reklama

Lotnisko Gdańsk - historia, dojazd, infrastruktura, ciekawostki

Opublikowano:
Autor:

Lotnisko Gdańsk - historia, dojazd, infrastruktura, ciekawostki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport lotniczyMiędzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Matarnia. Jest trzecim, po Warszawie i Krakowie, lotniskiem w kraju pod względem liczby odprawianych podróżnych.
reklama

Historia gdańskich lotnisk

Obecnie działające lotnisko jest drugim, cywilnym obiektem tego typu na terenie Gdańska. Zastąpiło wcześniejszy port, który funkcjonował na terenie Wrzeszcza i Zaspy.

Lotnisko we Wrzeszczu

Pierwszy cywilny port lotniczy powstał w 1919 roku na bazie dotychczasowego lotniska wojskowego w Gdańsku-Wrzeszczu. Obiekt był administrowany przez senat Wolnego Miasta Gdańska. Oprócz połączeń pasażerskich obsługiwało również samoloty pocztowe (Danziger Luftpost, od 1921) oraz jednostki gdańskiej policji.  

W okresie międzywojennym obsługiwał on połączenia m.in. z Berlinem, Elblągiem, Królewcem, Hamburgiem, Lwowem, Moskwą, Olsztynem, Słupskiem, Szczecinem i Warszawą.

Po zakończeniu II wojny światowej lądowały tu jedynie samoloty PLL LOT. Narodowy przewoźnik uruchamiał połączenia z Bydgoszczą, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem, Szczecinem, Warszawą i Wrocławiem.

reklama

Lotnisko koło Rębiechowa

Lotnisko we Wrzeszczu było otoczone zabudową mieszkalną. W latach 70. XX wieku władze zdecydowały o zamknięciu tego obiektu i przeznaczeniu terenu pod nowe osiedla mieszkaniowe. Nowy gdański port lotniczy zdecydowano się umiejscowić niedaleko wsi Rębiechowo. Prace związane z budową rozpoczęto w grudniu 1971 roku.

W środę, 1 maja 1974 roku o godzinie 13.00 na pasie startowym nieotwartego jeszcze lotniska wylądował samolot PLL LOT z Wrocławia. Dzień później (2 maja 1974 roku) odbyło się oficjalne otwarcie nowego portu lotniczego. W budynku swoją siedzibę miały również PLL LOT, komisariat MO, urząd celny, poczta oraz placówka służby zdrowia.



Otwarcie lotniska w 1974 roku /Zdjęcia z zasobów NAC

reklama

W 1997 roku otwarto nowy terminal T1. Siedem lat później, w 2004 roku nadano lotnisku Gdańsk Rębiechowo imię byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

Gdańskie lotnisko w 1997 roku /Fot. Radosław Idaszak
Gdańskie lotnisko w 1997 roku /Fot. Radosław Idaszak

Obecnie funkcjonujący terminal T2 został oddany do użytku w 2012 roku. Po otwarciu w 2022 roku nowego pirsu zakończono korzystanie z T1, który dotychczas wykorzystywany był do lotów non-schengen.

Ruch lotniczy w Gdańsku

Każdego roku lotnisko obsługuje kilka milionów podróżnych. W najlepszym dotychczas 2019 roku przez terminal przewinęło się 5 376 120 pasażerów. W 2022 roku port lotniczy obsłużył ponad 4,5 mln osób. Dzięki tak dużej licznie pasażerów, Port Lotniczy Gdańsk jest jednym z trzech najważniejszych lotnisk międzynarodowych w Polsce. 

reklama

Rok

Pasażerowie

Operacje lotnicze

2010

2 232 590

32 000

2011

2 463 222

34 400

2012

reklama

2 905 710

39 330

2013

2 842 000

42 041

2014

3 288 180

39 974

2015

3 706 108

40 261

2016

4 004 081

41 079

2017

4 611 714

43 422

2018

4 980 647

46 482

2019

5 376 120

48 882

2020

1 711 281

25 558

2021

2 154 563

29 298

2022

4 576 705

43 987

Najpopularniejszymi kierunkami, które wybierali podróżni w 2021 roku były Oslo, Londyn i Amsterdam. Wśród krajowych destynacji najwięcej przewieziono osób z i do Krakowa oraz Warszawy. Siatka połączeń obejmuje obecnie około 100 różnych docelowych portów lotniczych (spora część to destynacje wakacyjne).

Na co dzień lotnisko w Gdańsku odwiedzają samoloty dziesięciu rejsowych przewoźników pasażerskich:

  • Eurowings,
  • Finnair,
  • KLM Royal Dutch Airlines,
  • Lufthansa,
  • Norwegian Air Shuttle ASA,
  • Polskie Linie Lotnicze LOT,
  • Ryanair,
  • SAS Scandinavian Airlines,
  • SWISS - Swiss International Air Lines,
  • Wizz Air.
Dodatkowo operacje z Gdańska wykonuje kilka linii czarterowych oraz przewoźników cargo.

Infrastruktura gdańskiego lotniska

Pas startowy

Gdańskie lotnisko dysponuje jedną, asfaltbetonową drogą startową. Ma ona 2800 metrów długości i 45 metrów szerokości. Pas startowy dysponuje dwoma kierunkami startu i lądowania 11 i 29. Podejście 29 wyposażone jest w system ILS. Infrastruktura pozwala obsłużyć do 44 operacji startu lub lądowania na godzinę. Droga startowa połączona jest z równoległą drogą kołowania 7 zjazdami. Przed głównym budynkiem oraz na bocznych płytach postojowych znajduje się miejsce dla około 38 samolotów.

Terminal pasażerski

Pierwsza cześć terminalu pasażerskiego T2 została wybudowana w 2012 roku, przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Później rozbudowywano go dwukrotnie. Najpierw powstała nowa strefa przylotów, a w 2022 roku oddano do użytku pirs zachodni. Dzięki tej inwestycji udało się powiększyć strefę centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej. Powstała też nowa hala odbioru bagażu oraz nowoczesna strefa obsługi lotów non-chengen. W wyniku kolejnych inwestycji, obecne przepustowość terminala to nawet 9 mln pasażerów rocznie.  

[news:1322971]

W Gdańsku podróżni mogą skorzystać z dziewięciu rękawów, którymi mogą dotrzeć bezpośrednio do samolotów. Zamontowane urządzenia, jako jedyne w Polsce, pasują także do maszyn turbośmigłowych.

Terminal pasażerski jest czynny całą dobę, choć większość lotów odbywa się w godzinach 6.00-24.00. Zdarzają się jednak połączenia czarterowe, które startują lub lądują w nocy. 

Udogodnienia dla pasażerów

Na gdańskim lotnisku znajduję kilka punktów z darmową wodą pitną. Z poidełka można sobie nalać wody i zabrać na pokład samolotu - za darmo. 

Zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i w hali odlotów znajduje się sporo sklepów i punktów gastronomicznych. W terminalu znajduje się również oddział Poczty Polskiej. 

W strefie ogólnodostępnej lotniska znajduje się kaplica pw. św. Jana Pawła II (na I piętrze terminala T-2). Msza święta odprawiana jest w każdą niedzielę i święto o godz. 10:00.

Dojazd na lotnisko w Gdańsku

Port Lotniczy w Gdańsku jest dobrze skomunikowany z centrum Gdańska, wszystkimi częściami Trójmiasta oraz całego Pomorza.

Dojazd autobusem

Do przystanku Port Lotniczy znajdującego się przy wejściu do strefy odlotów docierają autobusy czterech miejskich linii dziennych:

  • 110 (kierunek: Wrzeszcz PKP)
  • 120 (kierunek: Łostowice Świętokrzyska)
  • 122 (kierunek: Sopot Kamienny Potok SKM)
  • 210 (kierunki: Osowa PKP oraz Dworzec Główny)
Pod lotniskiem zatrzymuje się również nocna linia ZTM o numerze N3. Pasażerowie dojadą nią do pętli Wrzeszcz PKP lub Dworzec Główny.

W strefie przystankowej znajduje się biletomat, który pozwala zakupić bilety na pojazdy ZTM. Urządzenie przyjmuje płatność kartą lub gotówką. W gdańskich pojazdach nie ma biletomatów, a prowadzący pojazdy nie sprzedają biletów. 

Transport na lotnisko oferują także prywatni operatorzy, którzy dowożą podróżnych m.in. z Koszalina, Słupska, Lęborka, Bytowa, Olsztyna, Ostródy, Elbląga oraz Torunia.

Dojazd pociągiem

Przylatując lub odlatując z Gdańska można na podróż samolotem dotrzeć również pociągiem. Tuż obok terminala znajduje się przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, z którego odjeżdżają regionalne pociągi Polregio. Dojście na perony kolejowe odbywa się łącznikiem, do którego wejście znajduje się niedaleko strefy przylotów.


Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

Pociągi odjeżdżają co około pół godziny we wszystkie dni tygodnia. Można stąd dojechać m.in. do Gdańska Wrzeszcza, Gdyni Głównej, Kartuz oraz Kościerzyny. Od 2023 roku w dni powszednie część pociągów dojeżdża również do stacji Gdańsk Główny (centrum miasta), Pruszcza Gdańskiego oraz Tczewa. 

Na przystanku pasażerowie znajdą biletomat, w którym można zakupić bilety na pociągi spółki Polregio. Bilet, bez dodatkowej opłaty, można kupić przez aplikacje lub u drużyny konduktorskiej. Informację o najbliższych odjazdach można znaleźć na ekranach systemu informacji pasażerskiej PKM, które zlokalizowane są w części ogólnodostępnej.

[news:1254869]

Dojazd samochodem

Drogi prowadzące do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy są dobrze oznakowane. Osoby spoza Gdańska mogą jechać obwodnicą Trójmiasta (droga S6). Zjazd odbywa się niedaleko Centrum Handlowego Matarnia na węźle Gdańsk Lotnisko. Na pasie kierującym w tym kierunku można zauważyć napis "LOTNISKO", podobny do tych stosowanych przy szkołach. Po zjechaniu z obwodnicy należy skręcić w drogę 472, która prowadzi prosto do celu.

Z centrum miasta najlepiej najpierw dojechać do obwodnicy aleją Armii Krajowej. Można też dojechać aleją Grunwaldzką do Galerii Bałtyckiej, a następnie skręcić w ulicę Słowackiego.

Parkingi przy lotnisku

Wokół lotniska znajdują się jedynie parkingi płatne. Przy samym budynku znajduje się strefa Kiss&Fly, na której pierwsze 10 minut zatrzymania jest bezpłatne. Jest to typowy parking przeznaczony do wysadzenia lub zabrania pasażerów.

Parkingi P1 i P3 to miejsca przeznaczona na maksymalnie kilkugodzinny postój. Na dłuższe pozostawienie samochodu najlepiej wybrać P6 lub P7. Tam opłata za kilkudniowy postój będzie najtańszy. Parkingi umożliwiają dokonania rezerwacji miejsca przez internet. Warto tego dokonać szczególnie w przypadku długich weekendów oraz okresów wzmożonego ruchu. Zdarzały się już przypadki, że zabrakło miejsc na lotniskowych parkingach. 

Jaki parking wybrać przyjeżdżając na gdańskie lotnisko pisaliśmy w artykule:

[news:1331425]

Przyloty i odloty Gdańsk

Chcesz sprawdzić rozkład lotów z Gdańska. Zobacz wirtualne tablice prezentujące najbliższe odloty i przyloty:

Ciekawostki

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy jest zapasowym lotniskiem dla portu Chopina w Warszawie. W przypadku zamknięcia stołecznego lotniska, samoloty są przekierowywane do Krakowa lub Gdańska. 

W momencie otwarcia (1974 rok) było to jedyny cywilny port lotniczy w Polsce wybudowany od podstaw. Pozostałe powstały z przekształcenia lotnisk wojskowych.

Dane adresowe

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
ul. Słowackiego 200, 80-298 Gdańsk
Telefony: 801 066 808, +48 525 673 531
Mail: [email protected]
www: airport.gdansk.pl
Kod IATA: GDN, kod ICAO: EPGD
Współrzędne: N54°22'39" E18°27'58"

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama