reklama

Jeden bilet na transport publiczny w całej Polsce? Prace trwają

Opublikowano:
Autor:

Jeden bilet na transport publiczny w całej Polsce? Prace trwają - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport miejski W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad wprowadzeniem zintegrowanego biletu na komunikację miejską i międzymiastową na terenie całej Polski. Koszt takiej usługi miałby wynosić 150 złotych miesięcznie.
reklama

Grupa posłów Polski 2050 złożyła interpelację do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie losu programu "Jeden bilet za 150 złotych miesięcznie". Wprowadzenie takiego rozwiązania to jedna z obietnic wyborczych partii Szymona Hołowni.

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany umożliwiałby korzystanie z każdego rodzaju komunikacji miejskiej i międzymiastowej na terenie całej Polski, a koszt takiej usługi miałby się zamknąć w kwocie 150 złotych. Byłoby to duże ułatwienie, bo z takim biletem możliwe byłyby przesiadki np. między pociągiem dalekobieżnym a autobusem miejskim czy tramwajem. Podobne rozwiązanie stosowane jest już w innych państwach Europy m.in. w Niemczech. Tam jeden bilet umożliwia korzystanie z metra, komunikacji miejskiej, kolei miejskiej, regionalnych przewoźników kolejowych czy pociągów przyspieszonych.

- W Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się prace nad możliwością wprowadzenia rozwiązań, umożliwiających zakup zintegrowanego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego - odpowiadał na interpelację Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Jeden bilet na całą Polskę

Jak wyjaśnił Malepszak, przygotowanie takiego biletu wymaga od nich stworzenia zintegrowanych systemów sprzedażowych i rozliczeniowych, aby użytkownicy mogli korzystać z różnych rodzajów płatności.

- Jednolity bilet umożliwi płynne podróżowanie pociągami, autobusami, tramwajami. System będzie obejmował różne formy biletów, w tym: jednorazowe relacyjne nabywane na daną relację bez względu na przewoźnika i godzinę odjazdu, z możliwością wyboru opcji powrotnej, bilety tzw. abonamentowe (odcinkowe): miesięczne bez względu na przewoźnika czy też bilety obejmujące wszystkich kolejowych przewoźników regionalnych z opcją komunikacji miejskiej. Docelowo system powinien obejmować cały transport publiczny, na zasadzie dobrowolności - dodał.

Obecnie ministerstwo jest na etapie przygotowania do wdrożenia projektu. Zatem nie określono jeszcze ostatecznej jego formy ani daty uruchomienia i kosztów z nim związanych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama