reklama

Bazylika Mariacka w Gdańsku - największa ceglana świątynia w Europie

Opublikowano:
Autor:

Bazylika Mariacka w Gdańsku - największa ceglana świątynia w Europie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaGdańsk jest miastem wyjątkowym, a cennych zabytków architektury na jego terenie nie brakuje. Kto chce nacieszyć się widokiem cennych dzieł sztuki sakralnej, ten w czasie wycieczki po tym mieście powinien zajrzeć do potężnej Bazyliki Mariackiej. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Jakie czynniki sprawiły, iż stała się ona jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta?
reklama

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura kościoła wynosi 155 000 m3. Na 27 wolnostojących filarach wspiera się sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Z kart historii

Gdańsk w okresie średniowiecza był już ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, a jego rolę w europejskiej gospodarce miały podkreślać m. in. wspaniałe budowle. Jedną z tych, które stały się symbolem potęgi Gdańska, jest bazylika Mariacka. Prace związane z budową tego kościoła rozpoczęto w 1343 roku. Do początku XVI wieku powstała ogromna świątynia, która do dziś góruje nad zabytkową częścią miasta. 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia, jednocześnie kończąc trwającą kilkadziesiąt lat budowę.

reklama

Od lat 70-tych XVI wieku świątynia ta należała do protestantów, a w ręce katolików wróciła po II wojnie światowej. Niestety, zniszczenia wojenne oznaczały dla tej pięknej budowli sporo strat oraz utratę wielu cennych dzieł sztuki, które zdobyły jej wnętrze. Mimo to kościół ten wciąż wzbudza zachwyt, a wizyta w nim jest jednym z ważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Gdańsku.

Wnętrze świątyni

W gdańskiej bazylice nie brakuje cennych dzieł sztuki, a wizyta w jej wnętrzu każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Już sama nawa główna wzbudza zachwyt swoimi rozmiarami. Sam kościół jest jedną z największych gotyckich budowli na ziemiach polskich, a w jego murach może się zmieścić nawet 20 tysięcy osób. Długość kościoła to ponad 105 m, szerokość w transepcie to 66 m, z kolei wysokość wnętrza dochodzi do 30 m. Gotyckie sklepienie, wsparte na potężnych filarach, okna o wysokości 18 m – wszystko to wprawia w zachwyt. A przecież to nie wszystko, co możne zachwycić w gdańskiej bazylice.

reklama

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania wnętrza? Na gotycki ołtarz główny, który został wykonany w XVI wieku przez Michała z Augsburga. Pięknie prezentuje się też grobowiec rodziny Bahrów oraz kaplica Bractwa św. Jerzego, ozdobiona pięknymi malowidłami. Kaplica św. Anny z rzeźbą Pięknej Madonny Gdańskiej oraz kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga – oto kolejne dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Renesansowe i barokowe epitafia mieszczańskie oraz zegar astronomiczny z 1470 roku to kolejne elementy wyposażenia tego kościoła, obok których nie można przejść obojętnie.

Bazylika Mariacka w Gdańsku jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej architektury, a wizyta w jej wnętrzu będzie dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem. To cenny skarb, o który warto zadbać, oraz atrakcja, której podczas zwiedzania Gdańska nie można pominąć.

reklama

​Wieża widokowa Bazyliki Mariackiej

Odwiedzając ten wspaniały kościół koniecznie trzeba wejść na jego 82-metrową wieżę. Na górę prowadzi 409 krętych schodów. Z wieży, która jest jednocześnie dzwonnicą kościoła, roztacza się widok na zabytkowe Stare i Główne Miasto. U szczytu dzwonnicy znajduje się niewielkich rozmiarów taras.

Wejście na punkt widokowy jest możliwe w godzinach 10.00 - 17.30 (poniedziałek - czwartek) lub 10.00 - 18.30 (piątek - niedziela). Ostatnie wejście dozwolone jest na pół godziny przed zamknięciem. W razie złych warunków pogodowych, zwłaszcza podczas burzy lub ulewnych opadów, wieża jest zamknięta dla zwiedzających.

reklama

Msze święte

  • Niedziele i święta: 7.30, 9.00, 10.00, 12.00 i 18.00 (od 1 września do 30 czerwca) lub 19.00 (od 1 lipca do 31 sierpnia).
  • Dni powszednie: 7.00, 7.30 i 18.00 (od 1 września do 30 czerwca), 8.00 i 19.00 (od 1 lipca do 31 sierpnia)

Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej

Bazylikę Mariacką można zwiedzać przez cały rok. Od poniedziałku do soboty można to zrobić od godziny 8.30 do 17.30 (w wakacje do 18.30). W niedziele i święta zwiedzanie jest możliwe jedynie w godzinach 11.00 – 12.00 oraz 13.00 -17.30 (w wakacje do 18.30). Godziny mogą się zmienić, gdyż nie można zwiedzać wnętrza kościoła podczas mszy św. oraz innych liturgii i uroczystości kościelnych. Codziennie o godzinie 11.57 odbywa się pokaz teatru figur zegara astronomicznego.

Jedna z części kościoła jest niemożliwa do zwiedzania. Kaplica Jezusa Miłosiernego jest przeznaczona na osobistą modlitwę oraz adorację Najświętszego Sakramentu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama