reklama

Rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście trwa w najlepsze. Zabytek zyska nowe oblicze

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Turystyka Twierdza Wisłoujście jest jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska. Jej historia sięga XIV wieku, kiedy to ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od fortyfikacji. Teraz obiekt przechodzi kompleksową rewitalizację.
reklama

Niezwykle cenny zabytek

Pierwsze pisemne wzmianki o Twierdzy Wisłoujście pochodzą z połowy XIV wieku, kiedy ta była jeszcze drewniana. W 1482 roku powstała charakterystyczna dla obiektu, murowana wieża, która pełniła funkcję latarni morskiej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo Gdańska i siłę obronną, w latach osiemdziesiątych XVI wieku wzniesiono Fort Carré. Powstały ceglane ściany, a działa umieszczono na bastionach, wtedy też powstała charakterystyczna fosa, która po dziś dzień kojarzy się wielu osobom z zabytkiem.

Twierdza Wisłoujście, zbiory Muzeum Gdańska

Aż do czasu I wojny światowej obiekt pełnił funkcje militarne, w okresie międzywojennym był on bazą klubów żeglarskich. W 1945 roku twierdze doszczętnie zniszczono. Od 1974 roku zabytek należy do Muzeum Gdańska, które stale go rewitalizuje, prowadzi badania archeologiczne oraz konserwatorskie. 

Ciekawostki

  • Podczas prac udało odkryć się tory, które jak się okazało były używane w celu transportu amunicji na Westerplatte.
- Kolej służyła do dowozu amunicji między fortyfikacją, a stanowiskami artylerii nadbrzeżnej - mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście - oddziału Muzeum Gdańska. - Po torach nie jeździły lokomotywy, a konie ciągnące wózki amunicyjne. Jeden z sąsiadujących bastionów fortu na ten cel przygotował stajnię dla koni - dodaje.

  • Po II wojnie światowej szukano pomysłu na zagospodarowanie zabytku. Przez pewien czas, w latach '60 gdańska firma Dagoma dzierżawiła tereny twierdzy, aby składować tam... pulpę owocową,
  • XIV wieczna brama wjazdowa do twierdzy znajduje się od strony... Martwej Wisły,
  • Na terenie obiektu żyją nietoperze, populacja liczy około 100 osobników,
  • Po I wojnie światowej w twierdzy mieszkali cywile.
[news:1083834]

Nowe oblicze twierdzy

Obecnie Twierdza Wisłoujście jest zamknięta dla zwiedzających. Planowane jest jej otwarcie w przyszłym roku z uwagi na prowadzoną intensywną rewaloryzację. Dzięki między innymi środkom z Unii Europejskiej jest możliwe przywrócenie jej dawnego blasku. 

- W Twierdzy Wisłoujście jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego Twierdza była przedmiotem jednego z wniosków do kolejnej edycji Polskiego Ładu, której rozstrzygnięcie mieliśmy kilka tygodni temu. Była to specjalna edycja pieniędzy rządowych, czyli nas podatników, właśnie na zabytki. Miasto Gdańsk złożyło tyle wniosków, ile można było, czyli 10 wniosków. Z tych 10 wniosków otrzymaliśmy... okrągłe zero. Jeden z wniosków do Polskiego Ładu, złożony był między innymi na odbudowanie hełmu wieży w twierdzy - mówiła podczas spotkania prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Rewitalizacja prowadzona jest w bastionach Południowo-Wschodnim oraz Ostronóg. Pomieszczenia są kompleksowo oczyszczane, odgrzybiane i remontowane. W dalszym etapie będzie wyrównywany dziedzinec przy wieży. Odnowiono również kamieniczki mieszkalne i przywrócono im oryginalny kolor. 

Widok na dziedziniec Twierdzy Wisłoujście

Po zakończeniu prac, zrewitalizowane pomieszczenia będą przeznaczone między innymi na sale warsztatowe oraz udostępnione mieszkańcom do zwiedzania. Do twierdzy dojedzie też z powrotem linia autobusowa, która ma być przywrócona wraz z otwarciem.

Co ciekawe będą również wyznaczone trzy trasy zwiedzania zabytku. Tak, jak na górskich szlakach będą słupki w trzech kolorach, każda z tras będzie miała punkty wspólne, a różnić będzie je czas poświęcony na zwiedzanie. Każdy będzie też mógł zdecydować, którą drogą zwiedzania pójdzie.

Łącznie prowadzone prace pochłoną prawie 30 milionów złotych i finansowane są z czterech źródeł.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama