obowiązywał reżim sanitarny: podział na grupy 10-15 osobowe, obowiązek zasłaniania ust i nowa, a także dezynfekcji rąk oraz butów.
Zwiedzanie zbiornika kosztuje 9 złotych. Wstęp dla dzieci do 4 lat odbywa się na podstawie darmowych wejściówek. Atrakcje dostępne wokół zbiornika, w strefie punku widokowego, są z kolei bezpłatne. Bilety można zakupić on-line na stronie www.szlak.gda.pl. Obiekt znajduje się przy ul. Kampinoskiej 61.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.