reklama

Nowe przepisy utrudnią funkcjonowanie lotniska?

Opublikowano:
Autor:

Nowe przepisy utrudnią funkcjonowanie lotniska? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport lotniczyNowe przepisy dotyczące służb ratowniczo-gaśniczych mogą uniemożliwić przyjęcie większych samolotów. Porty lotnicze ostrzegają przed kolejnymi problemami. Jak zmiany prawne wpłyną na funkcjonowanie lotnisk?
reklama

Nowe przepisy przyprawiają o ból głowy zarządców lotnisk. Mowa wymogach stawianych przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 1 lutego 2022 r. w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych. Określało ono m.in. ilu strażaków musi pełnić służbę na zmianie, w zależności od tego, jakie samoloty lądują na danym lotnisku. 

- Według dotychczasowych przepisów w naszym porcie na zmianie miało być 10 strażaków, a według nowych zasad co najmniej 12. Bez okresu przejściowego port lotniczy może nie być w stanie spełnić tych wymogów, a przez to utracić możliwość obsługiwania największych u nas samolotów Boeing 787 Dreamliner - mówi dla portalu money.pl Grzegorz Muc, Stowarzyszenia Lotniskowych Służb Ratowniczo-Gaśniczych i strażak lotniskowy z Pyrzowic.

reklama

Uwagę na to zwróciło także Rządowe Centrum Legislacji, które w swojej opinii przekonywało, że w przypadku lotnisk certyfikowanych (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław) przepisy UE nakazują wykonanie analizy, na podstawie której określa się liczbę strażaków LSRG na danym lotnisku. W Gdańsku jednak sytuacja jest rozwojowa. 

- Trwają prace i konsultacje projektu. Na ten moment nie wypowiadamy się na ten temat - mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Lotniska są ciągle narażane na straty. Cały czas odczuwają kryzys wywołany pandemią COVID-19. Dodatkowo ciągle odczuwalny jest spadek ruchu względem rekordowego 2019 roku. Głównymi czynnikami jest wojna na Ukrainie oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności. Zaostrzenie norm, dla wielu jest po prostu nielogiczne. W tym wypadku zmniejszenie liczby lotów wiąże się z zatrudnieniem większej ilości personelu. W Polsce nie ma bazy szkoleniowej dla strażaków lotniskowych, dlatego szkolenia odbywają się zagranicą, m.in. w Wielkiej Brytanii i Danii. Dodatkowo co cztery lata każdy lotniskowy strażak musi przejść certyfikację.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama