reklama

Gdańskie atrakcje: Kościół św. Katarzyny [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
TurystykaLicząca sobie aż 76 metrów wysokości wieża tej świątyni, w panoramie Gdańska zajmuje bardzo ważne miejsce. Przyciąga ona skutecznie uwagę turystów i zachęca ich do tego, by poświęcić nieco więcej czasu na zwiedzenie tak cennego zabytku architektury sakralnej, jakim jest kościół św. Katarzyny. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Dlaczego warto poświęcić jej nieco więcej uwagi podczas spaceru po mieście?
reklama

Kiedy powstał kościół?

Świątynia bez wątpienia zalicza się do grona najcenniejszych zabytków architektury, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XIII wieku. Do połowy XIV wieku była to jedyna świątynia parafialna na terenie miasta, nic więc dziwnego, że Gdańszczanie poświęcali sporo uwagi temu, w jaki sposób się ona prezentuje. Dziś budowlą tą opiekują się karmelici – zakonnicy, dzięki którym świątynia ta została odbudowana z wojennych zniszczeń. Co można tutaj zobaczyć?

[news:1083566]

Z wizytą w kościele św. Katarzyny

Wojenne zniszczenia sprawiają, że dziś wyposażenie tej wielkiej świątyni sprawia wrażenie niekompletnego i dość przypadkowego. Nie zmienia to jednak faktu, iż miłośnicy sztuki mogą tu ujrzeć wiele ciekawych dzieł.

reklama

Bez wątpienia na uwagę zasługuje tu ołtarz główny, nad którym znajduje się XVII-wieczny obraz "Ukrzyżowanie". Jest on jednym z ciekawszych dzieł Antoniego Mollera – malarza gdańskiego, cieszącego się swego czasu wielkim uznaniem. Widać tu również panoramę dawnego miasta, otoczonego wspaniałymi fortyfikacjami. Uwagę turystów zwiedzających kościół św. Katarzyny przyciąga też XVI-wieczna belka tęczowa z grupą Ukrzyżowania oraz takie obrazy, jak "Zmartwychwstanie" czy "Zesłanie Ducha Świętego".

W świątyni znajduje się odkryty w latach 80-tych XX wieku grób, w którym pochowano Jana Heweliusza - człowieka, który w dziejach świata zapisał się jako wybitny astronom, a w dziejach Gdańska - ważny rajca. Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszy się tu również krypta, w której zgromadzono m. in. trumny wydrążone w drewnianych kłodach oraz cenne zabytki, znalezione podczas prac archeologicznych.

reklama

W maju 2006 roku doszło do pożaru kościoła, w wyniku którego zawalił się dach świątyni. Zatrzymał się on jednak na stropie kościoła, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze kościoła. Zagrożoną zawaleniem wieżę kościoła uratowano.

Carillony

Kościół, którego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska słynie też z zamontowanych na wieży carillonów. Pierwszy instrument zamontowano w 1575 roku. Obecny carillon jest czwartym, który gości na wieży świątyni. Składa się z 50 dzwonów o łącznej wadze ponad 17 ton. Zintegrowane z carillonem są dzwony liturgiczne.

[news:1133019]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama