reklama

Archikatedra Oliwska: Skarbiec sztuki sakralnej w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
TurystykaArchikatedra Oliwska to istne centrum duchowe i kulturalne, które warto odwiedzić podczas wizyty w Gdańsku. Bogata historia, imponująca architektura i unikalne dzieła sztuki sakralnej sprawiają, że jest to miejsce nie tylko ważne dla wiernych, ale również dla miłośników historii, kultury i sztuki.
reklama

Początki archikatedry sięgają 1186 roku, kiedy książę pomorski Sambor I erygował filię cysterskiego klasztoru z Kołbacza. Od tamtej pory historia obiektu, obejmująca zarówno kolejne zniszczenia, jak i odbudowy, przyczyniła się do tego, że dzisiaj jest on miejscem o niezwykłym znaczeniu dla regionu i całego kraju. Ostatni większy remont został przeprowadzony w latach 2009–2011. 

Obecny kształt archikatedry i klasztoru pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. W 1925 roku papież Pius XI erygował diecezję gdańską, nadając kościołowi rangę katedry. W 1976 roku papież Paweł VI podniósł katedrę do godności bazyliki mniejszej, a w 1992 roku papież Jan Paweł II utworzył archidiecezję gdańską z siedzibą w Oliwie, czyniąc bazylikę archikatedrą.

Archikatedra Oliwska, będąca trójnawową bazyliką z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem, wyróżnia się dwiema smukłymi wieżami flankującymi fasadę. We wnętrzu znajdują się 23 ołtarze o dużej wartości historycznej, wykonane przeważnie w stylu barokowym i rokokowym. Obrazy w ołtarzach, prezbiterium i nawie głównej są dziełem XVII-wiecznych malarzy gdańskich, takich jak Herman Han, Adolf Boy, Andrzej Stech i Andreas Schlüter.

reklama

W archikatedrze uwagę zwracają również rokokowe kaplice św. Jana Nepomucena i św. Krzyża, ambona, płyty nagrobne, epitafia, grobowiec książąt pomorskich, nagrobek rodziny Kosów, krypta biskupia, zabytkowe żyrandole, baldachimy oraz cenny kultowo i artystycznie feretron przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Zabytkowe wyposażenie archikatedry sięga nawet końca XVI wieku. Wśród najstarszych elementów znajduje się trzykondygnacyjny ołtarz św. Trójcy, wykonany z drewna dębowego, ufundowany przez Rafała Kosa w 1606 roku. Kiedyś pełnił funkcję ołtarza głównego, obecnie umieszczony jest w północnej części transeptu. Warto również zwrócić uwagę na marmurowy sarkofag książąt pomorskich, który znajduje się w południowym skrzydle transeptu. Został on ufundowany w 1616 roku przez opata Dawida Konarskiego.

reklama

Archikatedra Oliwska to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także ważne centrum kulturalne. Wewnątrz kościoła odbywają się koncerty organowe. W zabudowaniach byłego klasztoru (obecnie Gdańskie Seminarium Duchowne) można natomiast podziwiać zbiory muzeum diecezjalnego. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, które łączy w sobie bogatą historię, wyjątkową architekturę i liczne dzieła sztuki sakralnej.

Współczesne oblicze Archikatedry Oliwskiej stanowi świadectwo wytrwałości i determinacji jej duchowieństwa oraz społeczności lokalnej w odbudowie i zachowaniu tego ważnego dziedzictwa kulturowego. Warto odwiedzić to miejsce, aby doświadczyć jego niezwykłej atmosfery i zgłębić fascynującą historię regionu Pomorza.

reklama

[news:1013276]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama