Gdański Park Oliwski to miejsce, które łączy w sobie różnorodność atrakcji, pośród których każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Powierzchnia 11,3 ha to prawdziwa oaza spokoju, miejsce pełne zieleni, w którym historia przeplata się z nowoczesnością.
Historia Parku Oliwskiego
Dzieje Parku Oliwskiego sięgają XII wieku, kiedy zakon cystersów osiedlił się w Oliwie. Wybierając miejsca mało dostępne, cystersi założyli tu swoją siedzibę. Wraz z klasztorem powstał pierwszy ogród, pierwotnie o charakterze użytkowym. Z czasem, ogród przekształcił się w ozdobną przestrzeń, za sprawą opata klasztoru w XVI wieku.Kiedy przechodzimy przez bramy Parku Oliwskiego, kroczymy śladami wieków historii ogrodnictwa. W przeciągu stuleci, park przeszedł wiele zmian zależnych od panujących mód i upodobań właścicieli. Jednym z najbardziej znaczących momentów w historii parku było założenie ogrodu w stylu barokowym przez opata Jacka Rybińskiego w połowie XVIII wieku. Inspiracją dla tego projektu były klasyczne ogrody francuskie architekta André Le Nôtre, twórcy ozdobnych ogrodów w Wersalu.
Kompozycyjną oś parku stanowi aleja prowadząca od rokokowego Pałacu Opatów, zakończona parterem wodnym, zwanym Stawem Łabędzim. Ciekawostką jest aleja skierowana na wschód w stronę morza, nazwana Książęcym Widokiem.
Pod koniec XVIII wieku, park został wzbogacony o część założoną w stylu angielskim, za sprawą następcy Jacka Rybińskiego, opata Karola Hohenzollern-Hechingen. Fascynacja chińską sztuką ogrodową, motywy antyczne, orientalne i rustykalne, a także ścieżki i zbiorniki wodne o swobodnych kształtach, tworzą harmonijne połączenie z elementami barokowymi.
Po Cystersach w 1831 roku park i pałac przejęła Maria Hohenzollern-Hechingen. Za jej czasów, pod kierunkiem Johanna Georga Schondorfa, park przeszedł rewaloryzację. W XX wieku park zyskał nową atrakcję - rozbudowaną palmiarnię, a w 1910 roku powstało alpinarium, które zyskało uznanie w całej Europie.
W 1926 roku ogród opacki zaczął pełnić rolę parku miejskiego, zaś pałac otrzymał funkcję muzealną. W latach 1952 – 1956 w parku urządzono ogród botaniczny, a w 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza, Park Oliwski otrzymał jego imię.
W 1971 roku Park Oliwski, jako element zespołu pocysterskiego, został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa gdańskiego.
Obecnie Park Oliwski to miejsce, które zachwyca zarówno miłośników historii i natury. Jego urokliwe aleje, malownicze ogrody i zabytkowe budowle tworzą niesamowitą atmosferę, która przyciąga odwiedzających z całego świata.
Palmiarnia w Parku Oliwskim
Najbardziej znaczącym punktem na mapie Parku Oliwskiego jest zapewne Palmiarnia. Zlokalizowana na wschód od Pałacu Opackiego, jest oazą egzotyki w samym centrum miasta. Spacerując pomiędzy palmami, można na chwilę zapomnieć o miejskim zgiełku i przenieść się w egzotyczne zakątki świata.W gdańskiej palmiarni można obserwować palmy, bananowce, filodendrony, kaktusy, aloesy, agawy, fikusy, storczyki, sagowce i inne. W wyniku przeciągających się prac remontowych obumarł liczący ponad 180 lat daktylowiec. Cenny okaz zastąpiły 3 nowe palmy: dżemowa o żółto-czerwonych kwiatach, bożonarodzeniową i niebieska.
Palmiarnia jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.45. Wstęp do Palmiarni jest bezpłatny.
Atrakcje Parku Oliwskiego
Podczas przechadzki po parku nie sposób ominąć Książęcego Widoku. To miejsce, które swoją nazwę zawdzięcza złudzeniu optycznemu, gdzie staw zdaje się "łączyć" z zatoką. To niesamowite zjawisko daje efekt, jakby zatoka ciągnęła się aż do horyzontu, tworząc niepowtarzalny widok.Ogród Botaniczny to kolejna atrakcja, która czeka na zwiedzających Park Oliwski. Wśród przepięknej zieleni, można podziwiać najróżniejsze gatunki roślin, a każdy spacer po tym miejscu to prawdziwa lekcja botaniki.
W Pałacu Opatów działa Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Miejsce to jest jak magnes przyciągający miłośników sztuki, gdzie na przestrzeni lat prezentowane były dzieła największych artystów. W tym oddziale Muzeum Narodowego można obejrzeć dzieła m.in Jana Matejko, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego i Jacka Malczewski.
Plenerowa Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej to miejsce, które zaskakuje swoją oryginalnością. Prezentując prace 20 artystów, wprowadza do parku nutę nowoczesności. Rzeźbiarze wykonali swoje prace w brązie, kamieniu (granicie i piaskowcu), tworzywie sztucznym i kamionce ceramicznej. Rzeźby odnoszą się do mitologii, Biblii oraz wydarzeń historycznych.
Dla miłośników tajemniczych miejsc, czeka Grota Szeptów, zwana także "Uszami Dionizosa". Dzięki dwóm ustawionym naprzeciw siebie muszlom akustycznym, możliwa jest komunikacja na odległość - wystarczy szept. Jest jednak jeden warunek - nic nie może przecinać linii miedzy nimi.
Nie można również zapomnieć o imponującym ogrodzie japońskim. To miejsce to prawdziwy kącik spokoju, gdzie można na moment przenieść się w daleki wschód, podziwiając oryginalną roślinność i niesamowite kompozycje skalne.
Park Oliwski to również miejsce, które święta celebrowane są pod postacią… światła. W okresie bożonarodzeniowym na odwiedzających czekają niesamowite iluminacje. Rozświetlona brama, tunel świetlny czy łódź, której blask odbija się w wodzie, tworzą magiczną atmosferę, której nikt nie jest w stanie zapomnieć.
Miłośnicy kultury i muzyki także znajdą tutaj coś dla siebie. Park Oliwski regularnie gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych, z których jednym z najważniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. To jedno z kluczowych wydarzeń muzycznych Trójmiasta, gdzie pokaz fontann, poruszających się w rytm utworów Mozarta, stanowi niewątpliwy punkt kulminacyjny festiwalu. Również cykl koncertów "Polska Muzyka w Altanie" przyciąga co roku wielu melomanów.
Zwiedzanie Parku Oliwskiego – praktyczne informacje
Park Oliwski jest zamykany na noc. Godziny otwarcia w okresie od maja do września to 5.00–23.00, a od października do kwietnia obiekt jest czynny w godzinach 5.00–20.00. Część botaniczna natomiast jest dostępna w okresie od kwietnia do października w godzinach 9.00–17.00.Wstęp do Parku Oliwskiego jest bezpłatny.
Dojazd do Parku Oliwskiego
Do Parku Oliwskiego można dojechać tramwajami linii 2, 4, 5, 6 i 12. Nieopodal zatrzymują się też autobusy linii 117, 122, 169, 171, 179. Przystanek najbliżej parku nazywa się "Oliwa".Niedaleko wejścia do Parku Oliwskiego znajduje się kilka parkingów oraz miejsca postojowe w ramach Strefy Płatnego Parkowania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.