W marcu tego roku Gdańskie Autobusy i Tramwaje w ramach testów zainstalowały w 75 swoich pojazdach łącznie 100 dozowników z płynem do dezynfekcji rąk. Mają one na celu zwiększyć poziom bezpieczeństwa sanitarnego w środkach transportu zbiorowego w czasach pandemii. Urządzenia można spotkać w niektórych autobusach, gdzie zainstalowano po jednym dozowniku oraz tramwajach, gdzie znajdują się po dwa dozowniki. Każdy z nich mieści po pół litra płynu. GAiT na razie jest zadowolony z działania urządzeń pod względem sprawności, jak i niezawodności.
- Wszystkie urządzenia działają bez zastrzeżeń, bezawaryjnie. Sprawdzenie sprawności dozowników, w tym ich zawartości - czy znajduje się w nich płyn do dezynfekcji, jest stałym elementem codziennego przeglądu pojazdów - informuje w rozmowie z portalem Puls Gdańska Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy GAiT. - Płyn w dozownikach uzupełniany jest według potrzeb. Stosujemy wysokiej jakości, wydajny płyn do dezynfekcji. Pojemność dozowników wystarcza na kilka tysięcy aplikacji - dodaje.
Co ciekawe, testowane przez GAiT urządzenia zasilane są bateriami. Nie zdecydowano się na rozwiązanie z dozownikami podłączanymi do instalacji elektrycznej pojazdów. Pojawia się pytanie, czy koszty funkcjonowania urządzeń nie są wysokie z powodu konieczności częstej wymiany baterii. Przewoźnik jednak uspokaja i podkreśla, że zastosowane źródło zasilania wystarcza na długi czas.
- Za montażem urządzeń zasilanych bateriami przemawia fakt dowolnego montażu w każdym miejscu pojazdu, bez konieczności ingerencji w instalację elektryczną pojazdu. Do zasilania urządzeń potrzebnych jest 6 sztuk baterii. Od czasu montażu do chwili obecnej wymiany wymagały baterie w jednym urządzeniu - wyjaśnia Anna Dobrowolska.
Gdańskie Autobusy i Tramwaje będą prowadziły pilotaż dozowników z płynem do dezynfekcji rąk jeszcze do końca czerwca. Jeśli przewoźnik dalej będzie zadowolony z testów, możliwe, że takie dozowniki pojawią się we wszystkich pojazdach GAiT.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.