reklama

Co warto zwiedzić w weekend na Pomorzu? Odkryj Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat słupski

Co warto zwiedzić w weekend na Pomorzu? Odkryj Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - Zdjęcie główne

foto Powiat słupski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaPlanujesz weekend na Pomorzu i szukasz wyjątkowego miejsca, które łączy historię, tradycję i piękne krajobrazy? Odwiedź Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, położone w sercu Słowińskiego Parku Narodowego. To skansen, który zachwyca autentycznością i oferuje niezapomniane doświadczenia dla całej rodziny
reklama

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Pomorzu w weekend, odpowiedź jest prosta. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Położone nad Jeziorem Łebsko, zaledwie 16 km od Słupska, muzeum zachwyca unikalną architekturą, klimatem dawnej wsi i bogatą ofertą etnograficzną. To jedno z najważniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, które przenosi zwiedzających w świat zapomnianej kultury Słowińców.

Weekendowa wycieczka na Pomorze? Skansen w Klukach to strzał w dziesiątkę

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i prawdziwa perła turystyki kulturowej. Na dziesięciu hektarach zobaczyć można ponad 20 autentycznych budynków wiejskich – od zabytkowych chałup z XVIII i XIX wieku po rybackie szałasy i piwnice naziemne.

reklama

Zwiedzanie skansenu to doskonały pomysł na weekend dla miłośników historii, rodzin z dziećmi i każdego, kto chce poczuć klimat dawnej pomorskiej wsi. Turyści mogą zobaczyć nie tylko budynki, ale też ich pełne wyposażenie, zachowane zgodnie z tradycją regionu. To wyjątkowa okazja, by wejść do wnętrz, które wyglądają tak, jakby mieszkańcy wyszli z nich zaledwie chwilę wcześniej.

Lato 2025 w Klukach – czterotygodniowe wydarzenie „W słowińskiej zagrodzie”

Jeśli planujesz zwiedzanie Pomorza w lipcu lub sierpniu, koniecznie odwiedź Kluki między 15 lipca a 10 sierpnia. W tym czasie odbywa się tutaj jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń etnograficznych w Polsce – „W słowińskiej zagrodzie”. Codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00–16.00 odwiedzający mogą wziąć udział w pokazach dawnych rzemiosł i codziennych zajęć domowych.

reklama

Zobaczysz jak ubija się masło w kierzynce, przędzie nici na kołowrotku, piecze tradycyjne wafle w żeliwnej wafelnicy, gotuje kartoflankę i pali kawę zbożową. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach robienia lalek z sitowia, a dorośli zatańczą przy dźwiękach harmonii i skosztują słowińskiego chleba ze smalcem. To doskonały sposób na rodzinne spędzenie dnia w wyjątkowym otoczeniu.

Dlaczego warto odwiedzić Kluki? Najważniejsze atrakcje skansenu

Wśród najciekawszych obiektów Muzeum Wsi Słowińskiej warto zobaczyć:

  • Chałupę Charlotty Klück z XVIII wieku z unikalnym kominem brożynowym i czarną kuchnią
  • Zagrodę Reimannów – przykład trzyrodzinnej słowińskiej zagrody z kompletnym zapleczem gospodarczym
  • Chałupę z Żoruchowa z 1841 roku – typowa zabudowa dwurodzinna bliźniacza
  • Zagrodę Anny Kötsch z piecem umieszczonym w ścianie działowej i typowym dla regionu dachem krytym trzciną
  • Szałas rybacki z Mierzei Łebskiej – świadectwo życia i pracy nadmorskich społeczności

Unikalnym elementem jest również tradycyjny piec chlebowy, przy którym przez wieki gromadziły się całe rodziny. Odtworzona piwnica naziemna pokazuje, jak przechowywano ziemniaki i warzywa przed wynalezieniem nowoczesnych lodówek.

reklama

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Weekend na Pomorzu pełen atrakcji

Po zwiedzaniu Kluk warto zaplanować odwiedziny w pobliskich oddziałach Muzeum Pomorza Środkowego, takich jak Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, Biały Spichlerz czy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Cały region Ziemi Słupskiej obfituje w atrakcje dla rodzin, miłośników historii i entuzjastów turystyki przyrodniczej.

Muzeum Wsi Słowińskiej – praktyczne informacje dla turystów

  • Lokalizacja: Kluki, Słowiński Park Narodowy, 16 km od Słupska
  • Godziny otwarcia:
  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek: 11.00–15.00
  • Środa–niedziela: 10.00–16.00
  • Wstęp możliwy najpóźniej godzinę przed zamknięciem

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo