reklama

Gdańskie lotnisko bez rekordu w tym roku. Za ocean rzadziej niż zapowiadano

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie lotnisko bez rekordu w tym roku. Za ocean rzadziej niż zapowiadano - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Transport lotniczy Port Lotniczy Gdańsk podsumował statystyki ruchu z trzech kwartałów tego roku. Choć wyniki są nieporównywalnie lepsze niż rok temu, sporo zabraknie do rekordu z 2019 roku. Dodatkowo zimą nie odbędzie się część zaplanowanych lotów Dreamlinerami w egzotyczne miejsca.
reklama

Prawie 3,5 miliona pasażerów skorzystało z usług gdańskiego portu. Zarząd lotniska szacują, że do końca roku będzie ich łącznie 4,7 miliona. Od stycznia do września obsłużono dokładnie 3 422 551 podróżnych, czyli o prawie 150% więcej niż w ciągu analogicznego okresu 2021 roku. Jednocześnie jest to o 16,4% mniej niż w rekordowym 2019 roku.

Fot. Port Lotniczy Gdańsk

- Po trzech kwartałach 2022 roku obsłużyliśmy prawie trzy i pół miliona pasażerów i te wyniki są rewelacyjne. Oznaczają, że rok 2022 zamkniemy z wynikiem 4 miliony 700 tysięcy pasażerów. A jak tak będzie dobrze szło, to w roku 2023, mam nadzieję, przekroczymy 5,5 miliona pasażerów, będziemy na poziomie, a może nawet przeskoczymy poziom rekordowego dla nas roku 2019. Wyniki cieszą tym bardziej, że warunki makroekonomiczne są trudne, wojna za naszą wschodnią granicą, niepewność energetyczna, wysoka inflacja, nadchodzący kryzys i recesja – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Co ważne, poprawia się sytuacja finansowa lotniska. Po trzech kwartałach tego rok odnotowano zysk netto w wysokości 26 625 zł. W analogicznym roku ubiegłego roku zanotowano stratę w wysokości 2 301 tys zł.

- Dla Portu Lotniczego Gdańsk najważniejsza jest poprawiająca się sytuacja ekonomiczna. Po dwóch latach posuchy, po trzech kwartałach tego roku, mamy dodatnie wyniki finansowe, ponad 25 milionów złotych zysku ze sprzedaży i ponad 26 milionów złotych zysku netto. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość – wskazuje Tomasz Kloskowski.

Londyn i Oslo przodują

W tym roku najpopularniejszymi kierunkami są:

  • Londyn – 278 139 pasażerów,
  • Oslo – 234 773 pasażerów,
  • Sztokholm – 196 667 pasażerów,
  • Kopenhaga – 146 704 pasażerów,
  • Warszawa – 145 490 pasażerów.
W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Amsterdam, Kraków, Goteborg, Bergen i Eindhoven.

fot. Port Lotniczy Gdańsk

Zdecydowanymi liderami gdańskiego rynku lotniczego są tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air. Udział irlandzkiego przewoźnika w Gdańsku wyniósł 41,1%. Węgierski Wizz Air miał 39,6% rynku. Na trzecim miejscu znalazły się PLL LOT z udziałem 5,5%.

Meksyk skończył się, nim się zaczął

W zimowej siatce połączeń, która będzie obowiązywać od końca października, znajdą się 63 kierunki. Oprócz krajów skandynawskich i Wielkiej Brytanii będzie można polecieć do Austrii oraz cieplejszych miejsc: Włoch, Hiszpanii, a także na Cypr czy Maltę. Dużym wydarzeniem dla gdańskiego lotniska miało być uruchomienie po raz pierwszy w historii dalekodystansowych lotów czarterowych na Dominikanę, Kubę, oraz do Meksyku i Tajlandii. Niestety organizator wycieczek – biuro Rainbow, musiał zweryfikować swoje plany. Ostatecznie w ofercie pozostały tylko loty na Dominikanę, które będą odbywały się w poniedziałki. Pierwszy lot do oddalonego o ponad 8000 kilometrów Puerto Plata odbędzie się 14 listopada. Z powrotem samolot będzie meldował się w Gdańsku we wtorkowe poranki. Połączenie będzie obsługiwane szerokokadłubowym Boeingiem 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT. Będzie to pierwszy raz w historii, gdy szerokokadłubowe samoloty regularnie polecą z gdańskiego lotniska.

Dodatkowo biuro Itaka od 26 grudnia uruchomi loty na Zanzibar, który jest oddalony od Gdańska o około 7000 kilometrów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama