reklama

Samoobsługowe stacje napraw rowerów - co z ich serwisowaniem?

Opublikowano:
Autor:

Samoobsługowe stacje napraw rowerów - co z ich serwisowaniem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rowery Na terenie Gdańska znajduje się kilkanaście samoobsługowych stacji do naprawy rowerów. Mieszkańcy zwracają uwagę, że wiele z ustawionych puntów ulega dewastacji i nie jest serwisowanych przez miasto. Zapytaliśmy urzędników, w jaki sposób serwisowane są stacje rowerowe na terenie Gdańska.
reklama

Liczne dewastacje i kradzieże - co robi miasto, aby im zapobiec?

Jak informują mieszkańcy Gdańska, pomimo stale rosnącej liczby stacji napraw rowerów, większość z nich jest dewastowana i rozkradana nawet kilka tygodni po ich zamontowaniu.

Inicjatywa jest świetna, podczas rowerowej przejażdżki mogę dokręcić elementy w rowerze oraz dopompować powietrze w oponach. Jednak co z tego, jeśli większość stacji jest zdewastowanych, a miasto nie reaguje na zgłoszenia mieszkańców? - mówiła w rozmowie z portalem Puls Gdańska Pani Magda, mieszkanka Przymorza Wielkiego.

W związku z takimi sygnałami postanowiliśmy zapytać urzędników o regularność serwisowania samoobsługowych stacji napraw rowerów oraz czy miasto podejmuje reakcje na zgłoszenia mieszkańców.

W 2020 r. GZDiZ przeprowadził ich inwentaryzację, która potwierdziła braki w wyposażeniu. GZDiZ planuje w I kwartale 2021 ogłosić postępowanie na uzupełnienie brakujących elementów. Jednocześnie jest na etapie analizowania możliwości zmiany miejsca stacji i zlokalizowania ich w miejscach objętych monitoringiem, dobrze widocznych, mających swojego gospodarza - poinformowała Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego biura Prezydenta.

Oznacza to, że dopiero po dwóch latach od ustawienia stacji przeprowadzono ich przegląd.

U sąsiada ponad 27 stacji i regularny serwis

W sąsiedniej Gdyni do dyspozycji mieszkańców na ten moment jest aż 20 stacji miejskich i minimum 7 prywatnych. 

Stacje miejskie przeglądane i naprawiane są regularnie przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. W zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenia, naprawy dokonywane są przez pracowników ZDiZ, zwykle w ciągu paru dni, bądź są zlecane firmie serwisowej, wyłonionej w postępowaniu publicznym. Oczywiście reagujemy na wszelkie zgłoszenia od mieszkańców, które spływają różnymi kanałami: telefonicznie, mailowo na adres [email protected], poprzez Gdyńskie Centrum Kontaktu lub przez aplikację mobilną Gdynia.pl i SeeClickFix. Niezależnie od przesłanych zgłoszeń, stan stacji sprawdzany jest raz w miesiącu - mówi Jakub Furkal, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej w rozmowie z portalem Puls Gdańska.

Na ten rok w Gdyni zaplanowana jest budowa czterech miejskich stacji napraw rowerów ze środków z budżetu Rad Dzielnic. 

Mapa samoobsługowych stacji rowerowych w Gdyni. Na czarno zaznaczono stacje prywatne, a na niebiesko stacje miejskie. Mat. UM Gdynia.

W stolicy regularny, coroczny przegląd stacji

 O sytuację w Warszawie spytaliśmy stołeczny Urząd Miasta.

W Warszawie znajduje się ponad 200 samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Są stawiane zarówno przez jednostki miejskie (np. ZDM, czy też poszczególne urzędy dzielnic) jak i przez podmioty prywatne. Zarząd Dróg Miejskich opiekuje się 85 takimi stacjami zlokalizowanymi na terenie całej Warszawy. „Nasze” stacje są dostępne dla mieszkańców w okresie marzec-listopad. W miesiącach grudzień-luty są przechowywane w magazynie. W okresie dostępności stacje są serwisowane przez firmę zewnętrzną, wyłonioną w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wykonawca odpowiada za rozstawienie stacji wiosną i ich demontaż na koniec listopada. . Dodatkowo wykonawca zobowiązany jest do reakcji na zgłoszenia mieszkańców za pośrednictwem warszawskiego Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, które dotyczą np. uszkodzenia stacji - mówi Marcin Ostrowski z Warszawskiego Wydziału Zrównoważonej Mobilności.

Stacja napraw rowerów w Warszawie, fot. UM Warszawa

Pomimo większej liczby stacji warszawscy urzędnicy przygotowali stałe działania, które pozwalają utrzymywać miejskie stacje w stałej gotowości do użytkowania. Przykład Warszawy i sąsiedniej Gdyni może być więc wzorem dla Gdańska w kierunku wdrożenia podobnych działań. 

14 stacji do dyspozycji mieszkańców

W Gdańsku zlokalizowano kilkanaście samoobsługowych stacji napraw rowerów, ich lokalizacje prezentujemy poniżej:

  • Park im. R. Regana, wejście od ul. Piastowskiej (Przymorze Wielkie),
  • Park im. R. Regana, wejście od "Krainy Zabaw" (Przymorze Wielkie),
  • Park im. R. Regana, wejście od ul. Obrońców Wybrzeża (Przymorze Wielkie),
  • Park im. R. Regana, wejście od al. Jana Pawła II (Przymorze Wielkie),
  • ul. Kołobrzeska na wysokości Miejskiej Hali Sportowej (Przymorze Wielkie),
  • Skrzyżowanie ul. Chłopskiej z ul. Obrońców Wybrzeża naprzeciwko restauracji McDonald's (Przymorze Wielkie),
  • ul. Jagielońska (Przymorze WIelkie),
  • Skrzyżowanie ul. Chłopskiej z ul. Kaczyńskiego na deptaku (Przymorze Wielkie),
  • Skrzyżowanie al. Hallera z ul. Kościuszki (Wrzeszcz Dolny),
  • Skrzyżowanie ul. Soplicy z ul. Wojskiego (Wzgórze Mickiewicza),
  • Trasa Velo Radunia na wysokości posesji przy ul. Trakt Św. Wojciecha 76/11 (Orunia Św. Wojciech Lipce),
  • Trasa Velo Radunia na wysokości posesji przy ul. Trakt Św. Wojciecha 41/4 (Orunia Św. Wojciech Lipce),
  • Węzeł Bike & Ride przy pętli Łostowice- Świętokrzyska (Orunia Górna- Gdańsk Południe),
  • Skrzyżowanie al. Sikorskiego z ul. Witosa (Chełm).
Powyższe stacje w znacznej większości powstały dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Pierwsze stacje na ulicach Gdańska pojawiły się w 2016 r.

Zdewastowana kilka tygodni po ustawieniu stacja napraw przy ul. Kościuszki

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama