W ostatnim czasie znów zrobiło się głośno o systemie Fala. Choć słyszał o nim chyba już każdy, to jeszcze nikt nie mógł sprawdzić jego funkcjonalności. Po sporych opóźnieniach, w piątek, 15 grudnia ruszy okrojona wersja systemu dla mieszkańców Gdańska. Przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za wdrożenie Fali przepraszają.
- Mamy świadomość, że to kolejne przesunięcie pełnego wdrożenia systemu. Przepraszamy za to Pomorzan, a zwłaszcza mieszkańców Trójmiasta, którzy czekają na ułatwienia w podróżowaniu komunikacją publiczną w naszym regionie. Jednocześnie prosimy o jeszcze nieco cierpliwości i zachęcamy pasażerów do udziału w testach FALI. Państwa uwagi będą bardzo pomocne – mówi Radomir Matczak, prezes InnoBaltiki.
Teraz projekt ma być wdrażany stopniowo, podobnie jak system roweru metropolitalnego Mevo. Dopiero na dzień przed zapowiadanym startem Fali, zapowiedziano szczegóły jej funkcjonowania.
[news:1507398]
Testy bardzo okrojone
Nowe kasowniki i biletomaty w pojazdach transportu zbiorowego są gotowe do działania już od ponad dwóch tygodni. Pasażerowie nie mogą z nich jednak korzystać i nie zmieni się to nawet po jutrzejszym starcie testów. Tak więc jedna z głównych funkcjonalności Fali, pozostanie jeszcze unieruchomiona.
Walidatory Fali są gotowe do użycia już od końcówki listopada
Kolejna główna funkcjonalność, czyli planer podróży dostępny w aplikacji również nie będzie jeszcze aktywny. Spółka InnoBaltica tę funkcjonalność uruchomi jedynie w witrynie internetowej. Od 15 grudnia zostanie udostępniona aplikacja, ale jedynie dla mieszkańców Gdańska i bardzo okrojona. Osoby odpowiedzialne za system tłumaczą się z tego bardzo lakonicznie.
- Pomyślne testy aplikacji otworzą drogę do sprawnego udostępnienia czytników i falomatów w pojazdach oraz innych udogodnień. Wykonawca wskazał, że bezpieczne i kompletne uruchomienie Systemu FALA w Trójmieście wymaga więcej czasu i nakładów pracy niż zakładał pół roku temu, ustalając z InnoBaltiką dotychczasowy harmonogram. Podkreślam, że póki co System FALA to dodatkowa opcja, z której dobrowolnie mogą korzystać mieszkańcy – mówił Matczak.
Trzeba wspomnieć, że ostatnie opóźnienia w starcie Fali były spowodowane głównie małą liczbą walidatorów na stacjach kolejowych należących do PKP PLK. Nie wskazywano na problemy z aplikacją, więc jak widać kilkumiesięczne testy to za mało.
Kupisz bilety, ale tylko na autobus i tramwaj
Piątkowy rozruch systemu będzie dotyczył głównie możliwości zakupu biletów, oraz obsługi panelu użytkownika na stronie internetowej oraz w aplikacji. Mieszkańcy Gdańska będą też mogli zamówić za darmo fizyczny identyfikator, dedykowaną kartę Fala (jest ona nieobowiązkowa). Zakupić będzie można bilety jednorazowe, krótko i długookresowe.
fot. materiały prasowe
Tak, jak wspominaliśmy zakup biletów będzie możliwy jedynie na taryfę ZTM Gdańsk. W aplikacji oraz na stronie internetowej nie kupimy tym samym biletów na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, czy Polregio.
Interfejs do zakupu biletów w aplikacji Fala, mat. prasowe
To oznacza, że od piątku, 15 grudnia system Fala posłuży nam jedynie do ewentualnego zakupu biletów, czy personalizacji konta użytkownika. Urządzenia do zakupu biletów w pojazdach nie będą jeszcze uruchomione, przez co nie będzie dostępna tak zwana podróż dynamiczna.
[news:1503437]
Nie wszystkie kasowniki zamontowane
Mimo opóźnienia nadal nie wszystkie walidatory są zamontowane na stacjach kolejowych. Przedstawiciele spółki InnoBaltica zapewniają, że do osiągnięcia pełnego celu, brakuje automatów jeszcze na 24 pomorskich stacjach.
- Jeszcze w czerwcu br. nie było praktycznie żadnej zrealizowanej lokalizacji leżącej w gestii PKP/ PLK. Aktualnie falomaty i czytniki znajdują się na 151 takich stacjach, a ponadto w 31 lokalizacjach linii SKM oraz PKM. Do pełnego pokrycia województwa pomorskiego pozostały tylko 24 stacje - czytamy w komunikacie spółki.
InnoBaltica informuje również, że od listopada trwają zamknięte testy Fali na kolei.
Testy nieobowiązkowe
W czasie rozruchu testowego nie zmienią się zasady korzystania z transportu zbiorowego w Gdańsku. Każdy będzie mógł opłacać przejazd jak dotychczas, czyli za pomocą biletów w aplikacjach np. Skycash, jakdojade, kart miejskich, czy biletów papierowych. Testy są nieobowiązkowe.Funkcjonalności systemu Fala mają być wprowadzane stopniowo, jednak nadal nie znamy żadnych konkretów. Przedstawiciele spółki InnoBaltica zapewniają, że projekt nie utraci dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Fala funkcjonuje już testowo w Chojnicach, Pucku, Władysławowie, Lęborku i Słupsku. Aplikacja mobilna dla mieszkańców Gdańska zostanie udostępniona w piątek, 15 grudnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.