reklama

Gdańskie bramy – na które z nich warto zwrócić uwagę?

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie bramy – na które z nich warto zwrócić uwagę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaChoć na terenie Gdańska nie brak pięknych budowli, uwagę turystów najmocniej przyciągają zabytkowe bramy. Każda z nich kusi ciekawą formą architektoniczną, każda z nich może się pochwalić ciekawą historią. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po tym mieście?
reklama

Brama Wyżynna

Przy bramie tej zaczyna się Droga Królewska – najważniejsza trasa turystyczna w Gdańsku, dzięki której można się zapoznać z najcenniejszymi zabytkami gdańskiej starówki. Utrzymana w renesansowym stylu, była ważnym elementem XVI-wiecznych fortyfikacji.

Dziś jest przede wszystkim cennym zabytkiem i ozdobą miasta, do którego tak chętnie zaglądają turyści z różnych zakątków świata. Przyciąga ona ciekawą fasadą, na której można ujrzeć herby Rzeczypospolitej, Gdańska oraz Królestwa Prus oraz łacińskimi sentencjami. Są one doskonale widoczne do dziś, a turyści odwiedzający Gdańsk bardzo chętnie poświęcają im swój czas.

Złota Brama

Wzniesiona w początkach XVII wieku, jest jedną z najpiękniejszych bram na terenie Gdańska. Na czym polega fenomen tego zabytku? Brama ta zachwyca swą formą, nawiązującą do rzymskich łuków triumfalnych. Zastosowanie takiego zabiegu miało swe uzasadnienie – dzięki tej formie rada Miasta mogła pokazać, jak bogatym i ważnym miastem jest Gdańsk. Wspaniałe fasady oraz dekoracje renesansowe i klasycystyczne – oto kolejne czynniki, dzięki którym Złota Brama szybko stała się jednym z gdańskich symboli. Do dziś można tu zobaczyć tarczę z symbolem Gdańska oraz niderlandzkie elementy zdobnicze: owoce, warzywa oraz dekoracje roślinne. Całość prezentuje się wspaniale, a przecież to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie czekają tu na zwiedzających.

reklama

Złota Brama znana jest przecież i z pięknych posągów – alegorycznych postaci, które mają reprezentować najważniejsze dla mieszkańców miasta cnoty: Mądrość, Pobożność, Sprawiedliwość oraz Cnotę. Od strony ulicy Długiej widoczne są z kolei personifikacje takich cnót, jak: Pokój, Wolność, Bogactwo oraz Sława.

Zielona Brama

To kolejna perełka gdańskiej architektury, obok której nie można przejść obojętnie. Wzniesiona w połowie XVI wieku przez Regniera z Amsterdamu i drezdeńczyka Hansa Kramera, od samego początku zachwycała swoim niezwykłym charakterem. Nic w tym dziwnego, skoro budowano ją z myślą o polskich władcach, tak chętnie zaglądających na teren miasta Gdańska. Do dziś jest to jeden z najcenniejszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tym mieście. Jest to jednocześnie miejsce ważne dla miłośników najnowszej historii Polski.

reklama

Warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu to właśnie tu miał swe biuro były prezydent RP, Lecz Wałęsa. W 2015 roku zostało ono przeniesione do Europejskiego Centrum Solidarności. Zielona Brama stała się za to ważnym punktem dla tych osób, które podczas zwiedzania Gdańska chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat przeszłości i sztuki tego miasta.

Brama Żuraw

Gdańsk może się pochwalić niezwykłą bramą wodną, która pełni jednocześnie rolę dźwigu portowego. Jako że jest to jeden z największych i najstarszych obiektów tego typu w całej Europie, turyści nie bez powodu skupiają na nim swą uwagę podczas wycieczki po historycznej części miasta. Słynny Żuraw, będący dziś jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego, z pewnością zasługuje na tak wielkie zainteresowanie. Ten cenny zabytek z XV wieku jest przecież jednym z ciekawszych przykładów gotyku flamandzkiego na ziemiach polskich.

reklama

Brama Mariacka

Wznosząca się nad Motławą wodna Brama Mariacka to kolejny zabytek, którym każdego z nas może oczarować Gdańsk. Późnogotycka forma tej budowli wskazuje na to, iż jest ona zabytkiem pochodzącym z końca XV stulecia. Jeszcze w XVI wieku miała ona spore znaczenie militarne, wkrótce jednak zaczęła pełnić funkcje mieszkalne. Dziś, podobnie jak sąsiadujący z nią Dom Towarzystwa Przyrodniczego, doskonale sprawdza się jako siedziba Muzeum Archeologicznego – jednej z najciekawszych placówek muzealnych na terenie Trójmiasta.

Brama Chlebnicka

To kolejna brama wodna, której podczas zwiedzania Trójmiasta warto poświęcić nieco więcej uwagi. To najstarsza późnogotycka brama wodna tego miasta oraz cenny zabytek architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Zdobią ją m. in. herb Gdańska oraz dawny herb książąt Pomorza Gdańskiego z dynastii Sobiesławiców, uwagę przyciąga też dwuspadowy dach oraz schodkowe szczyty. Całość robi ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie poświęcają swój czas tej budowli.

Brama Świętojańska

To jedna z ważniejszych atrakcji, jakie czekają na turystów spacerujących po Rybackim Pobrzeżu. Pochodząca z XIV wieku Brama Świętojańska swą obecną formę zawdzięcza powojennej odbudowie, w trakcie której nadano jej wygląd zbliżony do tego, jaki zyskała w XIX stuleciu.

Brama Krowia

Wzniesiona w XIV wieku, swą nazwę zawdzięcza pewnie drodze, którą dawniej pędzono bydło. Pierwotnie gotycka, dziś historyzująca budowla, pełni obecnie rolę siedziby gdańskiego Oddziału PTTK.

Gdańskie bramy stanowią ciekawą grupę zabytków, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Każda z tych budowli może się przecież pochwalić i wyjątkową formą, i ciekawą historią.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem PulsPodrozy.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama