reklama

Bursztyn, historia wojny i morza. Sprawdzamy, co można znaleźć w gdańskich muzeach [PRZEGLĄD]

Opublikowano:
Autor:

Bursztyn, historia wojny i morza. Sprawdzamy, co można znaleźć w gdańskich muzeach [PRZEGLĄD] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka W Gdańsku można znaleźć wiele wyjątkowych muzeów z interesującymi wystawami. Coś dla siebie znajdą zarówno pasjonaci historii, morza, czy "gdańskiego złota"-bursztynu. Zapraszamy na przegląd ciekawych instytucji do odwiedzenia w wolnym czasie.
reklama

Muzeum Poczty Polskiej 

Muzeum to powstało w 1979 i początkowo było oddziałem Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W swoich zbiorach gromadzi ono dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty, które są związane z obroną Poczty Polskiej podczas II Wojny Światowej. Znajdują się tam również dokumenty i eksponaty pokazujące dzieje i osiągnięcia Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku. Cena biletu w taryfie normalnej wynosi 17 złotych, a ulgowej 8 zł. 

Muzeum Poczty Polskiej – Galeria

fot. Muzeum Gdańska

Europejskie Centrum Solidarności

W obiekcie tym znajduje się nie tylko muzeum, a również sale konferencyjne, biblioteka i miejsca spotkań lokalnych społeczników. ECS oferuje wystawę stałą oraz pojawiające się raz na jakiś czas wystawy czasowe. Na stałej ekspozycji można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w czasach PRL i wstanie wojennym. Opowiada ona o Solidarności i walce Polaków o wolność. Opłata za wstęp wynosi 30 złotych dla osoby dorosłej, a dla dzieci i młodzieży 25 złotych. 

fot. facebook.com/ecsgdansk

Muzeum Archeologiczne 

Muzeum Archeologiczne posiada sześć oddziałów, z czego aż 3 mieszczą się w Gdańsku. Pierwszy z nich jest zlokalizowany przy ulicy Mariackiej. Dom Przyrodników ukazuje kilka wystaw związanych z życiem na Pomorzu, nawiązujących również do samej natury. Można w nim obejrzeć ekspozycje pokazujące jak wyglądało życie na Pomorzu, a w tym poznać charakter miejscowych społeczeństw. Na wystawie "bursztyn w kulturze" można dowiedzieć się jak powstaje bursztyn, jakie są jego odmiany i zobaczyć bursztynowe zabytki. Wystawa przybliża też choroby prehistorycznej ludności, które można poznać na przykładzie eksponatów. Muzeum jest jednak chwilowo zamknięte ze względu na prowadzony remont. Według planów ma się on zakończyć jeszcze w 2023 roku. 

Kolejnym oddziałem Muzeum Archeologicznego, który możemy znaleźć w Gdańsku jest Spichlerz Błękitny Baranek. Od XVI wieku było to miejsce, w którym składowano zboże. Mieszczą się w nich zarówno wystawy czasowe, jak i stałe. W tym miejscu można zobaczyć jak wygląda praca archeologa w czasie wykopalisk, czy poznać techniki rekonstrukcji dawnych warunków życia, a nawet samego wyglądu naszych przodków. W muzeum znajduje się również wystawa „Średniowieczną uliczkę hanzeatycką”. Daje ona możliwość przejścia obok domów, kramów, warsztatów, karczmy i łaźni, dzięki czemu poznajemy warunki oraz styl życia sprzed lat. Spichlerz mieści się na ulicy Chmielnej. Koszt biletu normalnego wynosi 14 złotych, a ulgowego 10 złotych.

Ostatnim oddziałem, który możemy znaleźć w Gdańsku jest Piwnica Romańska. Zwiedzający mają tu możliwość zejścia schodami do dawnych klasztornych pomieszczeń. W trakcie zwiedzania prezentowany jest również film, który opowiada o historii terenu, na którym ulokowany był kiedyś klasztor dominikański. W muzeum można obejrzeć również przedmioty odkryte podczas badań archeologicznych, które odbywały się w tym miejscu. Piwnica Romańska mieści się na placu Dominikańskim. Koszt biletu normalnego wynosi 10 złotych, a ulgowego 7 złotych.

Dom przyrodnika, fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Bursztynu 

Muzeum Bursztynu jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów z gdańskich muzeów. Na trzech poziomach znajduje się ponad tysiąc eksponatów, od małych bryłek po zbudowane z nich meble. Można tam znaleźć owady, a nawet jaszczurkę, które zastygły w bursztynie podczas jego tworzenia. W muzeum znajdą coś dla siebie również muzycy. Jest tu kilkanaście eksponatów instrumentów takich jak skrzypce, trąbki i gitary. Koszt wstępu wynosi 23 złote w taryfie normalnej, a 16 złotych ulgowej.

Narodowe Muzeum Morskie 

Odwiedziny Narodowego Muzeum Morskiego będą świetną atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Znajdują się w nim liczne przedmioty związane z morskim dziedzictwem takie jak: modele statków i poszczególnych ich elementów, armaty oraz fragmenty starych jednostek. Jest tu również kilka atrakcji dla najmłodszych, a w tym samodzielne sterowanie modelami jachtów oraz rozładunek modeli kontenerów ze statków.

W muzeum do 3 marca 2024 roku będzie trwała wystawa czasowa „W toni” prezentująca polskie pojazdy podwodne. Można na niej znaleźć jednostki polskiej produkcji takie jak: statek głębinowy Grześ, akwaplan Manta 2, akwaplan Lecha Nowicza, pojazd głębinowy Koral AT oraz dwa holonury. 

„Sołdek” - Narodowe Muzeum Morskie 

Jest to jedyne tego typu muzeum w Gdańsku, gdyż mieści się na statku. Była to pierwsza prototypowa jednostka zbudowana w Polsce po II Wojnie Światowej i jest jedynym na świecie, zachowanym rudowęglowcem z napędem parowym. Odbył on 1479 rejsów i przewiózł ładunki o masie ponad 3,5 miliona ton. Zwiedzający mają możliwość zwiedzenia każdego miejsca na statku, a w tym między innymi: pokładu typu szańcowego, czterech ładowni, pomieszczenia dla załogi i kompletnie wyposażonej maszynowni.

Bilety zarówno za wstęp na Sołdka, jak i do Narodowego Muzeum Morskiego wynoszą 20 złotych w taryfie normalnej i 15 złotych w taryfie ulgowej. 

fot. Narodowe Muzeum Morskie

Muzeum II Wojny Światowej

Jak wskazuje sama nazwa, można w nim poznać historię II Wojny Światowej. Znajdują się w nim wystawy stałe oraz czasowe. Wystawa stała została podzielona na trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Opowiadają one historię całego konfliktu zbrojnego, jego genezę, przebieg oraz skutki. W muzeum znajdują się zrekonstruowane budynki, które pozwalają na zrozumienie skali wydarzeń i zobrazowanie wyglądu życia w tamtych czasach. Bilet normalny można zakupić za 29 złotych, a ulgowy za 22 złote. 

[news:1332676]

Warto dodać, że do niektórych z instytucji obowiązuje darmowe, lub ulgowe wejście na podstawie ważnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. Sprawdź, czy muzeum do którego się wybierasz oferuje specjalne zniżki.

[news:1450827]

[news:1450830]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama