reklama

Ustąp pieszym. Nowe oznakowanie dla rowerzystów przy Krewetce

Opublikowano:
Autor:

Ustąp pieszym. Nowe oznakowanie dla rowerzystów przy Krewetce - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rowery Niespełna tydzień po wymalowaniu oznakowania na wale kanału Raduni, taką samą akcję przeprowadzono w śródmieściu. Pod "Krewetką", na ciągu pieszo-rowerowym Gdański Zarząd Dróg i Zieleni namalował znaki pionowe "ustąp pieszym" wraz z piktogramem.
reklama

Rządzili rowerzyści, teraz rządzą piesi

Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Podwale Grodzkie, naprzeciwko Dworca Głównego, przy "Krewetce" to miejsce, które budzi spore konflikty między tymi grupami uczestników ruchu. Pierwotnie, podczas przebudowy tamtego rejonu ponad 20 lat temu zdecydowano się na separowaną drogę rowerową oraz chodnik. Przy wysokim natężeniu ruchu, takie rozwiązanie szybko okazało się bublem. Piesi nagminnie wchodzili na drogę rowerową, czemu zresztą trudno się dziwić z uwagi na nieintuicyjny przebieg chodnika, ciągłe słupki, schodki, przystanki autobusowe itd.

Jak widać chodnik jest pełen przeszkód - po prawej stronie parking rowerowy, słupy, schodki i tablice informacyjne, a po lewej stronie przystanki autobusowe, fot. Google Maps

Te dwa znaki różni więcej, niż mogłoby się wydawać - ten po lewej wyznacza stronę, po której poruszają się piesi, a po której rowerzyści, a ten po prawej wyznacza ciąg pieszo-rowerowy z pierwszeństwem pieszych na całej szerokości

Pierwotna droga rowerowa miała prosty przebieg, bez zbędnych falowań oraz co najważniejsze w kontekście okolicy jaką jest cały węzeł transportowy Gdańsk Główny - gładką nawierzchnię. Jest to znaczne ułatwienie dla osób poruszających się na wózku, lub turystów ciągnących walizki. Władze Gdańska zdecydowały się na szybką zmianę oznakowania na znak C-16/13, czyli ciąg pieszo-rowerowy (rowerzysta ma obowiązek z niego korzystać, choć pieszy ma na nim bezwzględne pierwszeństwo).

- Wprowadzone zmiany polegające na ustawieniu nowego oznakowania pionowego C-13 i C-16 (czyli piktogramów pieszych i roweru oddzielonych od siebie poziomą kreską) oznaczają, że przestrzeń przy Podwalu Grodzkim jest wspólnym ciągiem pieszo-rowerowym. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszeniu ryzyka kolizji pieszego z rowerem wymalowane zostały dodatkowe piktogramy poziome, które mają zwrócić uwagę rowerzystom na konieczność ustąpienia pierwszeństwa pieszym - mówi w rozmowie z Pulsem Gdańska Konrad Marciński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

[news:1463143]

Pod "Krewetką" ustąp pieszym

We wtorek, 8 sierpnia wymalowano nowe znaki poziome na ciągu pieszo-rowerowym pod "Krewetką". Oznakowanie zawiera napis "ustąp pieszym" wraz z piktogramem pieszego znanego ze znaku C-16. Jak można się domyślać, ma ono uświadomić rowerzystom, że to nie oni mają w tym miejscu pierwszeństwo.

Tak wygląda nowe oznakowanie

Takie oznakowanie nie jest w Gdańsku nowe. Podobne znaki są np. na estakadzie w ciągu ul. Rakoczego, czy na deptaku w Pasie Nadmorskim. W ostatnim czasie wymalowaliśmy takie oznakowanie na wale Kanału Raduni, planowane jest także na al. Hallera na wysokości przedszkola „Gedania” - mówi nam Marciński.

Wiele osób mylnie uważa, że jeśli nawierzchnia jest np. z czerwonego asfaltu, lub kostki to automatycznie jest to trasa rowerowa. To bardzo błędne myślenie, które działa w obie strony. Tak, jak w tym przypadku rowerzyści myślą, że znajdują się na drodze rowerowej, choć sugeruje im to jedynie... czerwona nawierzchnia oraz starte znaki poziome. 

Równie często dochodzi również do sytuacji w której rowerzysta korzysta z ulicy, a kierowca ma do niego pretensje, ponieważ "droga rowerowa jest obok". Formalnie może być to zwykły chodnik, ponieważ, aby dany ciąg był drogą rowerową musi być odpowiednio oznakowany. Do wielu konfliktów dochodzi na przykład wzdłuż ulicy Wielkopolskiej, czy Ofiar Grudnia '70 na Oruni Górnej, wzdłuż których poprowadzono chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów.

Ul. Wielkopolska. W tym miejscu rowerzysta NIE ma obowiązku korzystania z tego chodnika, choć myśli tak wielu kierowców

Warto jednak podkreślić, że każdą sytuację należy traktować indywidualnie i wykazywać się wzajemnym szacunkiem na drodze. Pamiętajmy, że gdy nie mamy pewności co do obowiązujących przepisów, nie prowokujmy kłótni drogowych. Rozwiązanie zastosowane na ciągu wzdłuż ulicy Podwale Grodzkie jest tymczasowe. Problem niestety nie zniknie, chyba, że po zwężeniu jezdni na rzecz pieszych i rowerzystów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama