reklama

Jak działa transport zbiorowy w Gdańsku? Oceń go w miejskiej ankiecie

Opublikowano:
Autor:

Jak działa transport zbiorowy w Gdańsku? Oceń go w miejskiej ankiecie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport miejski Spóźnienia, długi czas podróży, czy wysokie ceny biletów - z tym najczęściej kojarzy nam się transport zbiorowy. Jednak czy to prawda? Zarząd Transportu Miejskiego już po raz kolejny rusza ze specjalną ankietą "Oceń komunikację miejską w Gdańsku". Czy jest szansa na rewolucyjne zmiany?
reklama

Do 3 grudnia możemy oceniać gdański transport zbiorowy w miejskiej ankiecie. To już kolejna edycja badania, które ma na celu poprawić jakość "zbiorkomu" w naszym mieście. Ankieta jest anonimowa i zawiera tematyczne pytania dotyczące:

źródeł informacji o transporcie zbiorowym typowej podróży transportem zbiorowym pracy kontrolerów biletów transportu autobusowego i tramwajowego Urzędnicy pytają nas o powody i motywacje do korzystania z transportu zbiorowego, punktualność i czystość pojazdów oraz swoje przemyślenia, którymi można się podzielić.

Wyższa jakość, czy droższe bilety?

Autorzy zadają nam też pytania teoretyczne, w regule "albo" "albo". Mieszkańcy mogą odpowiedzieć, czy woleliby wysoką jakość transportu zbiorowego, czy może niższe ceny biletów. W ostatnich latach zapewniano nas jednak, że bilety drożeją (np. wzorem Poznania), aby zapewnić gdańszczanom efektywny transport, którego nie ma jednak do dziś.

- Między innymi na podstawie zebranych odpowiedzi Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku może przeprowadzać korekty tras i rozkładów jazdy, decydować czy daną linię wydłużyć, czy skrócić lub zmienić jej przebieg, jak dopasować godziny odjazdów jednej linii do możliwości przesiadek na inne linie. Wnioski pasażerów są weryfikowane w oparciu o system liczenia podróżnych oraz o dane dotyczące wykonania kursów (także opóźnień i przyspieszeń) z komputerów pokładowych. - mówi Wojciech Siółkowski, pełniący obowiązki Dyrektora ZTM w Gdańsku.

Gdańszczanie są też pytani o to, gdzie kupują bilety oraz jak oceniają częstotliwość kontroli. 

Symulacja podróży

Osoby wypełniające ankietę będą poproszone o za symulowanie swojej standardowej, codziennej podróży transportem zbiorowym tam i z powrotem (na przykład dom-praca-dom). Jesteśmy pytani o czas przejazdu, ilość przesiadek, czy same środki transportu. Autorzy nie przewidzieli jednak podróży łączonych np. rower-SKM-ZTM. Kolejnym niedociągnięciem jest możliwość wypełniania ankiety jedynie przez osoby zamieszkałe w Gdańsku lub w gminach ościennych. Wiele osób dojeżdżających z bardziej odległych miejsc nie ma więc możliwości udziału w badaniu.

- Oczywiście nie wszystkie wnioski można zrealizować, zarówno z przyczyn budżetowych, jak i techniczno-organizacyjnych. Trzeba też pamiętać, że wprowadzanie zmian korzystnych dla jednej grupy pasażerów w określonym miejscu i czasie może spowodować utrudnienia dla innej grupy podróżnych. Takich sytuacji musimy unikać - nadmienia Siółkowski.

Nie zabraknie też kwestii dotyczącej informacji pasażerskiej, czyli monitorów w pojazdach oraz na przystankach. Miłym gestem jest przypomnienie o darmowych przejazdach pociągami SKM/PKM i Polregio na terenie Gdańska dla posiadaczy biletu okresowego ze zdjęciem na Karcie Mieszkańca.

[news:1457120]

Dziwne pytania o autobusy elektryczne

Nieco zdziwić może jednak kolejna pula pytań. Urzędnicy pytają, czy wiemy o zakupie nowych autobusów elektrycznych oraz co o nich sądzimy. Ta kwestia podszyta jest jednak z góry nałożoną tezą.

- Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to ważny element wysokiej jakości życia w mieście. Dlatego Gdańsk buduje flotę autobusów przyjaznych środowisku i mieszkańcom - stwierdzają z założenia autorzy badania.

Choć trudno się nie zgodzić, że autobusy bezemisyjne wpłyną na poprawę jakości powietrza, to kontrowersji jest znacznie więcej. Nie dość, że nowe pojazdy masowo rozładowują się na trasach, to Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiły ładować je jedynie na zajezdni autobusowej. Nie trzeba też wspominać, że znaczna ilość energii elektrycznej w Polsce produkowana jest w elektrowniach węglowych, a więc zanieczyszczenie powietrza powstaje, tylko gdzie indziej.

Urzędnicy pytają nas, czy wiemy o nowych autobusach elektrycznych

Wiele osób może się zdziwić po przeczytaniu takiego pytania, bo ciężko stwierdzić, jaki związek z poprawą jakości gdańskiego transportu zbiorowego ma nasza wiedza o autobusach elektrycznych.

Transport zbiorowy będzie lepszy?

Ankieta ZTM w Gdańsku jest organizowana co roku (z pominięciem lat 2019-2021) i ma na celu poprawić jakość transportu zbiorowego oraz dopasować go jak najlepiej do potrzeb mieszkańców. Spytaliśmy urzędników, czy badanie miało już przełożenie na konkretne działania, jednak nadal oczekujemy na odpowiedź. Ma to być przede wszystkim zmiana częstotliwości kursów, lepsze skomunikowanie z innymi środkami, czy szybszy przejazd.

Zapytaliśmy urzędników, jakie działania podjęto względem sugestii złożonych przez mieszkańców we wcześniejszych ankietach. Poniżej prezentujemy wybrane z nich:

uruchomienie linii 118 przez ul. Człuchowską i Unruga (likwidacja tzw. białej plamy komunikacyjnej) powstały nowe przystanki, np. „Tarcice” dla linii 166 w kierunku Sztutowskiej, „Park Oliwski” dla linii: 117, 169, 171, 179, 622, N1, czy „Łucznicza” dla linii 113, N14 po uwagach na przyspieszone odjazdy tramwajów z przystanku „Plac Komorowskiego” w kierunku Śródmieścia skróciliśmy czas przejazdu na wcześniejszym odcinku, by zmniejszyć ryzyko przyspieszeń (ale było to poprzedzone analizą i powiązane z pozytywnymi zmianami w sygnalizacji świetlnej) pasażerowie narzekali na przepełnione tramwaje linii 4 z Jelitkowa i 12 z Ujeściska w godz. 07:00-07:30, więc najbardziej oblegane kursy są teraz obsługiwane przez bardziej pojemne tramwaje (Uwaga! Do 01.12.2023 r. włącznie, w związku z trwającą akcją liczenia pasażerów, mogą w tym zakresie występować chwilowe niedogodności); W ubiegłym roku ankietę wypełniło 6 tysięcy osób. Do 3 grudnia można wziąć udział w miejskim badaniu LINK DO ANKIETY.

[news:1498237]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama