reklama

Ciasno pod Złotą Bramą. Co z jej remontem?

Opublikowano:
Autor:

Ciasno pod Złotą Bramą. Co z jej remontem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka Pogarszający się stan Złotej Bramy to nie tylko problem estetyczny, ale także komunikacyjny. Konstrukcja zabezpieczająca drastycznie zwęziła przejście pod budynkiem, zmniejszając komfort i bezpieczeństwo pieszych. Sprawdzamy, na jakim etapie są obecnie przygotowania do remontu zabytku.
reklama

Stan Złotej Bramy, jednego z najważniejszych gdańskich zabytków, od kilku lat się pogarsza. Ostatnią gruntowną renowację budynek przeszedł w 1997 roku. Po 25 latach obiekt wymaga ponownego, pilnego remontu. Jego stan pogorszył się na tyle, że w ostatnim czasie pod zabytkiem pojawiła się konstrukcja zabezpieczająca.

Stan budynku nie pozostaje bez wpływu na przemieszczanie się turystów. Konstrukcja zabezpieczająca zwęziła przejście pod bramą. Praktycznie we wszystkie pogodne dni, w wakacje, podczas Jarmarku św. Dominika i Jarmarku Bożonarodzeniowego, przejście pod Złotą Bramą staje się wyzwaniem. W bardzo wąskim przejściu panuje ogromny ścisk. W przypadku niekontrolowanego wybuchu paniki, przejście może stać się niebezpieczną pułapką. Między innymi z tego powodu problem Złotej Bramy powinien być rozwiązany jak najszybciej. Czy dzieje się coś w sprawie remontu budynku?

Potrzeba współpracy i pieniędzy

Gdański magistrat zdaje sobie sprawę z problemów generowanych przez zły stan Złotej Bramy. Ma jednak ograniczone pole manewru, ponieważ nie jest on właścicielem budynku. Urzędnicy zapewniają jednak, że ściśle współpracują z administratorem nieruchomości. W miarę możliwości, na wniosek właściciela, udzielane są dotacje na ratowanie zabytku.

- W 2021 r. Miasto udzieliło dotacji w kwocie 177 686, 91 zł Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Wybrzeże na ratunkowe zabezpieczenie budynku Bramy Długoulicznej, tzw. „Złotej Bramy". Dofinansowywane prace obejmowały wykonanie drewnianej, wielosezonowej konstrukcji rusztowania i ogrodzenia zabezpieczającego przechodniów przed ewentualnym spadaniem zniszczonych elementów wystroju architektonicznego i rzeźbiarskiego elewacji bramy. Dotacje udzielane są na wniosek złożony przez właściciela, zarządcę budynku – tłumaczy w rozmowie z portalem Puls Gdańska Joanna Bieganowska z biura prasowego UM w Gdańsku.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że wyłączne kompetencje związane z kontrolą Zespołu Złotej Bramy posiada Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Więcej na temat stanu zabytku i planów remontu przekazał jego właściciel, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Jak wskazuje, na powolne tempo przywracania Złotej Bramy do świetności wpływają liczne procedury administracyjne.

- Wszystkie prace remontowe są poprzedzane ekspertyzami, podlegają ocenie Wojewódzkiego Konserwatora oraz wymagają pozwolenia na budowę – czyli uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie remontu w sposób określony w dokumentacji projektowej. Wpływa to znacząco na tempo całego procesu – czytamy w piśmie opublikowanym na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Właściciel zabytku podkreśla w publicznej informacji, iż kwota potrzebna gruntowny remont budynku nie została jeszcze określona, jednakże wiadome jest, iż potrzebne będą znaczące środki. Z tego powodu niezbędne są dofinansowania prac ze środków publicznych. SARP podkreśla jednocześnie, że wszelkie dotychczasowe opracowania, ekspertyzy i projekty sfinansowano ze środków własnych stowarzyszenia.

Jedne projekt gotowy, remont na wiosnę

Stowarzyszenie Architektów Polskich poinformował opinię publiczną, iż udało się opracować projekt remontu tarasu oraz dachu Złotej Bramy. Po uwzględnieniu wielu czynników zdecydowano o rozpoczęciu renowacji wiosną przyszłego roku.

- Na podstawie opinii technicznej oraz licznych wizji lokalnych został opracowany projekt remontu konstrukcji tarasu na dachu Bramy oraz program prac konserwatorskich dla tarasu. Dla wskazanego zakresu prac, SARP uzyskał pozytywną decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę. W roku 2022 SARP Oddział Wybrzeże uzyskał dofinansowanie z MKiDN w trybie uzupełniającym, które pokryć miało część kosztów ww. zakresu remontu. Uwzględniając bardzo krótki czas na wykonanie prac w trybie uzupełniającym oraz inne okoliczności m.in. niesprzyjająca pracom konserwatorskim pora roku, wydarzenia świąteczne na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Złotej Bramy oraz czasochłonne uzgodnienia i odbiory Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zdecydowano o przesunięciu rozpoczęcia remontu na wiosnę następnego roku – czytamy w piśmie na stronie SARP.

Remontu wymagają też niższe kondygnacje budynku. Ekspertyzy wykonane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej przyczyniły się do opracowania projektu prac renowacyjnych także tej części Złotej Bramy. Stowarzyszenie czeka na uzyskanie u Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwolenia na wykonanie remontu.

- Do chwili obecnej została także wykonana ekspertyza nadmiernie zawilgoconych murów przyziemia i piwnicy Złotej Bramy. Ekspertyza wykonana została przez wysokiej klasy specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Badania polegające m.in. na odwiertach w murach i pobraniu próbek wymagały zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którą SARP uzyskał. Badania odbyły się w czerwcu 2022, gdyż do ich wykonania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Ekspertyza jest podstawą do wykonanego projektu remontu ścian przyziemia i piwnicy. Projekt dotyczący tych prac został już złożony do PWKZ w celu uzyskania pozwolenia na prace remontowe – tłumaczy właściciel w swoim oświadczeniu.

Remont pozostałych części budynku będzie przeprowadzony dopiero po sporządzeniu odpowiednich dokumentacji. Ich powstanie poprzedzą kolejne badania stanu obiektu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama